Przypadek Johanny Langefeld w Iluzjonie!

20.11.2019

Uznany za najlepszy film międzynarodowy na festiwalach RIFFA 2019 w Kanadzie i Aegean Docs w Grecji, laureat nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach - Przypadek Johanny Langefeld  17 grudnia w Kinie Iluzjon!

  

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie.

Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie.

Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę.

Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu.

Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko-niemiecka wyprawa filmową dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w polsko-niemieckiej reżyserii. Przypadek Johanny Langefeld to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet.

Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. Polsko-niemieckie filmowe śledztwo opiera się głównie na zeznaniach ostatnich świadków; byłych więźniarek kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz.

Zapraszamy!

Więcej informacji:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/4976/przypadek-johanny-langefeld.html

 

Galeria