Majową Retrotekę poświęcamy twórczości Ludwika Starskiego i wpisujemy się tym samym w tygodniowe obchody 120. rocznicy urodzin tego wybitnego pisarza i tekściarza. Starski był autorem największych hitów dwudziestolecia międzywojennego. Jego specjalnością były piosenki filmowe, które tworzył do spółki z Henrykiem Warsem. Po wojnie pisał kolejne szlagiery dla filmu i radia. Niektóre z nich poświęcał Warszawie. Jego kołysanka z filmu Paweł i Gaweł z 1938 r do dziś jest śpiewana dzieciom na dobranoc. W górze tyle gwiazd, w dole tyle miast… czyli Dlaczego nie chcesz spać, kto tego nie zna….
Podczas wieczoru z Ludwikiem Starskim zaprezentujemy jego znane i mniej znane piosenki przed i powojenne. Gościem specjalnym koncertu będzie śpiewająca aktorka Monika Dryl, przy instrumencie zasiądzie maestro Piotr Mania, a gospodarz cyklu Jan Emil Młynarski zaśpiewa i opowie co nieco o wybitnym autorze, który w spadku zostawił polskiej pokaźną ilość ponadczasowych pięknych piosenek.
- Po bilety zapraszamy do naszych kas oraz TUTAJ
Program
Koncert będzie transmitowany na Ninateka.pl
- GODZ. 19.00 KONCERT JAN EMIL MŁYNARSKI, MONIKA DRYL ORAZ PIOTR MANIA
Monika Dryl – aktorka, wokalistka. Wychowanka Studia Piosenki Jerzego Tomzika w Białymstoku. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 2002 roku. Uczyła się też w Szkole Muzycznej II st. w Warszawie, w klasie śpiewu. Jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Jest założycielką i wokalistką zespołu Themonika Quintet.
Jan Emil Młynarski – poochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec Obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej Concerto for Band And Orchestra Jona Lorda z kompozytorem we własnej osobie na organach Hammonda. Jako kierownik muzyczny i instrumentalista współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo, Teatrem Powszechnym, Teatrem Polonia. Od 2009 roku jest liderem własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.
Założył grupę Warszawskie Combo Taneczne, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018. Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryk Wars. Szmul Ferszko, Artur Gold…) Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in. Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Piotr Mania – pianista, kompozytor, muzyk sesyjny, producent muzyczny i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Fryderyka za najlepszy debiut jazzowy 2010 roku za płytę Pearl. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Tomkiem Szymusiem, Grażyną Łobaszewską, Katarzyną Stankiewicz, Mietkiem Szcześniakiem, Sławkiem Uniatowskim, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Filharmonią Opolską. Grał na scenie z takimi sławami jak Michael Bolton czy Sting. Uczestniczył w nagraniu około 30 albumów, w roku chopinowskim zaaranżował na współcześnie pieśni Fryderyka Chopina i był kierownikiem muzycznym koncertu Experyment Chopin, spektaklu muzycznego Być Marilyn oraz musicalu Hair wystawianego w Zurychu. Skomponował muzykę do wierszy sopockiej poetki Teresy Ferenc, uczestniczył w nagraniach muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu Strange gardens.
- GODZ. 20.00 POKAZ FILMU JA TU RZĄDZĘ, REŻ. MIECZYSŁAW KRAWICZ, 97 MIN, 1939, POLSKA (GODZINA POKAZU ORIENTACYJNA)
Bohaterem filmu jest młody hrabia, Józio Lulewicz, który pragnąc wyłudzić od matki pieniądze na założenie teatru, terminuje w zakładzie szewskim na Starym Mieście. Bojąc się kompromitacji nazwiska, hrabina ulega szantażowi. Tymczasem Józio ani myśli rezygnować z pracy, gdyż obiektem jego westchnień staje się piękna córka szewca.
Ostatnia polska komedia przedwojenna, zrealizowana latem 1939 roku. Niemieckie władze dopuściły ją na ekrany dopiero dwa lata później, tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 23 grudnia 1941 roku. Film nigdy nie miał więc normalnej dystrybucji ani recenzji. Ja tu rządzę jest adaptacją powieści Romans pani majstrowej, którą Wincenty Rapacki jr., popularny aktor, muzyk i tłumacz, napisał w roku 1926. Scenariusz Emanuela Schlechtera i Ludwika Starskiego pozwolił Mieczysławowi Krawiczowi nakręcić zgrabną komedię romantyczną, z elementami qui pro quo, z udziałem lubianych aktorów – Iny Benity, Zbigniewa Rakowieckiego, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Władysława Grabowskiego i Stanisława Sielańskiego. Dodatkową atrakcją jest udział w filmie męskiego kwartetu wokalnego, popularnego chóru Dana.