24-27.11 Mistrzowie Kina Hiszpańskiego | Obras Maestras

11.10.2022

MISTRZOWIE KINA HISZPAŃSKIEGO | OBRAS MAESTRAS

24 LISTOPADA - 14 GRUDNIA 2022

WARSZAWA | KRAKÓW | WROCŁAW | ONLINE NINATEKA.PL24-27 listopada 2022, Warszawa, Kino Iluzjon

28 listopada-1 grudnia 2022, Kraków, Kino pod Baranami

2-4 grudnia, Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

8-14 grudnia, ONLINIE, cala Polska

Mistrzowie z kraju Don Kichota wracają – i ponownie szykują dla Was na tę jesień kinową ucztę! Przegląd filmowy Mistrzowie Kina Hiszpańskiego | Obras Maestras przybliżający nieznane szerokiej publiczności arcydzieła hiszpańskiej kinematografii odbędzie się w dniach od 24 listopada do 14 grudnia po raz pierwszy w trzech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a także online na platformie ninateka.pl.

Klasyka kina hiszpańskiego – kino wciąż aktualne i odkrywane na nowo

BILETYKino Iluzjon Filmoteki Narodowej (fn.org.pl)

PROGRAM:

24 listopada, czwartek 

godz. 19.00 DUCH ROJU (El espíritu de la colmena), reż. Víctor Erice, kopia odrestaurowana, 1973, 95 min. napisy polskie i angielskie

Przed pokazem uroczysta inauguracja przeglądu z udziałem Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Ramiro Fernándeza Bachillera. Film poprzedzi wprowadzenie online w wykonaniu Carli Simón – laureatki nagrody Złoty Niedźwiedź na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2022 r. Po projekcji lampka wina (zaprasza Vinotourclub)

25 listopada, piątek

godz. 19.00 POLOWANIE (La caza), reż. Carlos Saura, 1966, 90 min. napisy polskie

Wprowadzenie: Sebastian Smoliński

26 listopada, sobota 

godz. 17.00 ANIOŁ ZAGŁADY (El ángel exterminador), reż. Luis Buñuel, kopia odrestaurowana, 1962, 95 min. napisy polskie i angielskie

Wprowadzenie: Dominika Zielińska

27 listopada, niedziela

godz. 16.00 LINIA ŻYCIA (La vida en un hilo), reż. Edgar Neville, 1945, 92 min. napisy polskie

Wprowadzenie: Diana Dąbrowska


Osią tematyczną tegorocznego programu, w którym prezentowane są filmy od lat 40 po 70. XX wieku będzie granica granica człowieczeństwa i moralności, granica między jawą a snem, rzeczywistością a marzeniem. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji do dziś zaskakują aktualnością, przenikliwością analizy społecznej, śmiałością podejmowanych tematów, a także, a może przede wszystkim – badaniem granic możliwości kina jako sztuki, która opowiada o ludzkiej kondycji.

Wśród najpopularniejszych twórców kina hiszpańskiego, którego nie może zabraknąć w programie przeglądu jest Luis Buñuel. W tegorocznej edycji na dużym ekranie zobaczymy odrestaurowaną kopię filmu Anioł Zagłady, w którym mistrz surrealizmu przygląda się upadającej hiszpańskiej burżuazji, bezlitośnie obnażając arbitralność i sztuczność reguł, jakie sama sobie narzuca. Nie zabraknie też Carlosa Saury, którego Polowanie, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, zaskakuje aktualnością mistrzowskiej metafory na temat skutków wojny i przemocy.

Obok tych dwóch wielkich nazwisk będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych w Polsce, jak Víctor Erice, który mimo tylko trzech tytułów w swojej filmografii zapisał się w historii hiszpańskiego kina jako jeden z najwybitniejszych artystów X Muzy. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowany film Duch roju - wizualnie porywająca, poetycka opowieść o dzieciństwie i utracie niewinności, którą będzie można obejrzeć po rekonstrukcji cyfrowej. Po raz pierwszy widzowie w Polsce zobaczą na ekranie Linię życia w reżyserii znanego z poprzednich edycji przeglądu Edgara Neville’a, film z 1945 roku to lekka humorystyczna medytacja nad rolą przypadku w życiu, wyprzedzająca o wiele lat słynny film Krzysztofa Kieślowskiego.

Wszystkim projekcjom będą towarzyszyć wprowadzenia znawców kina hiszpańskiego: Diany Dąbrowskiej, Sebastiana Smolińskiego, Adama Kruka, Dominiki Zielińskiej, Stanisława Abramika i Joanny Bardzińskiej.

Gościem specjalnym przeglądu będzie w tym roku Luis E. Parés – dyrektor artystyczny hiszpańskiej Cineteki i znawca kina hiszpańskiego. Ponadto, projekcje filmu Duch Roju w każdym z miast poprzedzi wprowadzenie online Carli Simón – zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film Alcarràs (2022), przygotowane w ramach cyklu pt. Clásicos contigo prezentowanego przez Instytut Cervantesa i Hiszpańską Akademię Filmową.

Autorska selekcja filmów, współpraca z uznanymi kinami studyjnymi z trzech miast i udostępnienie wybranych filmów w wersji online pozwolą ukazać szerokiej publiczności nieznane wcześniej oblicza hiszpańskiego kina i Hiszpanii.

Przegląd odbędzie się stacjonarnie w Kinie Iluzjon w Warszawie, w Kinie pod Baranami w Krakowie oraz po raz pierwszy w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Wybrane filmy będą dostępne online, nieodpłatnie na stronie ninateka.pl, na terenie całej Polski

Na przegląd zapraszają: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Turespaña, Instytut Cervantesa w Warszawie, Instytut Cervantesa w Krakowie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Ninateka, Kino Pod Baranami, Kino Nowe Horyzonty oraz Fundacja AVA Arts.

Cykl dofinansowany przez: Acción Cultural Española (AC/E) w ramach Programu PICE (program promocji kultury hiszpańskiej za granicą), Miasto Kraków, Rubau Polska.

Na inauguracyjną lampkę wina zaprasza Vinotourclub.

Plakat i materiały graficzne: Ola Jasionowska

Spot: makemake Adam Romel

 


Galeria