Home Movie Day 2013

19.09.2013

Pierwsze w Polsce Home Movie Day w ostatnią sobotę października w warszawskim kinie Iluzjon.

Zapraszamy z taśmami 8mm, SUPER8mm i 16 mm!

Home Movie Day to wydarzenie, podczas którego doceniamy i oglądamy domowe filmy amatorskie. Zostało ona zainicjowane w 2002 roku przez grupę amerykańskich archiwistów filmowych i od tego czasu, corocznie, w jedną z październikowych sobót odbywa się na całym świecie (w tym roku będzie to prawie 70 miejsc!).

 

Na Home Movie Day zapraszamy wszystkich:

- zainteresowanych domowymi filmami amatorskimi, bez względu na to, czy przyjdą z taśmami czy bez;

- wszystkich, którzy posiadają filmy na taśmach 8mm, SUPER8 i 16 mm i chcieliby pokazać je innym oraz samemu zobaczyć w kinie;

- tych, którzy są ciekawi tego, co na swoich filmach uwiecznili jego sąsiedzi, znajomi, bądź też zupełnie obcy ludzie;

- wszystkich, którzy nie mają możliwości odtworzenia swoich filmów w domu;

- osoby, które chciałyby porozmawiać z archiwistami filmowymi i dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o taśmy, jak je naprawić, czego nie wolno robić, a co należy, by przetrwały kolejne lata oraz jak je przekopiować na nośniki cyfrowe.

 

 

 

Oprócz rozmów ze specjalistami i projekcji przyniesionych tego dnia do Iluzjonu filmów amatorskich, podczas Home Movie Day odbędzie się prezentacja filmu amatorskiego z przełomu lat 20. i 30. XX w., nakręconego za pomocą pierwszej polskiej kamery filmowej, przeznaczonej dla amatorów – aparatu OKO Kazimierza Prószyńskiego.

Innymi wydarzeniami towarzyszącymi Home Movie Day będą m.in.: projekcja filmu „Dom na głowie”, zmontowanego przez Adama Palentę z amatorskich taśm nakręconych przez Wojciecha Zamecznika oraz pokazy filmów Jonasa Mekasa i Alana Berlinera – uznanych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Na Home Movie Day zapraszamy rodzinnie – specjalnie dla dzieci odbędą się warsztaty dotyczące prehistorii kina, które będą się opierały na prezentacji replik XIX-wiecznych zabawek optycznych.

 


 

PROGRAM:

10:00 - 17:00 - konsultacje z konserwatorami (hol kina Iluzjon)

Zapraszamy wszystkich, którzy posiadają filmy, chcieliby je przynieść oraz porozmawiać z archiwistami filmowym, by dowiedzieć się: jak prawidłowo o takie taśmy dbać? jak je naprawić? jak je zdigitalizować? oraz czego nie wolno robić, a co należy, by przetrwały kolejne lata?

Będzie to również okazja, by  pokazać swoje domowe taśmy innym filmowcom-amatorom oraz samemu móc je zobaczyć na kinowym ekranie.

 

11:00 | Warsztaty „Kinora, obrazy poszły w ruch” (Mała Czarna)

Kinora – obrazy poszły w ruch

Wiek uczestników: 7-12 lat

Miejsce: sala Mała Czarna - Iluzjon

Czas trwania: 1 – 1,5 h

Na początku było światło pochodni i rysunki naskalne. Potem pojawił się cień, a wraz z nim ekran – biała płaszczyzna, która służyła do prezentacji figur cieniowych. Z czasem pojawiły się pierwsze próby z camerą obscurą, swoje eksperymenty zaczął przeprowadzać Leonardo da Vinci, w wiekach następnych wynaleziono kalejdoskop oraz urządzenie o wdzięcznej nazwie – latarnia magiczna. Wyobraźnią widzów zawładnęły spektakle pełne gry świateł i cieni, złudzeń optycznych, iluzji i magii. Wszystkie te etapy fascynacji człowieka przedstawieniem ruchu przy pomocy obrazu znalazły swoje zwieńczenie w wynalezieniu fotografii i kinematografu. 

Podczas warsztatu przyjrzymy się czasom, które poprzedziły pierwszą publiczną projekcję braci Lumière. Aby lepiej zobrazować temat spotkania zostaną użyte repliki maszynek optycznych z XIX wieku: praxinoskop, zoetrop, phenakistoscop wykonane przez studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (więcej informacji o maszynkach można znaleźć TUTAJ). Dzieci będą miały okazję wykonać własne wersje prostych prekinowych urządzeń, wprawią w ruch krótkie obrazkowe narracje, wykonają portrety cieniowe, przeniosą się w czasy fantasmagorii, gabinetów osobliwości, fascynacji światem duchów i zjaw.

Maszynki optyczne pozwalając na „intymne” oglądanie filmu, były poniekąd pierwszą próbą „udomowienia” raczkującej jeszcze wtedy sztuki. Kinora, która to nazwa pojawiła się w nazwie warsztatu, była również maszynką optyczną służącą do wprawiania w ruch obrazków, zbliżoną w swej formie do znanych prawie każdemu (nie tylko urwisom nudzącym się na lekcjach, którzy malują w rogach zeszytów ludziki) flipbooków.

Zapisy:

Kino Iluzjon

tel. +48 22 462 72 60
e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.

Cena – 10zł

 

12:00 | OKO Kazimierza Prószyńskiego (Stolica)

Home Movie Day otworzy prezentacja najstarszej polskiej amatorskiej kamery filmowej, zaprojektowanego przez Kazimierza Prószyńskiego aparatu OKO oraz nakręconego za jej pomocą na przełomie lat 20. i 30. XX w. filmu amatorskiego. Prószyński był polskim wynalazcą o międzynarodowej sławie, zwano go „polskim Edisonem", „Kolumbem kinematografii" i pierwszym przed Ludwikiem Lumière. Aparat OKO miał się stać spełnieniem wszystkich ambicji zawodowych wynalazcy i dziełem jego życia. Niestety ostatecznie nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Ale gdyby to się stało, historia polskiego kina amatorskiego z pewnością potoczyłaby się zupełnie inaczej.

Ścieżkę dźwiękową do pokazu stworzy eksperymentalny chór Gre Badanie (www.facebook.com/gre.badanie)

Wstęp bezpłatny

Więcej na: homemoviedaywarszawa.com

 

 

13:00 | Pokazy przyniesionych filmów amatorskich (Mała Czarna)

Zapraszamy do przynoszenia na Home Movie Day domowych taśm. Zostaną one zbadane przez archiwistów. Będzie można dowiedzieć się, jak prawidłowo o nie dbać, a następnie obejrzeć je wraz z rodziną, znajomymi, innymi filmowcami-amatorami oraz wielbicielami rodzinnych filmów podczas specjalnego pokazu, na dużym ekranie.

Wstęp bezpłatny

 

15:00 | Filmy rodziny Paschalskich (Stolica)

Czas trwania: 30 minut

Film zmontowany z nakręconych w latach 1924-26 taśm rodziny Paschalskich, właścicieli jednej z najnowocześniejszych w Polsce fabryk w międzywojniu. Został nakręcony na profesjonalnej taśmie 35 mm. Jako jeden z nielicznych polskich przedwojennych filmów amatorskich przetrwał do dziś. Został zakopany w rodzinnym ogrodzie i ponownie odnaleziony po kilkunastu latach. Film ukazuje rodzinę podczas codziennych czynności i inscenizowanych przed kamerą zabaw i wygłupów w ich domu w Konstancinie oraz w trakcie wakacji spędzanych we Włoszech, na Korsyce i w Marsylii.

Ścieżkę dźwiękową do pokazu stworzy eksperymentalny chór Gre Badanie (www.facebook.com/gre.badanie)

Wstęp bezpłatny

 


16:00 |  Dom na głowie, Wojciech Zamecznik (Stolica)

Film zmontowany z domowych taśm z lat 1949-1966 grafika i fotografa Wojciecha Zamecznika. Za pomocą amatorskiej kamery Zamecznik portretował rodzinę: żonę, synów, psa oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Był kronikarzem domowego życia, rodzinnych wakacji i podróży zagranicznych. Filmy Zamecznika są amatorskie, ale jednocześnie niezwykle świadome swojego medium – świetnie zainscenizowane, profesjonalnie skadrowane i precyzyjnie zmontowane. Montując Dom na głowie, Adam Palenta poprzeplatał te materiały pracami graficznymi oraz filmami eksperymentalnym Zamecznika.

Więcej informacji: www.archeologiafotografii.pl

Dom na głowie, Wojciech Zamecznik, koncepcja i realizacja: Adam Palenta, współpraca: Julia Odnous, muzyka: Marcin Masecki, produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2013; czas trwania: 30 minut.

Trailer: http://vimeo.com/66380004

Bilety – 10zł


17:00 | Pokazy przyniesionych filmów amatorskich (Mała Czarna)

Zapraszamy do przynoszenia na Home Movie Day domowych taśm. Zostaną one zbadane przez archiwistów. Będzie można dowiedzieć się, jak prawidłowo o nie dbać, a następnie obejrzeć je wraz z rodziną, znajomymi, innymi filmowcami-amatorami oraz wielbicielami rodzinnych filmów podczas specjalnego pokazu, na dużym ekranie kina.

Wstęp bezpłatny

 

18:00 | Album rodzinny, Alan Berliner (sala Stolica)

Eksperymentalny dokument, w którym wykorzystano ogromną kolekcję zapisanych na taśmie 16mm amerykańskich rodzinnych filmów amatorskich, nakręconych w latach 1920-1950. Każda z wykorzystanych w filmie taśm to unikalny dokument codziennego życia i prywatnych historii mieszkańców USA. Taśmy obrazują typowe, podejmowane przez filmowców amatorów, tematy: relacje z przyjęć urodzinowych, wesel i innych rodzinnych uroczystości, pierwszych kroków dziecka, wspólnych wakacji, a nawet czasami toczących się w domu kłótni. Alan Berliner ułożył te materiały w cykl przywodzący na myśl ludzkie życie – od dzieciństwa, przez dorosłość, do starości. Ścieżkę dźwiękową Albumu rodzinnego tworzą autentyczne rodzinne historie mówione, wywiady oraz fragmenty prywatnych listów i pamiętników.

Więcej informacji: www.alanberliner.com

Album rodzinny (The Family Album), reżyseria: Alan Berliner, produkcja: USA, 1988, czas trwania: 60 minut.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gCmxPQWhcLM

Bilety – 10zł


20:00 | Reminiscencje z podróży na Litwę, Jonas Mekas (Stolica)

Jonas Mekas poświęcił całe życie filmowi, stając się jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego kina niezależnego, przy tym nigdy nie został „profesjonalnym” filmowcem. Wierząc w to, że kino jest międzynarodowym językiem, uwieczniał na taśmie wszystko, co widział wokół siebie i czego codziennie doświadczał. Reminiscencje… to druga część filmowego dziennika artysty. Składają się na nie jego pierwsze próby filmowe i zapiski z czasów trudnego pobytu w nowojorskiej dzielnicy Williamsburg w latach 1950-53 oraz materiały nakręcone podczas wizyty w rodzinnych Siemieniszkach w 1971 roku, a także zapis drogi powrotnej z Litwy do Nowego Jorku. Za pomocą tego filmu Mekas próbuje zmierzyć się z mitem porzuconej ojczyzny, którym żył podobnie jak inni emigranci.

Więcej informacji: jonasmekas.com

Reminiscencje z podróży na Litwę (Reminiscences of a Journey to Lithuania), reżyseria: Jonas Mekas, produkcja: Wielka Brytania, Niemcy, 1972, czas trwania: 82 minuty.

Fragment filmu: http://www.youtube.com/watch?v=3p57X5dqYM0

Bilety – 10zł

 

 

 

Więcej informacji na temat odbywającego się po raz pierwszy w Polsce Home Movie Day: homemoviedaywarszawa.com, fb: homemoviedaywarszawa

Kontakt: Monika Supruniuk msupruniuk@fn.org.pl, Paulina Haratyk paulina.haratyk@gmail.com

Galeria