Konferencja Cyfrowa Kultura 2013 „Uwolnić archiwum”

08.06.2013

13 czerwca w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się V edycja konferencji Cyfrowa Kultura pod hasłem „Uwolnić archiwum”. W tym roku Filmoteka Narodowa po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia.

Celem konferencji jest przedstawienie wpływu technologii informatycznych na funkcjonowanie instytucji kultury. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone problematyce udostępniania cyfrowych treści nowymi kanałami, które pojawiają się wraz z rozwojem Internetu. Prowadzona będzie również dyskusja na temat budowania popytu na szeroko rozumianą „cyfrową kulturę”. Formuła konferencji opiera się na dwóch równoległych blokach tematycznych, z których jeden będzie skierowany do przedstawicieli kadry zarządzającej instytucjami oraz do animatorów projektów digitalizacyjnych, a drugi do osób odpowiedzialnych za informatyczny obszar funkcjonowania instytucji.

Uczestnicy Cyfrowej Kultury będą mogli poznać bazy projektów digitalizacyjnych, innowacyjne modele udostępniania dziedzictwa kultury, wysłuchać prezentacji najbardziej interesujących projektów realizowanych w ramach programu Kultura+, dowiedzieć się, jak urządzenia mobilne wpływają na sposób korzystania z dóbr kultury, czy wziąć udział w warsztatach technologicznych (m.in. założenia projektu Metamorfoze, pamięci masowe). Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej zaprezentuje projekt digitalizacyjny filmów Juliana Antonisza i opowie o międzyinstytucjonalnej współpracy w ramach wystawy "Antonisz. Technika jest dla mnie rodzajem sztuki". Specjaliści IBM przedstawią zagadnienia związane z Social Business, zintegrowaną strukturą informatyczną, czy swoimi projektami dla zagranicznych instytucji. Wśród prelegentów konferencji pojawią się m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Filmoteki Narodowej, IBM, Instytutu Książki, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytutu Sobieskiego, Onet Technologie, Digital Center.

Filmoteka Narodowa od trzech lat jest patronem honorowym imprezy. Swoją obecność na konferencji zaznaczymy również warsztatami odbywającymi się pod hasłem głównym całego wydarzenia – „Uwolnić archiwum”. Warsztaty poprowadzi Elżbieta Wysocka z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej. Ich celem będzie wspólna analiza obecnego stanu ilości zbiorów udostępnianych online i popytu na tego rodzaju zbiory. Analiza powstanie w oparciu o ankietę, która zostanie wcześniej wysłana do instytucji i prywatnych organizacji w Polsce i za granicą, mających wieloletnie doświadczenie w udostępnianiu archiwów online.

Na zakończenie konferencji Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej zaprasza na specjalną projekcję zdigitalizowanego filmu „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, którą poprzedzi pokaz produkcji studia Newborn „Warszawa 1935” Tomasza Gomoły w wersji 3D.

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
W celu dokonania rejestracji należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie:
www.ibm.com/midmarket/pl/pl/cyfrowakultura2013.html

"Warszawa 1935" (3D)

 

Organizatorem konferencji jest IBM. Partnerem Cyfrowej Kultury są Newborn i Digital Center. Patronat honorowy objęły Filmoteka Narodowa oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

 

Galeria