Marzec w kinie Iluzjon

25.02.2014

Od wieków kobiety mroczne, uwodzicielskie, pełne siły i magnetycznego wdzięku, fascynowały ludzi, a fascynacja ta objawiała się w setkach utworów literackich, sztuk teatralnych oraz filmów opiewających zjawisko femme fatale. Filmowy wizerunek kobiety doprowadzającej mężczyzn do zguby utrwaliły między innymi: Rita Hayworth, Marlene Dietrich, Greta Garbo, Barbara Stanwyck czy Lauren Bacall. W marcu, w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, pozwoliliśmy by na ekranach Iluzjonu zagościły właśnie owe silne kobiece osobowości. W ramach, trwającego rzez cały miesiąc przeglądu będzie można zobaczyć w Iluzjonie wampy, uwodzicielki i kobiety fatalne w takich filmach jak: „Błękitny anioł”, „Gilda”, „Fatalne zauroczenie”, „Mroczny przedmiot pożądania” czy „Lolita”.

Cinema.pl – polscy twórcy w kinematografiach światowych to cykl filmów prezentujący dokonania naszych rodaków na polu światowej kinematografii. Można by bez końca wymieniać nazwiska polskich twórców: aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów oraz kompozytorów realizujących się, z dużym sukcesem, poza granicami naszego kraju. Wspomnieć tu należy chociażby: Annę Prucnal - polską aktorkę występującą u Federico Felliniego, Billy’ego Wildera z Suchej Beskidzkiej – twórcę kultowych komedii lat 50. i 60. XX w., współpracującego z gwiazdami takimi jak: Marilyn Monroe i Audrey Hepburn oraz Jana A.P. Kaczmarka nagrodzonego za swoją muzyczną kompozycję do filmu „Marzyciel” Oscarem. Z Polski wywodzą się również doskonali operatorzy: Piotr Sobociński, Adam Holender oraz urodzony w Białymstoku – Boris Kaufman, brat Dżigi Wiertowa, laureat Oscara oraz Złotego Globu za film „Na nabrzeżach”. W marcu zaprezentujemy kilkanaście dzieł, w tworzeniu których w mniejszym lub większym stopniu brali udział Polacy. Zobaczymy m. in. filmy: „Narkomani” Jerry’ego Schatzberga ze zdjęciami Adama Holendra, „Ewangelię według Harry'ego” w reżyserii Lecha J. Majewskiego z Viggo Mortensenem, „Adwokata diabła” Taylora Hackforda ze zdjęciami autorstwa Andrzeja Bartkowiaka, „Teodora robi karierę” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego oraz „Samotnego mężczyznę” Toma Forda z muzyką Abla Korzeniowskiego. Na przegląd zapraszamy od 1 do 31 marca.

Jim Jarmusch to niekwestionowany mistrz budowania filmowego nastroju. Jego melancholijne, realizowane w niespiesznym tempie i pozornie nieatrakcyjne opowieści nieustannie zdobywają serca kolejnych pokoleń kinomanów. Jego dzieła zdają się być świadomym porzuceniem tradycyjnego hollywoodzkiego sposobu opowiadania według, którego widz musi być nieustannie zaskakiwany ciągłymi zwrotami akcji, na rzecz zwolnionej narracji i kontemplowania najprostszych, z pozoru nic nie znaczących, czynności. Ważną rolę w filmach Jarmuscha odgrywa muzyka, która w znacznym stopniu tworzy niezwykły klimat jego dzieł. Reżyser współpracuje z profesjonalnymi muzykami, którzy nie tylko piszą muzykę do jego filmów, ale byli również odtwórcami głównych ról, jak chociażby: Iggy Pop, Jack White z kultowego filmu „Kawa i papierosy” czy Tom Waits i John Lurie, lider zespołu Lounge Lizzards, którzy wystąpili wspólnie w obsypanym nagrodami filmie „Poza prawem”. W marcu w Iluzjonie przygotowaliśmy prawdziwą filmową ucztę dla wszystkich wielbicieli Jima Jarmuscha, którzy na dużym ekranie będą mogli zobaczyć dzieła takie jak: „Truposz”, „The Limits of Control”, “Kawa i papierosy”, “Broken Flowers” oraz najnowszy obraz reżysera, znakomity – “Tylko kochankowie przeżyją”. Na cykl Jimma Jarmuscha kontemplacje filmowe zapraszamy od 4 do 19 marca.

W nadchodzącym miesiącu zapraszamy również na drugą część cyklu Kryminalna Mała Czarna, w którym w każdy piątek miesiąca, prezentujemy jedne z najciekawszych naszym zdaniem dokonań w dziedzinie kina kryminalnego. Każdy z seansów odbywa się w nastrojowej, idealnej dla tego typu projekcji, salce kina Iluzjon, zwanej Małą Czarną. W programie znajdą się tym razem m.in.: zrealizowany z przymrużeniem oka kryminał w polskim wydaniu - „Brunet wieczorową porą”, „Rebeka” – gotycki w swoim klimacie film Alfreda Hitchcocka z początków jego amerykańskiej kariery, mistrzowsko zrealizowany „Rashomon” Akiry Kurosawy czy też niepokojący, hipnotyczny film z gatunku neo–noir – „Chinatown” Romana Polańskiego.

6 marca zapraszamy na wieczór z Wojciechem Smarzowskim i współtwórcami jego filmów, w ramach specjalnego wydania Kina od kuchni – cyklu odsłaniającego przed publicznością zakamarki procesu twórczego poszczególnych profesji filmowych. Tym razem chcielibyśmy odkryć przed publicznością kulisy współpracy ekipy filmowej, która na przestrzeni wielu lat współtworzyła z Wojciechem Smarzowskim niezwykle charakterystyczną i  autorską wizję świata przedstawionego jego dzieł. Po projekcji najnowszego filmu reżysera - „Pod Mocnym Aniołem”, gośćmi spotkania będą: reżyser Wojciech Smarzowski, Klaudia Śmieja – producent wykonawczy i kierownik produkcji „Pod Mocnym Aniołem”, Tomasz Madejski – autor zdjęć do „Pod Mocnym Aniołem”, Maciej A. Maciejewski – koordynator kaskaderów oraz twórcy pracujący z reżyserem od początku: Jacek Hamela – reżyser dźwięku, Ewa Drobiec odpowiedzialna za charakteryzację oraz Paweł Laskowski – montażysta.

Spotkanie poprowadzi Irena Gruca-Rozbicka i Małgorzata Stasiak z magazynu „FilmPRO”.

W marcu przypomnimy postać zmarłego w lutym Gabriela Axela. Duński reżyser filmowy, scenarzysta, aktor i producent znany jest z realizacji dzieł takich jak: „Czerwony płaszcz”, „Książę Jutlandii” oraz „Lumière i spółka”. 9 marca w Iluzjonie pokażemy najbardziej znaczący w karierze Axela film „Uczta Babette” - uhonorowaną Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego ekranizację opowiadania Karen Blixen.

13 lutego odszedł także Edward Żebrowski – reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, autor obrazów takich jak: „Szpital przemienienia”, „Ocalenie” i „W biały dzień”. W Iluzjonie, w terminie 2 – 30 marca zaprezentujemy wszystkie powyższe filmy reżysera.

W przyszłym miesiącu czekają nas nie jeden, ale dwa spotkania z cyklu Kino/Teatr – ukazującego teatr, jego twórców i ich codzienność  z perspektywy niewidocznej dla teatralnej widowni. 11 marca zobaczymy jedno z najważniejszych dzieł Ingmara Bergmana „Wieczór kuglarzy” – opowiadający o wędrującej od miasta do miasta trupie cyrkowej. Prelekcję do filmu wygłosi Paweł Miśkiewicz – aktor i reżyser teatralny, zdobywca wielu nagród m. in. Paszportu Polityki w 2001 roku. W ramach drugiego spotkania – 25 marca, obejrzymy  film „Ulica szaleństw” w reżyserii Lloyda Bacona – klasyczny film muzyczny rozgrywający się w czasie wielkiego kryzysu. Słowo wstępne przed seansem wygłosi Wojciech Malajkat – aktor, reżyser i pedagog, od stycznia 2009 – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Syrena w Warszawie.

W bloku Nowe oblicza kina pokażemy m.in. najnowsze dzieło Paolo Sorrentino – „Wielkie piękno” opowiadające historię starzejącego się dziennikarza, który przemierzając ulice Wiecznego Miasta wspomina swą bezpowrotnie utraconą młodość. W programie znajdzie się również film dokumentalny Pawła Łozińskiego – „Ojciec i syn”, ukazujący niełatwe relacje między ojcem, a dorosłym już synem. 12 marca, po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z autorem dokumentu. W przyszłym miesiącu zapraszamy również na premierowe pokazy filmu „Borgman" – holenderskiego thrillera autorstwa Alexa van Warmerdama o tytułowym, tajemniczym włóczędze, który wkracza w życie rodziny z wyższej sfery, zmieniając je w koszmar. Przedpremierowo nasi widzowie będą mieli okazję zobaczyć także izraelski film „Duże złe wilki” w reżyserii Aharona Keshalesa i Navota Papushado opowiadający o brutalnym morderstwie małej dziewczynki, które łączy ze sobą losy trzech obcych mężczyzn.

Wszystkich, którzy marzą o tym, by oglądać filmy na dużym ekranie, a których przed wyjściem z domu powstrzymuje perspektywa samotnego seansu zapraszamy na nowy cykl Iluzjonu - Kino solo. Singli -  zarówno tych z wyboru, jak i tych poszukujących wciąż swojej połówki - począwszy od marca, co dwa tygodnie – zawsze w niedzielę o 18.00 zapraszamy do Małej Czarnej na prawdziwą ucztę filmową, a po projekcji do Cafe Iluzja, w której przy lampce wina będziecie można podzielić się wrażeniami z seansu i nie tylko.. W marcu w programie kino najnowsze „Borgman”, „Tylko kochankowie przeżyją” oraz „Wielkie piękno”. Na widzów czekają zniżkowe bilety oraz rabaty w kawiarni.

Marzec to miesiąc obfitujący w wydarzenia skierowane do młodej widowni – tej najmłodszej i tej nieco starszej. Dzieci oraz osoby zainteresowane wielokulturowością i muzyką etniczną zapraszamy na nowy cykl, który od marca zagości w Iluzjonie – Za siódmą górą. To cykl spotkań z animacjami z różnych stron świata oraz czytanymi przy akompaniamencie tradycyjnych dla danych kultur instrumentów baśniami. Wyruszymy na wielką wyprawę za siódmą górę w towarzystwie pięknych dźwięków wygrywanych przez wybitnych artystów polskiej muzyki etnicznej. Zamiast spędzać czas przed szklanym ekranem zachęcamy całe rodziny, by wspólnie z nami w niedzielne popołudnia wybrać się w podróż do tajemniczych krain i na odkrywanie nieznanych kultur. 30 marca zapraszamy na spotkanie z baśniami polskimi. Baśnie czytać będzie Asia Kasztelaniec, na suce biłgorajskiej zagra Helena Matuszewska. W kolejnych miesiącach planowane są spotkania m.in. z baśniami japońskimi, celtyckimi, afrykańskimi, hinduskimi.

Warto również zwrócić uwagę na rozpoczynający się w marcu cykl Młodzi gniewni. Pokażemy w nim filmy przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Seansom będą towarzyszyły prelekcje oraz dyskusje. Film będzie stanowić pretekst do rozmów o świecie współczesnym, bieżących wydarzeniach, społeczno-kulturowych tendencjach. 20 marca zapraszamy młodzież gimnazjalną na film „Królowie lata” w reżyserii Jordana Vogt-Robertsa oraz na dyskusję - Buntownicy z wyboru: o inicjacji i kontestacji w filmie "Królowie lata".

24 marca z kolei odbędzie się pokaz (skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej) filmu „Control” autorstwa Antona Corbijna. Projekcji towarzyszyć będzie prelekcja na temat sztuki teledysku.

25 marca zapraszamy na wyjątkowe spotkanie poświęcone sztuce animacji. Gościem specjalnym wieczoru, z którym połączymy się internetowo będzie Maciej Gliwa – animator postaci na co dzień pracujący w wytwórni filmowej DreamWorks. Rozmowa będzie dotyczyła takich zagadnień jak: edukacja i droga do pierwszej pracy animatora postaci, realia pracy w zawodzie, a także sam proces animacji postaci, któremu przyjrzymy się na przykładzie wybranej sceny. Rozmowę poprowadzą Artur Paprocki (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania) oraz Paweł Świerczyński (Cinematic Director/ Lead Cinematic Artist w: CD Projekt RED). Pretekstem do spotkania jest marcowa premiera filmu „Pan Peabody i Sherman” przy którym jako animator pracował nasz gość. Po spotkaniu zapraszamy na seans tego właśnie tytułu. Organizatorami wydarzenia są Filmoteka Narodowa oraz Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

 

Ceny biletów na seanse: 10 - 19 zł

 

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

 

 

Galeria

Pliki do pobrania

Marzec w Iluzjonie - ulotka [.pdf]