KOBIETY POD PRESJĄ | CYKL FILMOWY W KINIE ILUZJON

27.02.2020

Mistrzowie światowej kinematografii czynili z kobiet bohaterki swoich filmów, próbując oddać pełen niuansów charakter kobiecej siły. Żony, matki, kobiety pracujące, ambitne i nieustraszone w obliczu wyzwania. Kobiety uwodzicielskie i dzikie, charyzmatyczne, wyzywające i będące wyzwaniem. Kobiety zmagające się z codziennością, tłamszone i niestabilne.

Dzieła filmowe dostarczają porywających portretów kobiet pod presją ­– okazujących słabość, ale również na przekór oczekiwaniom społeczeństwa i mężczyzn, gotowych podjąć walkę o siebie. W marcu zapraszamy do przyjrzenia się ich intrygującym postaciom.

Filmy prezentowane w ramach cyklu to m.in. Matka i córka — opowieść Vittorio De Siki o więzi kobiet w obliczu II wojny światowej, będąca uniwersalnym i pełnym symboli obrazem natury człowieka;  Alicja już tu nie mieszka kino drogi o samotnie wychowującej syna kobiecie, która po śmierci męża pragnie podążyć za swoimi marzeniami i rozpocząć życie na nowo; Pracująca dziewczyna­ — osadzona w realiach wielkiego businessu na Wall Street komedia o ambitnej kobiecie (w tej roli Melanie Griffith), która nie mając nic do stracenia podszywa się za swoją szefową i przejmuje inicjatywę w firmie; Znałem ją dobrze - przejmująca historia dziewczyny próbującej zrealizować aktorską karierę w wielkim mieście; a także tytułowa dla naszego cyklu Kobieta pod presją — intensywne i przejmujące studium kobiecego szaleństwa i rozpadu małżeństwa w reżyserii Johna Cassavetesa.

Projekcje w ramach przeglądu:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1161/kobiety-pod-presja.html

Galeria