„Biała jak mleko, czerwona jak krew” w cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy

19.02.2015

24 lutego o godzinie 18.00 w Iluzjonie odbędzie się kolejny seans w ramach cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy, w którym prezentujemy filmy z myślą o młodych, niepokornych widzach, którzy szukają dobrych filmów i klimatycznej przestrzeni do wyrażenia swoich myśli. Co miesiąc spotykamy się w Małej Czarnej – kameralnej salce kina Iluzjon. Spotkanie rozpoczyna projekcja, a po niej zapraszamy do udziału w swobodnej wymianie myśli podczas luźnej, niezobowiązującej dyskusji. Tym razem nasza młoda publiczność zobaczy film „Biała jak mleko, czerwona jak krew opowiadający o fascynacji szesnastoletniego Leo jego czerwonowłosą  koleżanką – Beatrice.

Seans w kinie Iluzjon w dniu 24 lutego, będzie pokazem przedpremierowym!


 


BIAŁA JAK MLEKO, CZERWONA JAK KREW - EUROPEJSKA ODPOWIEDŹ NA GWIAZD NASZYCH WINA

O czym może marzyć przeciętny 16-latek, który kocha piłkę nożną? Przede wszystkim o tym, by jak najlepiej wypaść w kolejnym meczu. Ponadto - by strzelić gola. I jeszcze - by jego drużyna nie straciła bramki, i tak dalej, i tak dalej... To wszystko jednak staje się mało istotne przy pięknej koleżance ze szkoły, która może zawrócić w głowie każdemu. Nagle piłka staje się o wiele mniej ważna. A, jeśli szkolna piękność nie zwraca uwagi na swojego adoratora? Co wtedy?

Główny bohater, Leo, lubi przebywać w szkole, ale tylko wtedy, gdy nie ma w niej nikogo – wówczas może pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Tę pustkę symbolizuje dla niego kolor biały. Czerwony to z kolei krew pulsująca w żyłach przed każdym meczem oraz kolor włosów jego ukochanej Beatrice. Pewnego dnia Leo dowiaduje się, że Beatrice jest chora na białaczkę. Postanawia jej pomóc, nie wie jak. I czy jakakolwiek pomoc ma w ogóle sens w obliczu śmiertelnej choroby.

Włoski film „Biała jak mleko, czerwona jak krew” to adaptacja jednej z najpopularniejszych młodzieżowych powieści ostatnich lat, cieszącej się ogromną popularnością także w Polsce. Jej autor, Alessandro D'Avenia to znany w Italii dziennikarz i wykładowca. Powieść, o której mowa, była jego literackim debiutem. Do tej pory sprzedała się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy (z czego kilkadziesiąt nabyli polscy czytelnicy), a sam D'Avenia dorobił się statusu pisarskiej gwiazdy. Nakręcony na jej podstawie film to jeden z największych włoskich hitów ostatnich lat.

Biała jak mleko, czerwona jak krew to europejski odpowiednik słynnego Gwiazd naszych wina, wzruszająca opowieść o wierze, nadziei i miłości, która jest w stanie przezwyciężyć nawet największe życiowe katastrofy, a zarazem świetna, uniwersalna produkcja o młodych ludziach i dla młodych ludzi.

Serdecznie zapraszam na seans w kinie Iluzjon oraz spotkanie po projekcji, na którym porozmawiamy o obejrzanym filmie oraz tym, jak obrazy młodzieżowe - m.in. Igrzyska śmierci czy Gwiazd naszych wina mogą wpłynąć na wrażliwość młodych widzów - Jacek Sobczyński, prowadzący cykl spotkań Młodzi gniewni.
 

„Jak tu odnajdywać odpowiednie słowa, kiedy przeczytało się coś tak poruszającego, inspirującego, a jednocześnie uderzająco prawdziwego? To głęboka opowieść o potędze uczuć, marzeń, podejmowania decyzji i zdobywania sił. Absolutnie mnie zauroczyła, wręcz oderwała od szarej rzeczywistości. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek czytała tak dobrą książkę dla młodzieży" - recenzja książki "Biała jak mleko, czerwona jak krew”. (merlin.pl)

Wpadłam po uszy. Sporo oczekiwałam po tej książce bo obiły mi się o uszy bardzo interesujące zapowiedzi, ale nie oczekiwałam, że porwie mnie aż tak. (lubimyczytac.pl)

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=C58kPgpWRLo

 

Bilety w cenie - 12 zł

 

Rezerwacje:

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

 


Galeria