Druga odsłona cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA

05.01.2015

Już 11 stycznia w Iluzjonie druga odsłona cyklu „Z miłości do kina”, w którym prezentujemy przedwojenne perełki polskiego kina, niezapomniane gwiazdy ekranu i popularne szlagiery. Wszystkie filmy – a jest ich czternaście – pokażemy w nowej, cyfrowej jakości.

Tym razem zapraszamy na film „Sportowiec mimo woli” z 1939 roku. To znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Seans poprzedzi prelekcja w wykonaniu filmografia Michała Pieńkowskiego.

Sportowiec mimo woli reż. Mieczysław Krawicz


Film podzielił losy wielu innych tytułów, które zostały zniszczone lub zaginęły w czasie okupacji. Kopia odnalazła się aż w Stanach Zjednoczonych. W ramach projektu NITROFILM, który zajmował się digitalizacją przedwojennych zabytków polskiej kinematografii, „Sportowiec” przeszedł gruntowną renowację. Dzięki pieczołowitej konserwacji i cyfryzacji widzowie po blisko 65 latach mogą znów zobaczyć film w pełnej krasie.

W styczniu filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia prawdziwych skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Przed każdym seansem na antenie prezentowany będzie wyjątkowy program, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o tym fascynującym okresie, jakim było polskie dwudziestolecie międzywojenne.

Wydarzeniu towarzyszy multimedialna wystawa, która prezentuje fotosy z filmu, programy filmowe oraz dotąd nieznane, liczne ciekawostki z planu filmowego. Materiały pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Na wystawę zapraszamy do rotundy kina Iluzjon. Wstęp bezpłatny.

A już w lutym w Iluzjonie „ABC Miłości” z Adolfem Dymszą i Marią Bogdą!


Projekcje w ramach cyklu:

11.01.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
13.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
17.01.2015, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
25.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.

 

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

 

Organizatorzy:

       Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP 

 

Galeria