Odzyskanie niepodległości Polski | 1914-1936 | pokaz z muzyką na żywo

15.07.2021

W niedzielę, 15 sierpnia zapraszamy na pokaz specjalny filmów Odzyskanie niepodległości Polski (improwizacja do filmu: Aleksandra Chmielewska) oraz 1914-1936.

Odzyskanie niepodległości Polski
 

Fabularyzowana opowieść na tle walki w latach 1914-1920, wykonana w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości.
W filmie widzimy liczne defilady Wojska Polskiego, ale także historyczne wydarzenia, jak odsłonięcie pomnika Józefa Poniatowskiego, ujęcia Piłsudskiego z rodziną w Sulejówku, czy migawki dokumentujące rozwój gospodarczy kraju. 

Film ten kilkakrotnie przerabiano i skracano, a na początku lat trzydziestych dodano do niego wydarzenia aktualne.

W prasie zaś zaznaczano przede wszystkim dokumentalną wartość produkcji: Oryginalne historyczne zdjęcia filmowe, bitwa pod Warszawą, odparcie nawały bolszewickiej, odbudowa zniszczonego kraju, kalejdoskop wybitnych osobistości — to wszystko widzieć można w tym filmie. A więc spieszmy wszyscy zapoznać się z wysiłkiem tych, którzy stworzyli nam Polskę Niepodległą – pisano w „Ziemi Lubelskiej”.

Improwizacja do filmu: Aleksandra Chmielewska

 

         

 

1914-1936 

Film pokazujący osiągnięcia w rozwoju państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości począwszy od udziału Polaków w wojnie 1914 roku. Dodatkowo w reportażu umieszczono zdjęcia z pogrzebu Józefa Piłsudskiego oraz z uroczystości wręczenia buławy marszałkowskiej Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.

 

          

 

Galeria