Młodzieżowy Klub Filmowy: ZAWODY FILMOWE
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają na dwa spotkania w marcu. Pierwsze odbędzie się 08.03 z Małgorzatą Grabowską – Kozerą, scenografem i kostiumografem wielu znanych polskich produkcji. Drugie odbędzie się 22.03 z Kazimierzem Tarnasem, reżyserem i scenarzystą.
Spotkania w ramach cyklu „Zawody filmowe” mają formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, które w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami, przybliżają młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.
Małgorzata Grabowska – Kozera – scenograf, kostiumograf
8 marca zapraszamy młodzież na spotkanie z Małgorzatą Grabowską – Kozera, która projektuje scenografię i kostiumy dla wielu scen teatralnych, filmów oraz spektakli telewizyjnych, m. in.: ,,Chryje z Polską”, ,,O Beri, beri”, ,,Kopciuszek”,,Słoneczni Chłopcy”. Dla teatry telewizji zrealizowała projekty: ,,Złodziej w sutannie'', ,,Prymas w Komańczy” w reżyserii Paweł Woldana oraz ,,Powidoki” i wspomniane wcześniej „Chryje z Polską” M. Wojtyszki. Jako scenograf na stałe współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie gdzie zrealizowała m.in. spektakle: z Wiesławem Komasą - „Awantura w Chioggi” Goldoni, ,,Piękna Lucynda” Hemara oraz „Zabawa jak nigdy” Saroyana. Spektakle ,,Wesele” Wyspiańskiego ,,Opowieści Hollywood'u'' Hamptona ,,Panny z Wilka” Iwaszkiewicza we współpracy z Mają Komorowską. Z Janem Englertem zrealizowała spektakl ,,W małym dworku'' Witkiewicza. Ostatnio także pracowała przy realizacji serialu „Stulecie Winnych” jako kostiumograf.
„Chryje z Polską”
Podczas spotkania Małgorzata Grabowska – Kozera zaprosi do wspólnego oglądania zrealizowanego spektaklu teatru telewizji pt. „Chryje z Polską”, gdzie była scenografem. Spektakl opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia Wyspiańskiego. Punktem wyjścia jest rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia autora "Wesela" dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych. Piłsudski rzeczywiście odwiedził Wyspiańskiego w tej sprawie 1 marca 1905 roku. W rozmowie tych dwóch wielkich postaci z tamtych lat na temat przyszłości Polski pada wiele uwag i myśli, które i dziś wydają się aktualne.
Kazimierz Tarnas – reżyser i scenarzysta - gość kolejnego spotkania
Kolejne spotkanie odbędzie się 22 marca, którego gościem będzie Kazimierz Tarnas, reżyser i scenarzysta, znany jako twórca ekranizacji prozy Kornela Makuszyńskiego. W swoim dorobku ma takie produkcje jak: „Szatan z siódmej klasy”, „Awantura o Basię”, „Panna z mokrą głową”, „Szaleństwa panny Ewy”. Odpowiadał też za reżyserię sławnego polskiego serialu kryminalnego „07 zgłoś się”, którego bohaterem był porucznik Borewicz.
„Awantura o Basię”
Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego w reżyserii gościa spotkania - Kazimierza Tarnasa. Fabuła filmu opowiada losy piętnastolatki Basi, która dowiaduje się, że państwo Olszowscy, którzy ją wychowują nie są jej prawdziwymi rodzicami. Dziewczynka zatem postanawia poznać swoją przeszłość.
O cyklu
Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2 godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.
Dzięki uczestnictwu w spotkaniach młodzież będzie miała możliwość ćwiczenia umiejętności odbioru dzieła filmowego, jego analizy i interpretacji podczas rozmowy z twórcami dzieł. Charakter każdego ze spotkań pozwoli na wyrażanie własnych opinii na temat obejrzanego filmu oraz na krytyczną rozmowę na temat zjawisk świata filmowego. Podczas rozmów z zasłużonymi i starannie dobranymi przedstawicielami branży filmowej młodzi ludzie będą mieli szansę na poznanie szerszego kontekstu historyczno-kulturowego powstawania dzieł filmowych. Dzięki możliwości rozmowy o tym, jak wygląda tworzenie filmów „od kuchni” z ludźmi bezpośrednio w proces twórczy zaangażowanymi, młodzi ludzie poznają tajniki kinematografii, różnorodnych sposobów opisywania świata i relacji międzyludzkich, na jakie pozwala sztuka filmowa.
Zajęcia poprowadzi Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.
Dla kogo?
Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.
Szkoły zapraszamy do zapisów pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl.
Na zgłoszenia grup szkolnych (zgłasza nauczyciel) na pierwsze spotkanie w lutym czekamy do 7 marca 2022 roku, na kolejne do 21 marca br.
Kiedy: 8 marca, godz. 11:30 oraz 22 marca, godz. 11:30
Gdzie: Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a
Więcej informacji i zapisy (zgłasza nauczyciel): zawody.filmowe@fina.gov.pl