Luty w kinie Iluzjon

28.01.2015

W lutym kontynuujemy podsumowania i po raz kolejny, po styczniowym przeglądzie filmów kandydujących do nagród Orły 2015, zapraszamy do nadrobienia filmowych zaległości. Wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć najlepsze obrazy królujące na ekranach kin studyjnych w roku 2014, w dniach: 1 – 27 lutego, zapraszamy na cykl - Filmy z Sieci w którym znalazło się 14. najlepszych, naszym zdaniem, propozycji SKSiL zeszłego roku. Zobaczymy w nim m.in.: nagrodzone Złotym Globem i nominowane do Oscara, głośne dzieło Andrieja Zwiagincewa – „Lewiatan”, poruszający, palestyński dramat – „Omar” w reżyserii Hany Abu-Assada, a także znakomitą opowieść o nietypowym nauczycielu z filmu „Geograf przepił globus” Aleksandra Veledinsky’ego.

 Omar, reż. Hany Abu-Assad

W nadchodzącym miesiącu, pożegnamy zmarłego niedawno Tadeusza Konwickiego – pisarza, scenarzystę i znakomitego autora filmowego. We wszystkich dziełach wyreżyserowanych przez twórcę wybrzmiewają motywy z jego twórczości prozatorskiej m.in.: powracające wspomnienia z dzieciństwa i minionej wojny, ucieczka, poszukiwanie: prawdy, domu, miłości. W Iluzjonie, oprócz nagrodzonego Grand Prix na festiwalu w Wenecji - „Ostatniego dnia lata”, w terminie: 1 - 22 lutego, zobaczymy także: „Zaduszki”, „Salto” czy „Jak daleko stąd, jak blisko”. W programie znajdą się także filmy, do których scenariusz napisał Konwicki: „Jowita” w reżyserii Janusza Morgensterna oraz „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy.

 Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki

Zjawiskową Anitę Ekberg, dla Hollywood odkrył reżyser i producent filmowy - Howard Hughes. Dzięki niemu, szwedzka aktorka wystąpiła m.in. w jednym z filmów z serii o „Abbottcie i Costello” czy też „Wojnie i pokoju” w reżyserii Kinga Vidora, gdzie zagrała u boku Audrey Hepburn i Henry’ego Fondy. Artystka w świadomości widzów pozostanie przede wszystkim ikoną seksu lat 60. XX wieku. Zawdzięcza to w dużej mierze Federico Felliniemu, który obsadził ją w filmie „Słodkie życie” jako partnerkę dla włoskiego amanta – Marcello Mastroianniego. Scena, w której aktorka kąpie się w fontannie di Trevi, należy do jednej z najsłynniejszych w dziejach kina. Od 1 do 20 lutego, Anitę Ekberg zobaczymy w Iluzjonie w filmach: „Boccaccio '70”, „Wywiad”, „Et cetera pana pułkownika”, „Słodkie życie” i „Wojna i pokój”.

 Słodkie życie, reż. Federico Fellini

Francesco Rosi to jeden z najwybitniejszych, włoskich reżyserów. W swojej twórczości bardzo często sięgał po tematy społeczne: piętnował korupcję i powiązania polityki z półświadkiem. Jego filmy spotykały się z dużym uznaniem krytyki, o czym świadczyć mogą liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in.: Srebrny Niedźwiedź w Berlinie dla najlepszego reżysera za film Salvatore Giuliano”, Złoty Lew w Wenecji za dramat „Ręce nad miastem” oraz Złota Palma w Cannes za obraz „Sprawa Mattei”. Dwa pierwsze filmy, a także dzieła takie jak: „Lucky Luciano”, „Chrystus zatrzymał się w Eboli” czy „Carmen” zobaczymy w Iluzjonie w terminie: 2 - 28 lutego.

Carmen, reż. Francesco Rosi

Od 4 do 8 lutego, najmłodsza i ta całkiem dorosła publiczność kina Iluzjon będzie miała okazję zapoznać się z twórczością Karela Zemana - jednego z najbardziej rozpoznawalnych czeskich reżyserów na świecie. Zeman  czarodziej wielkiego ekranu, genialny pionier trików filmowych, dzięki niezwykłemu wykorzystaniu efektów specjalnych i animacji w swoich filmach, nazywany jest często spadkobiercą Georga Mélièsa. W jego filmografii widać wyraźnie inspiracje prozą Julesa Verne’a, a w szczególności ilustracjami z książek pisarza, autorstwa: George'a Rouxa i Julesa Férata. Podczas retrospektywy twórczości czeskiego mistrza organizowanej przez Filmotekę Narodową i Czeskie Centrum zobaczymy nieco zapomniane: „Przygody Münchhausena”, „Skradziony balon”, „Dwaj muszkieterowie” oraz inne dzieła reżysera.

Wydarzeniu, towarzyszyć będzie wystawa multimedialna poświęcona twórczości wielkiego Czecha udostępniona specjalnie na tę okazję przez Muzeum Karela Zemana w Pradze, którą oglądać będzie można w okresie: 4.02 – 4.03.2015 r. Natomiast dzieci w wieku 7-15 lat zapraszamy na warsztaty z teatru cieni nawiązujące do filmu Przygody Münchhausena”, który poprowadzi czeska animatorka kultury o nieszablonowych pomysłach - Veronika Svobodová.


 Przygody Münchhausena, reż. Karel Zeman

24 grudnia zmarł reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych - Krzysztof Krauze. Artysta był laureatem wielu nagród filmowych, w tym Polskich Nagród Filmowych – Orły oraz Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za filmy: „Dług” oraz „Plac Zbawiciela” (zrealizowany wspólnie z żoną Joanną Kos – Krauze). Oba dzieła, głęboko wnikające w psychikę bohaterów, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, uznawane są za jedne z ważniejszych obrazów w kinematografii polskiej powstałych po roku 1989. W lutym, nasi widzowie będą mieli okazję zobaczyć oprócz wymienionych już filmów, także inne dzieła autorstwa Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos – Krauze takie jak: „Mój Nikifor” i „Papusza”. Przegląd twórczości reżysera, który potrwa od 10 do 28 lutego, będzie także unikatową okazją do zapoznania się z jego filmami krótkometrażowymi takimi jak: „Dzień kobiet”, „Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli” czy „Elementarz”.
 

Papusza, reż. Krzysztof Krazuze, Joanna Kos-Krauze

W cyklu Z miłości do kina – filmy przedwojenne w nowej odsłonie zobaczymy tym razem komedię Michała Waszyńskiego – „ABC miłości” ze świetną rolą Adolfa Dymszy jako Wincenty Poziomka. Wszystkie filmy prezentowane w cyklu poddane zostały cyfrowej rekonstrukcji i wzbogacone o fragmenty, uznawane wcześniej za zaginione. Przed seansem w dniu: 8 lutego, zapraszamy na prelekcję, którą wygłosi pracownik Filmoteki Narodowej – Michał Pieńkowski - specjalista ds. przedwojennego zbioru filmowego.

ABC miłości, reż. Michał Waszyński 

Wszystkich tych, którzy chcieliby spędzić Walentynki w kinie, ale nie chcą oglądać kolejnej sztampowej komedii romantycznej, zapraszamy do Iluzjonu na mini cykl: Klasyczne oblicza miłości. Zaprezentujemy w nim niezapomniane filmy o miłości takie jak: kultowy, pełen muzycznych przebojów - „Dirty Dancing” z  Patrickiem Swayze, inspirowany historią Romea i Julii musical – „West Side Story” czy też obsypane dziewięcioma Oscarami dzieło Anthony’ego Minghelli – „Angielski pacjent”.


Angielski pacjent, reż. Anthony Minghella 
 

24 lutego, w Iluzjonie odbędzie się kolejny seans w ramach cyklu: Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy, w którym prezentujemy filmy z myślą o młodych, niepokornych widzach, którzy szukają dobrych filmów i klimatycznej przestrzeni do wyrażenia swoich myśli. Co miesiąc spotykamy się w „Małej Czarnej” – kameralnej salce kina Iluzjon. Spotkanie zaczyna się projekcją, a po niej zachęcamy do udziału w swobodnej wymianie myśli podczas luźnej, niezobowiązującej dyskusji. Tym razem nasza młoda publiczność zobaczy film: Biała jak mleko, czerwona jak krew opowiadający o fascynacji szesnastoletniego Leo, jego czerwonowłosą  koleżanką – Beatrice.

I Love Polish Cinema to cykl, w którym prezentujemy arcydzieła polskiego kina z angielskimi napisami. Cykl ten dedykujemy zarówno przebywającym w Warszawie obcokrajowcom, jak i wszystkim pragnącym udoskonalić swoje umiejętności językowe. Przed każdym seansem, prelekcję w języku angielskim wygłosi filmoznawca – Michał Chaciński. 19 lutego, w Iluzjonie zobaczymy film – „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

 Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi
 

W ramach National Theatre Live – cyklu transmisji i retransmisji spektakli z narodowej sceny Wielkiej Brytanii w Londynie, 22 lutego, zapraszamy na przedstawienie - „Myszy i ludzie” na podstawie powieści Johna Steinbecka. Spektakl wyreżyserowała Anna D. Shapiro, a w jednej z głównych ról wystąpił – James Franco.

W lutym, Mały Iluzjon zabierze naszych najmłodszych widzów do Krainy baśni. W niedzielne poranki spotkamy się, by obejrzeć wspólnie „Przygody błękitnego Rycerzyka”, razem z Bolkiem i Lolkiem przypomnimy sobie opowieść o „Czerwonym Kapturku” i „Kopciuszku”, a także zapoznamy się z humorystyczną „Balladą o królu Gburze”. Dla trochę starszych bywalców Iluzjonu przygotowaliśmy także niezapomniane filmy fantasy: „Willow” z Valem Kilmerem oraz „Labirynt” z Davidem Bowie jako Królem Goblinów.

 Willow, reż. Ron Howard


 

Rezerwacje:

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar na luty [pdf]