Sierpień w kinie Iluzjon

31.07.2014

70. lat temu, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie polscy artyści licznie stawili się, by zasilić powstańcze szeregi,  walcząc o wolność Stolicy i niepodległość naszego kraju. Wielu z nich ruszyło do boju z bronią w ręku, m.in.: porucznik Helena Grossówna ps. „Bystra” dowodząca oddziałem kobiecym sformowanym w ramach batalionu „Sokół” czy strzelec w kompanii motorowej „Iskra” batalionu „Kiliński”- Zdzisław Maklakiewicz. Inni, wykorzystując swój talent wokalny i aktorski podnosili na duchu walczących na barykadach żołnierzy (Mieczysław Fogg, Mira Zimińska). Pamiętać także należy o filmowych operatorach, którzy z narażeniem życia rejestrowali przebieg walk i których praca po dziś dzień stanowi najlepsze świadectwo tamtych dni.

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Filmoteka Narodowa przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem Artyści filmowi na barykadach, poświęcony ludziom filmu, którzy w trakcie Powstania dzielnie stawiali czoło okupantowi. Od 1 do 29 sierpnia w Iluzjonie trwać będzie przegląd filmów o tematyce powstańczej. W programie znajdą się filmy takie jak: „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Marii Zmarz – Koczanowicz, filmy Ewy i Czesława Petelskich: „Urodziny młodego warszawiaka” oraz „Kamienne niebo”, a także nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury w Cannes film Andrzeja Wajdy – „Kanał”.

2 sierpnia o godzinie 19.45, w ramach obchodów rocznicowych, zapraszamy także na seans filmu Jerzego Zarzyckiego, opartego na wspomnieniach Władysława Szpilmana – „Robinson warszawski”. Przed projekcją, o godzinie 19.00, w rotundzie kina rozpocznie się wernisaż multimedialnej wystawy „Artyści na barykadach”. Gościem wieczoru będzie Stanisław Janicki, który przybliży publiczności kina Iluzjon losy poszczególnych artystów filmowych w momencie wybuchu Powstania.

26 sierpnia o godzinie 20.00, Marcin Masecki – wielokrotnie nagradzany pianista i kompozytor poruszający się w kręgach muzyki jazzowej, klasycznej i eksperymentalnej wykona na żywo ilustrację muzyczną do specjalnie przygotowanych na tę okazję - fragmentów kronik z Powstania Warszawskiego zrealizowanych przez polskich filmowców.

Multimedialną wystawę „Artyści na barykadach” można będzie oglądać do końca sierpnia.


100 lat temu - 1 sierpnia 1914 roku urodził się J. Lee Thompson, brytyjski reżyser filmowy znany z realizacji cenionych obrazów: „Działa Nawarony”, „Przylądek strachu” czy „Złoto MacKenny”. W filmach Thompsona genialne kreacje aktorskie stworzyli chociażby: Robert Mitchum, Gregory Peck oraz David Niven. Reżyser najchętniej współpracował jednak z  Charlesem Bronsonem, z którym nakręcił dziewięć filmów m. in.: „ST. Ives”, „Za 10 minut północ” i „Zło, które czyni człowiek”. W Iluzjonie, z okazji 100. rocznicy urodzin artysty, w terminie: 1 – 30 sierpnia przypomnimy najciekawsze dzieła jego autorstwa wśród, których znajdą się: „Kopalnie króla Salomona” oraz wspomniane: „Złoto Mackeny i „Działa Nawarony”.

 

W dniach: 3 – 31 sierpnia, kontynuować będziemy cykl Złote Palmy w Cannes, w którym pokazujemy wybitne dzieła światowej kinematografii nagrodzone tytułową Złotą Palmą na jednym z największych festiwali filmowych w Europie. W tym miesiącu będą to filmy takie jak: znakomity radziecki dramat „Lecą żurawie” w reżyserii Mikhaila Kalatozova, antywojenne dzieło Roberta Altmana – MASH czy też jeden z najbardziej intrygujących filmów w historii kina – „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego.

 

W sierpniu, chcielibyśmy uczcić pamięć o zmarłej w ubiegłym miesiącu aktorce – Małgorzacie Braunek. Artystka zagrała w ponad 20 filmach. W pamięci widzów pozostaną jej kreacje w: „Polowaniu na muchy”, jako Irena z szelmowskim uśmiechem, nosząca wielkie przeciwsłoneczne okulary czy ukochana Kmicica, piękna Oleńka Billewiczówna w „Potopie”. Od 4 do 30 sierpnia w Iluzjonie przypomnimy filmy z udziałem Braunek wśród, których znajdą się m.in.: „Żywot Mateusza”, „Trzecia część nocy”, „Diabeł” i „Wniebowstąpienie”.

W nadchodzącym miesiącu mija 30. rocznica śmierci Richarda Burtona – niezwykle utalentowanego i charyzmatycznego aktora, który zanim trafił do filmu, święcił liczne sukcesy na scenach angielskich teatrów. Zrealizowany przez Johna Gielguda „Hamlet” z Burtonem w roli głównej przyniósł mu nieoficjalny tytuł najlepszego Hamleta swojej generacji. Największą sławę aktor uzyskał dzięki rolom filmowym takim jak: Marek Antoniusz w „Kleopatrze” czy  Major John Smith w „Tylko dla orłów”. Punktem zwrotnym  w jego życiu osobistym, który odbił się także na jego karierze stanowił burzliwy związek z Elizabeth Taylor, z którą Burton żonaty był, aż dwukrotnie. Ich pierwszym wspólnym filmem była wspomniana „Kleopatra” na planie, której Burton i Taylor zapałali do siebie wielką namiętnością. Podobno w kilkukrotnie powtarzanej scenie pocałunku, oboje byli tak zajęci sobą, że nie reagowali na komendy reżysera dotyczące zakończenia ujęcia. Para na przemian kochała się i nienawidziła. Przez długi czas ich kolejne kłótnie były ulubionym tematem plotkarskich magazynów. Pod koniec życia, już po śmierci Burtona, Elizabeth Taylor przyznała, iż tak naprawdę, zawsze kochała tylko Richarda i tęsknić za nim będzie do końca swych dni. Aktorzy wystąpili wspólnie na ekranie trzynaście razy, m.in. w doskonałym dramacie Mike’a Nicholsa - „Kto się boi Virginii Woolf?” czy „Z życia VIP’ów”. Od 5 do 31 sierpnia przygotowaliśmy przegląd filmów z udziałem aktora, na który składają się filmowe dzieła takie jak: „Poskromienie złośnicy”, „Miłość i gniew” oraz „Noc iguany”.

 

Od 22 do 24 sierpnia w kinie Iluzjon potrwa XI Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. W tym roku festiwalową publiczność zapraszamy na Weekend z Michałem Waszyńskim w 110. rocznicę urodzin reżysera. Ten najbardziej płodny twórca przedwojennego, polskiego kina swoim barwnym życiorysem (w znacznym stopniu samodzielnie wykreowanym) mógłby obdzielić niejednego hollywoodzkiego bohatera. W środowisku filmowym Waszyński uchodził za doskonałego rzemieślnika o niezbyt wygórowanych ambicjach artystycznych. Do czasu nakręcenia filmu „Dybuk” (pierwszego w Polsce pełnometrażowego filmu nagranego całkowicie w języku jidysz), Waszyński uchodził za dość przeciętnego reżysera. Swoje filmy kręcił szybko, tanio i do tego w dużych ilościach (nawet do siedmiu rocznie). Jego specjalnością były komedie i łzawe dramaty z gwiazdami ówczesnego kina, takimi jak: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza czy Jadwiga Smosarska. W sierpniu, w Iluzjonie przypomnimy najciekawsze naszym zdaniem tytuły z pokaźnej filmografii twórcy. Nasi widzowie będą mieli okazję zobaczyć m. in. komedie: „Antek policmajster”, „Dodek na froncie” czy „Co mój mąż robi w nocy”.

W ramach cyklu Mały Iluzjon zapraszamy w sierpniu na spotkanie z klasyką kina familijnego oraz przygodowego. Pokażemy „E.T.” – historię wyjątkowej przyjaźni, która rozwinęła się między Elliottem, chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a przybyszem z obcej planety oraz pierwszą, najbardziej legendarną, część trylogii Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa Nadzieja. W sierpniu nie zabraknie również spotkania z dobrze znanymi naszym najmłodszym widzom bohaterami: Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, kotem Filemonem.

24 sierpnia w ramach festiwalu Warszawa Singera, czeka nas kolejna edycja wydarzenia Za siódmą górą. Czytaliśmy już baśnie polskie, japońskie, arabskie, afrykańskie, tym razem wsłuchamy się w opowieści żydowskie. Będzie to okazja do zapoznania dzieci z kulturą żydowską i jej symboliką w sposób niekonwencjonalny i nowoczesny. Dzięki talentowi i doświadczeniu Pawła Szamburskiego (klarnecisty, improwizatora, kompozytora, animatora kultury) baśnie ubrane będą we współczesne aranżacje muzyczne nawiązujące do kultury żydowskiej. Przeczyta je dla nas Asia Kasztelaniec - doświadczona animatorka i edukatorka, kierownik inicjatywy Tworzymy razem.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl


Bilety na seans – 10 -14 zł

Bilety na seans z muzyką na żywo – 17 zł

Na wystawę „Artyści na barykadach” wstęp wolny.

 

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

 

Galeria

Pliki do pobrania

Sierpień w Iluzjonie - ulotka [.pdf]