Premierowy pokaz serii dokumentalnej „Portrety wojenne” w kinie Iluzjon

31.07.2014

Już w najbliższy wtorek, 2 września o 19.00, zapraszamy do kina Iluzjon na premierowy pokaz trzech spośród pięciu odcinków serii dokumentalnej, współprodukowanej przez Filmotekę Narodową, „Portrety wojenne”.

Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie. W Iluzjonie wyświetlone zostaną odcinki cyklu, dedykowane: Zdzisławowi Pacak – Kuźmirskiemu – zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa" (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych), Janowi Zumbachowi - asowi myśliwskiemu Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi – żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej Warszawie.

„Portrety wojenne” stanowią wyjątkową pozycję wśród dokumentów opowiadających o bohaterach II wojny światowej. Do ich realizacji wykorzystano m.in.: archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami, oraz stylizowane na komiks kadry łączące nowoczesną technikę wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Dzięki zastosowaniu tego filmowego zabiegu, twórcy uzyskali nietuzinkowy efekt wizualny (momentami przywodzący na myśl kadry rodem z „Sin City”), który z pewnością przypadnie do gustu szczególnie publiczności młodego pokolenia.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami „Portretów wojennych”, naszymi gośćmi będą: reżyserzy – Rafał Skalski i Tomasz Matuszczak, ilustrator - Michał Araszewicz, operator zdjęć - Jacek Kościuszko, animatorka - Agnieszka Boryczko oraz producenci - Katarzyna Sarnowska i Dawid Janicki. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Radia PiN – Maciej Ulewicz.

Na kolejny seans zapraszamy 6 września o godz. 15.30

Premierowy pokaz „Portretów wojennych” odbędzie się równolegle, w tym samym dniu i o tej samej porze w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.


Opis odcinków:

ODCINEK 1

HELLWIG - Historia żołnierza Oddziału Szturmowego Parasol, Bronisława „Bruno” Hellwiga - jednego z najlepszych kierowców bojowych, który brał udział w wielu spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Film opowiada o momentach kiedy ocierał się o śmierć i o tym, jak to doświadczenie na niego wpłynęło. Człowiek, który może nosić miano Bohatera jest też mężem i ojcem - jego poświęcenie dla Sprawy dotyka bezpośrednio ludzi mu najbliższych. W filmie usłyszymy opowieść córki „Bruna” - Hanny Hellwig-Stańczuk.

 

ODCINEK 2

JAN ZUMBACH - As polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego dywizjonu 303 a następnie Polskiego Skrzydła Myśliwców w stopniu Squadron Leader (major). Oprócz Virtuti Militari został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross. Walczył pod pseudonimem „Donald”, gdyż na swoich myśliwcach umieszczał wizerunek Kaczora Donalda trzymającego kij baseballowy. Był niepokornym duchem, buntownikiem i poszukiwaczem przygód. Po wojnie Zumbach był najemnikiem i przemytnikiem, ale stał zwykle po stronie państwa, które chciało się uwolnić od „pasożytów”.

 

ODCINEK 4

ZDZISŁAW PACAK - KUŹMIRSKI – Jak głosi oficerski kodeks „oficer nie opuszcza swoich żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli”. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla polskich oficerów i szeregowych – Oflag II C Woldenberg. W trakcie pobytu w niewoli, większość swego czasu poświęcił na organizację ucieczki, która doszła do skutku przy trzeciej próbie. Mając ze sobą zrobione z drewna karabiny i tekturowe ładownice pomalowane pastą do butów, wyszedł z obozu przez główną bramę. Po przedarciu się do Warszawy został zastępcą dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa".

 

 

 

02.09.2014, godz 19:00
Sala Stolica
Zdzisław Pacak-Kuźmirski
Jan Zumbach
Bronisław Hellwig
Informacje dodatkowe po projekcji spotkanie z twórcami
Rezerwacja/zakup biletu

 

06.09.2014, godz 15:30
Sala Stolica
Zdzisław Pacak-Kuźmirski
Jan Zumbach
Bronisław Hellwig
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety na seans – 12-14 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria