Twoja Lo. | Wystawa pamiątek po Lodzie Niemirzance w kinie Iluzjon

04.11.2019

W listopadzie Alfabet Retrokina w kinie Iluzjon upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka. W programie pokazy m.in. ostatniej przedwojennej polskiej komedii, a także wyjątkowa wystawa pamiątek i fotosów, które cudem przetrwały wojnę!

Loda Niemirzanka - aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się w Żbikowie, uczęszczała do Warszawskiej Szkoły Baletowej i Gimnazjum Taczanowskiej. Występowała w teatrach katowickich, wileńskich, łódzkich oraz warszawskich na początku jako tancerka, a następnie jako aktorka. Znana jest jednak przede wszystkim z charakterystycznych ról filmowych, jak chociażby głównej roli w filmie Ada, to nie wypada! z 1936 roku. W czasie wojny, wraz z mężem Stanisławem Kauzikiem współpracowała z AK. Po zakończeniu działań wojennych grała nieregularnie w teatrach m.in. w Częstochowie, a od 1956 roku przebywała na emigracji w Londynie.

Aktorka wedle oficjalnych informacji w listopadzie tego roku obchodziłaby 110. rocznicę urodzin. Leokadia Niemira, przedstawiająca się później jako Loda Niemirzanka, wykreowała swoje sceniczne alter ego, ale także zataiła prawdziwą datę urodzin, jak wiele artystek tamtego okresu, bo tak naprawdę urodziła się 25 grudnia 1906 roku. Postać Panny Niemiry i jej kreacje aktorskie przybliżą jedne z jej ostatnich filmów. Kino Iluzjon przypomni: Moi rodzice rozwodzą się (1938) oraz Ja tu rządzę (1939).

Pokazom filmów będzie towarzyszyć wystawa fotosów i pamiątek po Lodzie Niemirzance pt. „Twoja Lo.”. To podpis, jakiego używała w licznych listach wysyłanych z emigracji w Londynie do rodziny w Polsce. Wiele pamiątek z pewnością bezpowrotnie przepadłoby po śmierci aktorki, gdyby nie bratanica Lody. Po likwidacji jej londyńskiego mieszkania, zabrała ze sobą najcenniejsze pamiątki, które stanowią obecnie trzon niniejszej wystawy. Wśród  nich znalazły się listy, brudnopisy, notatki, elementy garderoby, zdjęcia, a nawet praca dyplomowa aktorki. Wystawę tworzą obiekty, które cudem przetrwały wojnę i były przez aktorkę pieczołowicie przechowywane jako wspomnienie najpiękniejszych czasów oraz obiekty ze znacznie skromniejszego, emigracyjnego okresu jej życia. Eksponaty pochodzącą ze zbiorów Grzegorza Rogowskiego, filmografa FINA. Wystawę można obejrzeć w dniach 4-16 listopada w kinie Iluzjon.  

Wystawa dostępna w godzinach pracy kina Iluzjon: 15:00 - 22:00.

Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1101/alfabet-retrokina-l-jak-loda-niemirzanka.html


Galeria