2.10 | g. 20:00 | RETROTEKA # 2

23.09.2021

RETROTEKA #2

2 października, godz. 20.00, Kino Iluzjon

 


Program:

Dyrektor Muzyczny Jan Emil Młynarski zaprasza:

  • Mini Rewia: Jan Emil Młynarski, Kuba Gąsowski, Asia Nawojska, Pan Giergot
  • Film Mania reż. Eugen Illes (1918) z oprawą muzyczną: Jan Emil Młynarski perkusja solo
 
                 
 

W październiku w ramach Retroteki cofniemy się o ok. sto lat, do czasów kina niemego. Będzie to zapowiedź zbliżającego się Święta Niemego Kina. 

Zobaczą Państwo "Manię" z 1918 roku, z największą polską, europejską i światową gwiazdą tamtego okresu - Polą Negri. 

Pracownica fabryki, Mania Walkowska, decyzją dyrektora ma reklamować nową markę papierosów. W pracowni malarza Alexa poznaje młodego kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu - i kariera jego autora - zależą od wpływowego mecenasa Morelliego, któremu piękna Mania też wpada w oko...

Tytułową rolę zagrała Pola Negri. Po tym, jak zdobyła sławę w polskim przemyśle filmowym, w 1917 roku wyjechała do Niemiec, by rozwijać tam swoją karierę, a kilka lat później stała się pierwszą europejską gwiazdą, która zawojowała Hollywood. "Mania" to dziś jeden z najstarszych zachowanych filmów z jej udziałem. Przez dziesięciolecia uznany za zaginiony, w 2011 roku został zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo przez FINA.

Niemal od początku kinematografii do kin chodziło się nie tylko na filmy. W czasach, kiedy filmy były jeszcze na ogół dość krótkie, seansom towarzyszyły także występy artystów na żywo. To właśnie dlatego sto lat temu nie było kin, lecz kinoteatry, lub teatry świetlne. Poza filmami prezentowano repertuar podobny do tego z teatrów rewiowych: monologi, piosenki, numery taneczne, akrobatyczne itd. W Polsce na prowincji oraz na przedmieściach czy w dzielnicach robotniczych większych miast takie łączone pokazy cieszyły się wielką popularnością jeszcze w połowie lat 30. W kasie kinoteatru, aby dowiedzieć się, czy poza filmami grają coś jeszcze, najczęściej pytano po prostu "A żywe są?" 

W październikowej Retrotece wrócimy do tej zapomnianej tradycji i przed filmem zaprezentujemy Państwu "żywe" - występy słowno-muzyczne w autentycznym repertuarze kabaretowym sprzed ponad wieku. Przed filmem "Mania" zespół pod kierunkiem Jana Młynarskiego zaprezentuje państwu dawne skecze i piosenki, a nawet... występ kataryniarza. Jan Emil Młynarski, Dyrektor muzyczny cyklu Retroteka, zaprezentuje w ramach Mini Rewii trzech młodych, zdolnych artystów scenicznych w repertuarze z epoki. Wystąpią: Jan Emil Młynarski - gospodarz wieczoru, autor scenariusza i reżyser, wykona cztery piosenki starowarszawskie z własnym akompaniamentem, Kuba Gąsowski - aktor młodego pokolenia wykona dwie piosenki kabaretowe oraz trzy monologi satyryczne oraz Asia Nawojska - wokalistka i piosenko-pisarka wykona cztery piosenki z repertuaru gwiazdy scen warszawskich początku XX wieku Lucyny Messal.

W Mini Rewii wystąpi także Pan Giergot - aktor, Warszawiak, zaprezentuje monolog satyryczny.

Oprawę muzyczną do filmu „Mania” stworzy JAN EMIL MŁYNARSKI na perkusji solo.

Jan Emil Młynarski pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec ur. 1979.  Obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej „Concerto for band and orchestra” Jona Lorda z kompozytorem we własnej osobie na organach Hammonda. Współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo („I Love You” ( „I Love You, You're Perfect, Now Change” 2010r. reż. David Foulkes) jako kierownik muzyczny, Teatr Powszechny - „Kamień i popioły”  reż. Artur Urbański jako kompozytor muzyki oraz kierownik muzyczny (2011), Teatr Dramatyczny „Widok z mostu” aut. Arthur Miller, reż. Agnieszka Glińska - jako kompozytor muzyki oraz instrumentalista (2019), Teatr Polonia „Cwaniary” reż. Agnieszka Glińska, jako kierownik muzyczny. Od 2009 roku lider własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.

Założył grupę „Warszawskie Combo Taneczne”, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018 (Polish Grammy). Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryk Wars. Szmul Ferszko, Artur Gold…)

Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in.Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Od 2018 roku prowadzi autorski program muzyczny w radio, poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej do roku 1949. W 2010 roku nagrał płytę „Młynarski Plays Młynarski” poświęconą twórczości swego ojca Wojciecha Młynarskiego (1941-2017) , który był jednym z najważniejszych autorów tekstów piosenek w Polsce w XX wieku.

Fascynuje się muzyką Afryki oraz polskiej wsi regionu Mazowsza Południowego oraz Podhala co słychać w twórczości trio Polonka, które tworzy z Piotrem Zabrodzkim - pozytyw organowy i Michałem Górczyńskim - klarnet kontrabasowy.  Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami swojego pokolenia.  Nagrywa płyty, podróżuje. Jest ojcem dwóch córek.

Wszystkich, którzy rozsmakują się w niemym kinie zapraszamy do Iluzjonu 22-30 października na 17. edycję Święta Niemego Kina.

 

Galeria