A więc wojna! Premiera zaginionych filmów z II RP I 31.08 i 15.09

08.08.2019

Szanowni Państwo, z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 31 sierpnia zapraszamy na przegląd filmowy - A więc wojna! Premiera zaginionych filmów z II RP

Ze względu na duże zainteresowanie przeglądem, filmy zostaną ponownie zaprezentowane w dniu 15 września. Zaproszenia na pokazy w ramach wydarzenia dostępne w Kasie Kina od 30 sierpnia.
 

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…” — tak rozpoczynający się komunikat można było usłyszeć rankiem 1 września 1939 roku w audycji Polskiego Radia. Niemcy przekroczyli granicę II RP, a kilkanaście dni później Związek Sowiecki przypieczętował pakt zawarty z III Rzeszą 23 sierpnia. Polska stała się terenem pierwszego aktu II wojny światowej — miejscem, w którym miał zrealizować się najbardziej bezwzględny plan dwóch totalitaryzmów.

W przededniu 80. rocznicy tych wydarzeń Instytut Pileckiego oraz Filmoteka Narodowa — Instytut Audiowizualny zaprezentują poruszający przegląd filmów, które opowiadają historię przełomu czasu pokoju i rzeczywistości wojennej. Na przygotowaną specjalnie na tę rocznicę opowieść złożą się odnalezione i zdigitalizowane unikalne filmy Polskiej Agencji Telegraficznej z lat ’35—‘39, które będą wyświetlone po raz pierwszy. Premierowe materiały filmowe PAT zestawione z niewykorzystanymi fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera Feldzug in Polen, uzupełnione zostaną narracją Świadków Epoki — osób, które jako dzieci zapamiętały dramatyczny czas ostatnich dni II Rzeczypospolitej.

Premierowy pokaz Niezapomnianych kadrów poprzedzi przegląd klasycznych filmów ukazujących dramat wrześniowych dni z trzech perspektyw: agresorów, którzy poprzez propagandowe formy, starali się opowiedzieć o inwazji na Polskę; walczącej Warszawy pod prezydenturą Stefana Starzyńskiego oraz zagranicznych korespondentów z Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Całość dopełnią krótkie wprowadzenia specjalistów. We foyer Iluzjonu będzie można zapoznać się z relacjami uczestników wydarzeń sprzed 80 lat, nagranymi w ramach projektu „Świadkowie Epoki”.POLSKI WRZESIEŃ W OCZACH ŚWIATA
 — przegląd dokumentów filmowych l 31.08 i 15 września, g. 18.00

  • La Polonaise, Wielka Brytania 1940, 8’
  • Męczeństwo Polski (Le Martyre de la Pologne), Francja 1939, 10’
  • Oblężenie Warszawy (Siege of Warsaw), Julien H. Bryan, USA 1939, 10’
  • Kampania polska (Feldzug in Polen), reż. Fritz Hippler, Niemcy 1940, ok. 10’ (fragment)
  • Wyzwolenie (Oswobożdienije), reż. Ołeksandr Dowżenko, ZSRR 1940, ok. 10’ (fragment)
  • Kronika oblężonej Warszawy, Polska 1939, 10’

Polski wrzesień w oczach świata to unikalne zestawienie trzech perspektyw początku wojny, które konfrontują ze sobą optykę agresorów, obserwatorów świata Zachodu oraz broniącej się Warszawy.

Niemiecka agresja na Polskę w piątkowy poranek 1 września 1939 roku stała się najważniejszym tematem zapełniającym nagłówki gazet na całym świecie. W niespełna trzy tygodnie później — 17 września — od wschodu wkroczyła na polskie ziemie armia ZSRS. Relacje z trwającej kampanii nagrywają Francuzi, Brytyjczycy oraz Amerykanin — Julien H. Bryan. To z tych materiałów powstają obrazy, które ukazują pierwszy akt światowego konfliktu. W tym samym momencie filmowcy prezydenta Starzyńskiego rejestrują dramat walczącej Warszawy. Inwazja na terytorium Polski staje się również tematem propagandowych filmów dwóch państw totalitarnych: III Rzeszy i Związku Sowieckiego.

Pokaz dokumentów będzie poprzedzony wprowadzeniem historycznym.

 

NIEZAPOMNIANE KADRY — opowieść o czasie pokoju i wojny l 31.08 i 15.09, g. 20.00

Niezapomniane kadry to przejmująca opowieść o ostatnich latach II RP zestawiona z brutalną rzeczywistością niemieckiej napaści we wrześniu ’39. Na film składają się fragmenty niepublikowanych dotąd przedwojennych materiałów filmowych Polskiej Agencji Telegraficznej oraz nieznane sceny z ataku na Polskę, które zostały zarejestrowane przez niemieckie ekipy filmowe. Historię czasu przełomu opowiadają naoczni uczestnicy tamtych wydarzeń. To oni — Świadkowie Epoki — po osiemdziesięciu latach dzielą się obrazami, które zapadły im w pamięć na całe życie.

Realizacja: Wojciech Saramonowicz, Ania Ćwięka i Grzegorz Czerniak, Polska 2019

Wprowadzenie przed pokazem w dniu 31 sierpnia: Wojciech Saramonowicz i Ania Ćwięka
Wprowadzenie przed pokazem w dniu 15 września: Ania ĆwiękaOrganizatorzy:

    

        

Galeria