Mowa ptaków i spotkanie wokół twórczości Andrzeja Żuławskiego

04.10.2019

Drodzy Widzowie, 

już 13 października o godz. 19.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu Mowa ptaków, któremu towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone twórczości Andrzeja Żuławskiego. W rozmowie udział wezmą Adriana Prodeus, Kuba Mikurda i Piotr Marecki; prowadzenie: Kaja Klimek. Zapraszamy serdecznie!

 

Kino Andrzeja Żuławskiego od lat nieodmiennie prowokuje, fascynuje, rozgrzewa zmysły, tumani i przestrasza. Nazywano go enfant terrible, Autorem o totalnej wizji, a nawet szamanem. Dziś już nieobecny, nadal stanowi potężny punkt odniesienia, inspiruje do myślenia o kosmosie kina i wzbudza dyskusje. To, co po nim pozostało to również scenariusze, na podstawie których inni być może w przyszłości będą tworzyć swoje filmy. Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego to pierwszy z nich, a zarazem doskonała okazja, by powrócić do twórczości Andrzeja Żuławskiego i porozmawiać o jego dziedzictwie.

Rozmówcy, którzy wezmą udział w spotkaniu reprezentują bardzo różne punkty widzenia i dyskursy - od fanowskiego, przez filozoficzny i filmoznawczy, po filmowy. Dzięki temu rozmowa o twórczości Andrzeja Żuławskiego będzie mogła przyjąć formę wielogłosu. Trudno o bardziej adekwatny prolog przed filmem Mowa ptaków.

 Adriana Prodeus
- krytyczka filmowa związana miesięcznikiem „KINO”. Autorka książki Themersonowie. szkice biograficzne i wraz z Kubą Mikurdą Trzynastego miesiąca braci Quay. Wykłada na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Kuratorka przeglądu adaptacji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania i historii polskiej animacji, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku.
Była wicedyrektorką CSW Zamek Ujazdowski i kierowniczką literacką Studia Filmowego KADR. Publikowała w „Newsweeku”, stopklatce, portalu filmowym, „Filmie”, dwutygodniku, prowadziła i redagowała programy kulturalne w TVP1, TVP2 i PR2. Jest felietonistką Vogue Polska. Mieszka w Warszawie. 

Kuba Mikurda – psycholog i filozof, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. Opublikował m.in. książkę Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič (2015), zredagował m.in. tomy: Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama (2011) i Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Aktualnie pracuje nad filmem dokumentalnym o okolicznościach realizacji i przerwania zdjęć do filmu Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego. 

Piotr Marecki – kulturoznawca, wydawca, producent utworów cyfrowych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi UBU lab (http://ubulab.edu.pl/). Postdok na Massachusetts Institute of Technology (2013–2014). Mieszka w Krakowie. 

Kaja Klimek - edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach - z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej.

 


 

Wydarzenie towarzyszy obchodom IV Europejskiego Dnia Kina Artystycznego.

Galeria