Opowieść o życiu i twórczości Jadwigi Andrzejewskiej w 100. rocznicę urodzin

25.03.2015

30 marca, przed projekcją filmu „Wyrok życia”, dokładnie w dniu 100. rocznicy urodzin Jadwigi Andrzejewskiej, zapraszamy do kameralnej sali Mała Czarna na opowieści o niezwykłej kobiecie i jednej z najpopularniejszych aktorek okresu międzywojennego snute przez Michała Pieńkowskiego – filmografa Filmoteki Narodowej, specjalisty ds. zbioru przedwojennego.

Spotkanie zakończy trwającą od 11 marca retrospektywę twórczości aktorki, podczas której widzowie mogli obejrzeć tak niezapomniane tytuły jak: „Dziewczęta z Nowolipek” i „Wielka droga”, a także „Zapomniana melodia” Konrada Toma oraz „Moi rodzice rozwodzą się” Mieczysława Krawicza.

Jadwiga Andrzejewska w filmie „Wyrok życia”
 

Jadwiga Andrzejewska to jedna z najbardziej utalentowanych aktorek przedwojennego, polskiego kina. Córka pracownika technicznego jednego z łódzkich teatrów. Mimo iż nigdy nie ukończyła żadnej szkoły aktorskiej, od dziecka występowała w teatrze, a następnie w filmie. Niezwykle charyzmatyczna, z ogromnym poczuciem humoru, od początku swojej kariery filmowej odnosiła sukcesy zarówno w repertuarze komediowym, jak i dramatycznym. Mimo braku wykształcenia jej naturalna intuicja, wrażliwość i pracowitość sprawiły, że chętnie angażowano ją do filmów najlepszych polskich reżyserów. Artystka zagrała w kilkudziesięciu filmach w okresie zarówno przed jak i powojennym. Jednakże jej późniejsza twórczość sprowadza się już raczej do mało znaczących ról drugoplanowych i epizodycznych.  Największe triumfy święciła w okresie międzywojennym, kiedy to wystąpiła w m.in. w obrazach: Henryka Szaro – „Dzieje grzechu”, Konrada Toma – „Ada! To nie wypada! czy też „Dziewczęta z Nowolipek” Józefa Lejtesa. Jedną z ciekawszych, zapadających w pamięć kreacji stworzyła w filmie „Wielka droga” Michała Waszyńskiego, w którym odtwarzała rolę troskliwiej pielęgniarki Jadwigi, opiekującą się rannym pod Monte Cassino żołnierzem. Obraz ten, chociaż nigdy nie doczekał się polskiej premiery, jest jednym z ważniejszych tytułów w naszej rodzimej, powojennej kinematografii. Ukazuje bohaterskie losy Polaków, którzy przez łagry i Bliski Wschód dotarli do Włoch i walczyli u boku aliantów z Niemcami. Dużym walorem filmu są archiwalne materiały z czasów wojny, a w szczególności te związane z formowaniem się armii Andersa w ZSRR. Zmarła 4 października 1977 roku. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jej gwiazdę w Alei Gwiazd.
 

30.03.2015, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe prelekcja Michała Pieńkowskiego

 

Ceny biletów na seans: 12 zł – ulgowy; 14 zł normalny

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria