'Wielka droga' Michała Waszyńskiego – kinowa premiera filmu z 1946 roku

17.09.2013

W poniedziałek, 16 września, w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbyła się kinowa premiera filmu „Wielka droga” z udziałem kombatantów Armii Andersa a także ich rodzin. Gościem honorowym premiery była Anna Maria Anders – córka gen. Władysława Andersa oraz Renaty Bogdańskiej odtwórczyni jednej z głównych ról.

Powszechnie uważa się iż „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego były pierwszym polskim filmem fabularnym zrealizowanym po wojnie, natomiast status ten należy się tak naprawdę obrazowi „Wielka droga” autorstwa Michała Waszyńskiego – podkreślał na wczorajszym spotkaniu dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski. Wyprodukowane w 1946 roku dzieło jest historią dwojga zakochanych, których losy ukazane są na tle istotnych dla Polski wydarzeń takich jak: formowanie w ZSRR Armii Polskiej gen. Władysława Andersa i ważnych bitew jakie stoczył maszerując pod Monte Cassino. Z powodu silnie patriotycznego wydźwięku, obraz ten przez długie lata nie mógł pojawić się w repertuarach naszych rodzimych kin. Od momentu powstania film wyemitowany był tylko raz w 1991 roku na antenie Telewizji Polskiej.

fot. Robert Mazurkiewicz

 

Dzieło Michała Waszyńskiego stanowi cenny zabytek historyczny, który oprócz elementu fabuły zawiera cenne zdjęcia dokumentalne obrazujące drogę Polaków z Sybiru do Włoch. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział w nim samego generała Andersa.

Film został niezwykle ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Natomiast podczas, prowadzonego przez Romana Dziewońskiego, spotkania z córką generała widzowie nie kryli wzruszenia, chętnie dzieląc się rodzinnymi opowieściami związanymi z II Korpusem.

fot. Robert Mazurkiewicz

 

Fotosy z filmu zostały przekazane do zbiorów Filmoteki Narodowej przez córkę gen. Andersa – Annę Marię. Można je obejrzeć na portalu Fototeka www.fototeka.fn.org.pl

fot. Robert Mazurkiewicz

 

Więcej zdjęć z premiery: TUTAJ.

Galeria