Młodzieżowy Klub Filmowy: ZAWODY FILMOWE | Kino Iluzjon

30.11.2021

Młodzieżowy Klub Filmowy:  ZAWODY FILMOWE

Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają na spotkania z cyklu „Zawody filmowe”. Nowy cykl edukacyjny w kinie Iluzjon ma formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, który w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami przybliży młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.

Grzegorz Pacek – reżyser

Gościem drugiego spotkania 25 stycznia 2022 roku będzie polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Grzegorz Pacek.

W 1995 roku ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W swoich filmach fabularnych i dokumentalnych podejmuje tematy wykluczenia i wyobcowania. Jego dokumenty były pokazywane na wielu festiwalach, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku, Kapsztadzie i  Melbourne, gdzie otrzymały prestiżowe nagrody. W 2001 roku jego film „Jestem zły” otrzymał Grand Prix na KFF w Krakowie i Prix Europa w Berlinie.

W trakcie spotkania odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu autorstwa Grzegorza Packa „Jestem zły”. Bohaterami dokumentu są dzieci z biednej dzielnicy Warszawy, które opowiadają o swoim życiu. Reżyser dał im do ręki kamerę, w wyniku czego powstał nietuzinkowy zbiorowy autoportret, który szokuje naturalizmem i zmusza widzów do zastanowienia się nad przyszłością.

O cyklu

Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2 godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i  dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Zajęcia poprowadzi Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in.  Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Szkoły zapraszamy do zapisów pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl.

Na zgłoszenia grup szkolnych (zgłasza nauczyciel) czekamy do 24 stycznia 2022 roku.

Waldemar Czechowski – gość kolejnego spotkania

Na kolejne spotkanie zapraszamy już 15 lutego. Gościem będzie Waldemar Czechowski – filmowiec dokumentalista, badacz kultur etnicznych i podróżnik. Opowie o swoich filmowych podróżach na Daleki Wschód: do Indii, Nepalu, Tybetu czy Japonii, podczas których powstały autorskie filmy dokumentalne z  kręgu „dialogu kultur” oraz liczne reportaże. 

Podczas spotkania zaprezentujemy film dokumentalny o starszym bracie Józefa Piłsudskiego, Bronisławie Piłsudskim.  Dokument opowiada historię życia tego zesłanego na Syberię wybitnego etnografa, językoznawcy i antropologa, który znany jest światu przede wszystkim jako odkrywca języka i kultury Ajnów, jednej z najbardziej tajemniczych i zaskakujących kultur Dalekiego Wschodu.

Kiedy: 25 stycznia, godz. 11:30

Gdzie: Kino Iluzjon, Narbutta 50 A, sala Stolica

Więcej informacji i zapisy (zgłasza nauczyciel): zawody.filmowe@fina.gov.pl

 

Galeria