Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy w maju

13.05.2014

Było już muzycznie, wakacyjnie i na poważnie, tym razem będzie miejsko-artystycznie i sensacyjnie. Pod koniec miesiąca odbędą się kolejne spotkania w ramach cyklu Młodzi gniewnimłodzieżowy klub filmowy. Pokazujemy w nim filmy przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

29 maja zapraszamy młodzież gimnazjalną na film „Uciekinier” w reżyserii Jeffa Nicholsa, poruszającą opowieść o przyjaźni dwóch chłopców i tytułowego uciekiniera, w którego postać wcielił się nagrodzony w tym roku Oscarem Matthew McConaughey. Po filmie zaprosimy młodzież do dyskusji, która poprowadzi Jacek Dziduszko.

26 maja z kolei odbędzie się pokaz (skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej) filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami” legendy street artu – Banksyego, artysty, którego prace można znaleźć na całym świecie – nie tylko w galeriach, ale także w przestrzeni miejskiej. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa o street arcie, graffiti i innych miejskich wariantach sztuki uprawianej „w biegu” i „pod osłoną nocy”, którą poprowadzi IXI COLOR.Rezerwacja/zakup biletu   26.05 | 17:00 Wyjście przez sklep z pamiątkami

reż. Banksy, USA/ Wielka Brytania 2010, 87’

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z pamiątkami w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, legendarnym już brytyjskim artystą graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość. Taki jest punkt wyjścia historii pełnej czarnego humoru i zaskakujących zwrotów wydarzeń.

„Wyjście przez sklep z pamiątkami” jest reżyserskim debiutem Banksy’ego i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących ulicznych akcji artysty.

Po filmie dyskusję poprowadzi IXI COLOR - artysta wizualny, autor szeregu realizacji w przestrzeni publicznej, od wielu lat związany z grupą Vlepvnet. Obecnie współtwórca galerii V9 i kurator budowanej przez Vlepvnet kolekcji sztuki ulicy.

 

 

Rezerwacja/zakup biletu  29.05 | 16:45 Uciekinier

reż. Jeff Nicholas, USA 2012, 130’

Dwóch nastoletnich chłopców, Ellis i Neckbone, spotyka mężczyznę o imieniu Mud, który ukrywa się na wyspie na rzece Missisipi. Mud opowiada im, że zabił człowieka w Teksasie i teraz ucieka przed żądnymi jego głowy łowcami nagród, co brzmi dość nieprawdopodobnie. Twierdzi, że zabierze ze sobą miłość swego życia, urodziwą Juniper, która czeka na niego w mieście. Zaintrygowani Ellis i Neckbone, choć podchodzą do wyznań Muda sceptycznie, postanawiają mu pomóc. Wkrótce okazuje się, że Mud wcale nie kłamał. W spokojnym miasteczku pojawia się nieznajoma piękność, a w ślad za nią przybywają bezwzględni łowcy nagród.

Po filmie dyskusję poprowadzi JACEK DZIDUSZKO - filmoznawca, dziennikarz filmowy, animator kulturyBilety - 12zł (ulgowy)
        - 14zł (normalny)

Partnerem cyklu jest Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży.

Galeria