Andrzej Wajda - urodziny Mistrza

01.03.2021

Z okazji przypadającej 6 marca 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy zapraszamy do Iluzjonu na specjalny pokaz Ziemi obiecanej (1975), spełnionego marzenia Mistrza o amerykańskim filmie w polskim kinie.

Ta znakomita adaptacja powieści Władysława Reymonta stanowi przykład Wajdowskiego (od)czytania klasyki, które nie tylko poprawia literacki pierwowzór, ale też wpisuje go we współczesny kontekst, stąd opowieść o rodzącym się na przełomie XIX i XX wieku drapieżnym kapitalizmie jest jednocześnie komentarzem do nuworyszowskiej, pozbawionej wartości Polski gierkowskiej. Zrealizowane z inscenizacyjnym rozmachem wielowymiarowe kino: film kumpelski, kostiumowe buddy movie, którego bohaterowie dla osiągnięcia celu poświęcą wszystko – poza przyjaźnią. Opowieść o traconych złudzeniach, także tych, że niektóre nacje są lepsze od innych, podczas, gdy chciwość i żądza pieniądza są ponadnarodowe.

Dzieło zbiorowe ekipy marzeń – począwszy od znakomitej, wielopokoleniowej obsady aktorskiej (na czele z trójką wspaniałych: Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem) poprzez operatorów (Witold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski) po kompozytora Wojciecha Kilara.

Arcydzieło polskiego kina, nominowany do Oscara laureat licznych nagród (m.in. Złotych Lwów) i jeden z ulubionych filmów samego Andrzeja Wajdy.

Galeria