29.03 | g. 17:00 | Be Natural. Nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché

08.02.2020

Kiedy w Paryżu w 1896 roku Alice Guy-Blaché (1873–1968) ukończyła swój pierwszy film, była nie tylko pierwszą kobietą filmowcem na świecie, lecz także jednym z pionierów filmu fabularnego. „Be Natural...”, nad którym Pamela B. Green pracowała przez 8 lat, śledzi drogę Guy-Blaché od sekretarki w Gaumont do scenarzystki, reżyserki i założycielki Solax Company.

Alice Guy-Blaché realizowała komedie, westerny, dramaty, a także filmy poruszające kwestie społeczne, problematykę kobiecą, krzywdę dzieci, imigrację. Jest autorką najstarszego zachowanego filmu z wyłącznie czarnoskórą obsadą. Po 20 latach znakomitej kariery we Francji i USA – jej filmografia obejmuje blisko 1000 tytułów, w tym 150 z zsynchronizowanym dźwiękiem – została wymazana z kart historii. Aż do dziś...

Narratorką filmu jest Jodie Foster, a rozmówcami m.in. Diablo Cody, Geena Davis, Julie Delpy. Ava DuVernay, Michel Hazanavicius, Patty Jenkins, Ben Kingsley, Agnès Varda. Wśród bogatych archiwaliów – unikalne nagrania rozmów z Alice Guy-Blaché.

Be Natural. Nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché

Tytuł oryginalny: Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Kraj prod:. USA

Rok prod.: 2018

Reż.: Pamela B. Green

Scen.: Pamela B. Green, Joan Simon

Zdj.: Boubkar Benezabat

Czas: 103 min

4 kwietnia w ramach Święta Niemego Kina odbędzie się pokaz wybranych filmów Alice Guy-Blaché. Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Agi Derlak.

http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/5081/be-natural-nieopowiedziana-historia-alice-guy-blache.html?rep=12282


       

Galeria