„Violet” w cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy

11.03.2015

31 marca o godzinie 18.00, w Iluzjonie odbędzie się kolejny seans w ramach cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy, w którym prezentujemy filmy z myślą o młodych, niepokornych widzach, którzy szukają dobrych filmów i klimatycznej przestrzeni do wyrażenia swoich myśli. Co miesiąc spotykamy się w Małej Czarnej – kameralnej salce kina Iluzjon. Spotkanie rozpoczyna projekcja, a po niej zapraszamy do udziału w swobodnej wymianie myśli podczas luźnej, niezobowiązującej dyskusji. Tym razem nasza młoda publiczność zobaczy film „Violet” w reżyserii Basa Devosa.        

 

 

Rezerwacja/zakup biletu Violet reż. Bas Devos, Belgia/Holandia 2014, 85’

Nastolatek jest świadkiem zabójstwa swojego kolegi. Jak sobie z tym poradzi? Jesse szuka oparcia zarówno wśród starszych, jak i przyjaciół ze szkoły, należących wraz z nim do klanu BMX-owego. Czy jednak znajdzie się ktoś, kto pomoże mu przezwyciężyć traumę? Na razie wszyscy winią go za bierne uczestnictwo w zdarzeniu, a on coraz bardziej odsuwa się od reszty świata.

Belgijski film „Violet” ma w sobie sporo z najnowszych, młodzieżowych produkcji Gusa van Santa, z „Paranoid Park” na czele. Dialog zostaje tu zredukowany na rzecz impresyjnych, długich ujęć (szczególnie 'dopieszczone' są rowerowe ewolucje). Reżyser Bas Devos stawia także na eksperymentalne, niekonwencjonalne chwyty: statyczne obserwacje poszczególnych osób, oko kamery znajdujące się w nietypowych miejscach, zmieniająca się szerokość ekranu, wyraźne różnice natężenia dźwięki... To kino odważne, poszukujące, ale i niezwykle oryginalne, co docenili jurorzy festiwalu w Berlinie, kwalifikując „Violet” do jednej z sekcji konkursowych.

Czy w taki sposób dorośli twórcy mogą łatwo przeniknąć do świata nastolatków? O tym porozmawiamy podczas dyskusji po pokazie „Violet”, który odbędzie się w sali Mała Czarna 31 marca o godzinie 18:00. Rozmowę poprowadzi dziennikarz filmowy Jacek Sobczyński.Już w kwietniu, wszystkich Młodych gniewnych zapraszamy na pokaz kultowego filmu „Miasto zaginionych dzieci” w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta i Marca Caro.

Do zobaczenia!

 


 

Bilety w cenie - 12 zł

Rezerwacje:

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Organizator:
 

 

 

 

Partner:

 

Galeria