Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy

06.04.2014

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach młodzieżowego klubu filmowego „Młodzi gniewni”. 24 kwietnia zapraszamy młodzież gimnazjalną na nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach film „Wyjątkowy ptak” w reżyserii Mijke de Jong. Po filmie zaprosimy na dyskusję, którą poprowadzi Jacek Dziduszko - filmoznawca, dziennikarz filmowy, animator kultury. 28 kwietnia z kolei odbędzie się pokaz (skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej) filmu „Obietnica” autorstwa Anny Kazejak. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja „Nic o nas nie wiecie”. Jej moderatorem będzie Katarzyna Maternowska – lektorka, aktorka, prowadząca warsztaty i szkolenia filmowe i teatralne.

Programowo: Dobre kino. Ważne tematy. Brak adaptacji lektur szkolnych.

W klimacie klubu filmowego, spotkania z przyjaciółmi, kameralnie i… nieobowiązkowo.

Zapraszamy!24.04 | 17:00

Wyjątkowy ptak (13-16 lat, Gim.)

(Bluebird) Holandia 2004 79’

reż. Mijke de Jong; scen.: Helena van der Meulen; zdj.: Goert Giltay; wyk.: Elske Rotteveel, Kees Scholten, Elsie de Brauw i in.

13-letnia Merel to dziewczynka jak inne. No, może trochę bardziej obowiązkowa, zaangażowana w naukę. Dziewczynka bardzo kocha swego brata Kaspera. Często się nim opiekuje. Niestety, koledzy i koleżanki z klasy z jakiegoś powodu dokuczają Merel. Sytuacja staje się coraz poważniejsza. Czy Merel uda się wyrwać z kręgu ciągłych upokorzeń? Czy ktoś będzie w stanie jej pomóc?

Nagrody: Kryształowy Niedźwiedź na MFF w Berlinie 2005, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dziecięcych w Montrealu 2005, Nagroda Młodego Jury (Sprockets Toronto 2005), Stockholm Junior 2005, Kristiansand 2005 i in.

 


28.04 | 17:00

Obietnica (16-18 lat)

Polska/ Dania 2014 97’

reż. Anna Kazejak; scen.: A. Kazejak, Magnus von Horn; zdj.: Klaudiusz Dwulit; wyk.: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra

Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia, bawią się, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem. „Widzę w moich bohaterach pokolenie, które posiada wszelkie zachodnie dobra, nieobarczone historycznie i politycznie, wolne, a mimo to używające owej wolności do stworzenia własnego więzienia. Żyją w świecie, który daje im wszystko, nie wymagając nic w zamian. Być może to właśnie jest powodem, dla którego stwarzają swoje własne zasady, za przekroczenie których płaci się najwyższą karę” – komentowała reżyserka.

Partnerem cyklu jest Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży.

 

Galeria