Janusz Morgenstern w Iluzjonie

08.06.2013

W środę 12 czerwca o godz. 19:00 Telewizja Kino Polska zaprasza do Iluzjonu na wieczór Janusza Morgensterna. W programie pokaz odnowionego cyfrowo filmu „Trzeba zabić tę miłość” i premiera pakietu DVD z filmami reżysera, wydanego przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska. Z okazji premiery w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbędzie się wieczór poświęcony reżyserowi.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli: Krystyna Morgenstern – żona reżysera, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Janusz Głowacki i Andrzej Wajda.

Janusz Morgenstern – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, zmarł 6 września 2011 roku. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska postanowiło uhonorować go albumem DVD, wydanym w kolekcji „Arcydzieła Polskiego Kina”. W pakiecie znajdziemy trzy filmy reżysera, w wersjach po cyfrowej rekonstrukcji, dokonanej w ramach projektu KinoRP: „Do widzenia, do jutra…” (1960) ze Zbigniewem Cybulskim i Teresą Tuszyńską, „Jowitę” (1967) z Barbarą Kwiatkowską-Lass, Danielem Olbrychskim, Kaliną Jędrusik i Zbyszkiem Cybulskim oraz „Trzeba zabić tę miłość” (1972) – mocny debiut Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Kolekcję uzupełnia dokument „Ćwiczenia z niepamięci” w reżyserii Antoniego Krauze.

Morgenstern swoją przygodę z kinem zaczynał na planach filmów starszych kolegów. Przy „Kanale”, „Popiele i diamencie” i „Lotnej” współpracował z Andrzejem Wajdą, który zawsze podkreśla wagę tej relacji dla swojej artystycznej drogi. Zawdzięcza przyjacielowi m.in. obsadzenie Zbyszka Cybulskiego w „Popiele i diamencie” oraz słynną scenę z tego filmu, w której aktor podpala kieliszki ze spirytusem.

Sam Morgenstern zadebiutował w r. 1960 filmem „Do widzenia, do jutra…”. W kolejnych latach zasłynął jako reżyser kultowych do dziś seriali: „Stawki większej niż życie”, „Kolumbów” i „Polskich dróg”. Do historii polskiego kina przejdą też jego filmy: „Potem nastąpi cisza”, „Jowita”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Żółty szalik”.

Galeria