Oto Foto: 5. Urodziny Fototeki! Zapraszamy na przegląd filmów o fotografii

12.01.2015

W dniach 28 - 31 stycznia 2015 w kinie Iluzjon odbędzie się PRZEGLĄD FILMÓW O FOTOGRAFII OTO FOTO.  Pretekstem są  5. urodziny Fototeki – serwisu, prezentującego scyfryzowane zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej. Z tej okazji zaprezentujemy wirtualny album historii filmu polskiego: fototeka.fn.org.pl w zupełnie nowej odsłonie!

Podczas inauguracji przeglądu - spotkania FOTOS STORY, które odbędzie się w Iluzjonie 28 stycznia, tuż po ropoczynającej się o godz. 18:00 projekcji noweli „Con bravura”, o zawodzie fotosisty opowiedzą: najbardziej znana polska fotosistka Renata Pajchel oraz Wiesław Zdort, który pierwsze kroki w zawodzie operatora stawiał jako fotosista, uczestnicząc w realizacji arcydzieł polskiej kinematografii, m.in. „Popiołu i diamentu” i „Eroiki” Andrzeja Munka. Trzecią nowelę z dzieła Munka - „Con Bravura” (ostatecznie usuniętą z filmu przez samego reżysera!) pokażemy w Iluzjonie.

W programie przeglądu znalazły się dokumenty o fotografii i jej twórcach, m.in.: „Punkt widzenia” (1974) Kazimierza Karabasza, „Lewa połowa twarzy” (2013) Marcina Bortkiewicza, amerykański „Bert Stern. Prawdziwy Madman” (2011) w reżyserii Shannah Laumeister, dokument o współpracującym z największymi gwiazdami muzyki i filmu fotografiku Antonie Corbijnie - „Anton Corbijn. Na wylot” (2012) w reżyserii Klaartje Quirijns czy inspirowany zdjęciami Martina Martinčeka filmowy portret starszych ludzi z Liptowa i Orawy – „Obrazy starego świata” (1972) Dušana Hanáka.
 

 

Fototeka powstaje w oparciu o materiały zdjęciowe ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Jest to przedsięwzięcie pionierskie - pierwszy tego typu portal prezentujący fotograficzną historię polskiego kina. W serwisie publikowane są: fotosy do polskich filmów fabularnych i animowanych do 1989 roku, robocze zdjęcia z planów filmowych, zdjęcia próbne, reportaże z premier filmowych oraz sesje gwiazd polskiego kina. Większość tych materiałów nigdy dotąd nie była publikowana. Zeskanowane zostały z oryginalnych materiałów negatywowych, które przez długie lata leżały nietknięte na archiwalnych półkach. Rolą portalu są: edukacja i upowszechnianie kultury filmowej, zabezpieczenie zbiorów fotograficznych Filmoteki Narodowej oraz udzielanie pomocy w nawiązaniu kontaktu z właścicielami praw. Z usług serwisu korzystają największe wydawnictwa i periodyki w Polsce.

Po pięciu latach funkcjonowania Fototeka startuje w nowej odsłonie. Adres pozostaje niezmienny: www.fototeka.fn.org.pl. Obecnie na portalu znajduje się blisko 170 000 zdjęć, związanych z ponad 2200 tytułami filmowymi. Dostępne są tu również zdjęcia ponad 5000 polskich filmowców i aktorów. W serwisie odbywają się teraz konkursy filmowe. Do wygrania są książki o tematyce filmowej, w których wykorzystano fotosy z Fototeki oraz wejściówki do kina Iluzjon.

 

 

Odnowiony portal stał się źródłem informacji o fotografii filmowej i jej twórcach, a więc tematach do tej pory w Polsce zupełnie niezbadanych. W dziale Oto Foto opublikowany został tekst o historii polskiego fotosu, do którego dołączone są najciekawsze przedwojenne reklamy fotosów filmowych oraz materiały obrazujące rozwój fotografii filmowej. Użytkownicy znajdą tu również, publikowane cyklicznie, biogramy najbardziej zasłużonych, najczęściej słabo znanych, polskich fotosistów filmowych. Teraz można poznać ich drogę zawodową i filmy, do których zrobili fotosy.

Najważniejsza rzecz pozostała na stronie Fototeki niezmienna: dziesiątki tysięcy arcyciekawych zdjęć dostępnych on-line. Poprzez dział Aktualności portal będzie informować, które negatywy są obecnie skanowane oraz które zdjęcia są aktualnie opracowywane. Użytkowników, którzy rozpoznają niezidentyfikowane miejsca występujące na fotosach zachęcamy do kontaktu z redakcją! Szacujemy, że w ciągu najbliższych miesięcy liczba zdjęć na stronie osiągnie 200 000 czego Państwu i sobie życzymy!

 

Plan projekcji:
 

28.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe po filmie spotkanie z Renatą Pajchel i Wiesławem Zdortem
Rezerwacja/zakup biletu
28.01.2015, godz 20:15
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
29.01.2015, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne seans z lektorem/tablicą
Rezerwacja/zakup biletu
30.01.2015, godz 18:15
Sala Mała Czarna
Punkt widzenia
Cudzoziemka
Lewa połowa twarzy
Twarze nieistniejącego miasta
Rezerwacja/zakup biletu
31.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Rezerwacje: 22 462 72 60 | iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl                                 

Ceny biletów: 12-17zł     

               

Wydarzeniu towarzyszy multimedialna wystawa prezentujaca historię polskiego fotosu filmowego >>>>>>


Organizatorzy:

 

           


Patronat honorowy:


Patron medialny:

 

Partner:

     
  

Galeria