14. Sputnik na Polską | Festiwal Filmów Rosyjskich

03.11.2020

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się online w dniach 14 – 20 grudnia na platformie mojeekino.pl.               W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. Konferencja, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, Hipnoza Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku.

Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa Kitoboy, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany najlepszym filmem programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.

Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film Puste strony Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, 33 słowa o dizajnie w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz Andriej Tarkowski. W świątyni kina Andrieja A. Tarkowskiego– syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora Stalkera.

W tegorocznej sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty Nos albo spisek odmieńców, pełnometrażowy obraz pt. Półtora pokoju, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: Półtora kotaDługa podróż i Lew z siwą brodą.

W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – Kałasznikow w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię Happy end Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje. 

W tym roku pojawi się nowa sekcja „Nowe spojrzenie – debiuty”. Będzie to blok poświęcony młodym, utalentowanym rosyjskim reżyserom, którzy zrealizowali swoje pierwsze filmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich dramat Antona Kołomiejca Wasz korepetytor o nierównej miłości.

Podczas tegorocznej edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film Drodzy towarzysze! weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. Człowiek niezłomny w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, debaty i warsztaty. W ramach wydarzeń towarzyszących gości zapraszamy na slajdowisko Sławomira Michała, który podzieli się z publicznością zdjęciami ze swojej podróży do Rosji. Opowie o rozmowach z napotkanymi mieszkańcami, lokalnym kolorycie i wrażeniach z wyprawy. Pojawi się również wątek jego twórczości literackiej – ostatnią wydaną pozycją jest właśnie Po drugiej stronie Uralu. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – "Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego". W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha. Lalki były tworzone od wieków w celach ochrony i pomocy ludziom. Zgodnie z tradycją nie używa się igły, a najlepszym materiałem są stare ubrania.

14. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów znajdzie się m.in. film familijny Klucz czasu Aleksieja Tielnowa.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl

Galeria