Kwiecień w kinie Iluzjon

31.03.2015

W dniach 23 - 26 kwietnia zapraszamy na 12. edycję Święta Niemego Kina – przeglądu filmów niemych z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo zarówno przez wykonawców z Polski jak i z zagranicy. W trakcie 4 dni festiwalu zaprezentujemy 10 tytułów, a wśród nich filmy fabularne, dokumenty oraz produkcje dla dzieci.

W programie m.in. filmy z Thedą Barą – najsłynniejszym wampem Hollywood – nigdy w Polsce niewyświetlane dokumentalne filmy braci Manaki – pionierów kinematografii macedońskiej, a także pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej pokazy japońskich filmów niemych z udziałem katsuben zwanym także benshi czyli mistrz mowy - narratorem kinowym, który w czasie rzeczywistym opowiada widzom zdarzenia filmu. W ramach prezentacji nieznanego kina japońskiego wyświetlimy trzy pozycje, do których narrację snuł będzie Ichirō Kataoki: zrywający z konwencją teatralną film „Orochi”, slapstickową komedię w duchu Charliego Chaplina „Rwetes” oraz – po raz pierwszy w Polsce – dramat kostiumowy „Bóg gromu”. Również najmłodsi będą mieli okazję zapoznać się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, dzięki przygotowanemu specjalnie dla nich zestawowi niemych animacji.
 

„Orochi”, reż. Futagawa Buntarō

Przypomnimy dzieła D. W. Griffitha monumentalne „Narodziny narodu” oraz opartą na opowiadaniu Edgara Allana Poe „Zemstę sumienia” oraz pokażemy zupełnie nieznane obrazy z udziałem dziecięcych aktorów, takie jak polskie „Przeznaczenie” oraz czeski film „Cyganie”.

Wśród muzyków zobaczymy i usłyszymy m.in. Henryka Miśkiewicza, Marcina Maseckiego, Marię Pomianowską, a także muzyków z zagranicy: filmy Braci Manaki obejrzymy przy akompaniamencie rodzinnego duetu - Bojan i Blagoj Marotov, „Cyganów” zilustrują goście z Pragi - Martin Janíček i Tomáš Procházka, zaś muzykę do „Narodzin narodu” stworzy nowojorski perkusista – Sean Noonan.

Wojciech Jerzy Has to jeden z najoryginalniejszych twórców polskiego, ale też europejskiego kina. Każde z jego dzieł świadczy o niezwykłej, kreacyjnej wyobraźni autora, a przede wszystkim o mistrzowskich umiejętnościach adaptatorskich. Reżyser przeniósł na ekran dzieła literackie, które wcześniej uchodziły za całkowicie nieprzekładalne na język kina, dając tym samym dowód na niekończące się możliwości wynalazku spod znaku X Muzy. Jego innowacyjność, artystyczny kunszt i wyjątkową wyobraźnię docenili najwięksi mistrzowie, m.in. Luis Buñuel, Martin Scorsese czy Pedro Almodóvar. Twórczość Hasa rzadko znajdowała zrozumienie zarówno wśród mocodawców PRL-owskiej kultury, jak też u krytyków, nieradzących sobie z pokonywaniem kolejnych etapów Hasowskiej układanki. Z okazji 90. rocznicy urodzin, a także przypadającej w tym roku 15. rocznicy śmierci reżysera w Iluzjonie w dniach od 1 do 30 kwietnia zaprezentujemy filmy jego autorstwa: „Pętla”, „Pożegnania”, „Sanatorium pod Klepsydrą” czy też uchodzący za największe dokonanie twórcy - „Rękopis znaleziony w Saragossie”.


„Sanatorium pod Klepsydrą”, reż. Wojciech Jerzy Has 

Kwietniowy prima aprilis to świetna okazja do niegroźnych żartów, psikusów i drobnych oszustw. Jest to także doskonały moment, by zobaczyć na dużym ekranie Filmowe oszustwa, przekręty, przebieranki. Kino nigdy nie stroniło od tego typu tematów. Od początków istnienia X Muzy przebieranki będące podstawą komedii omyłek czy oszustwa stanowiące clou najciekawszych kryminałów święciły triumfy na ekranach kin. W dniach 1 - 27 kwietnia, we wspomnianym cyklu, zobaczymy znakomite zagraniczne i polskie produkcje, m.in. „Tootsie” w reżyserii Sydneya Pollacka, „Niebiańskie dni” Terrence’a Malicka, „Lot nad kukułczym gniazdem” Miloša Formana czy też „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego.

 „Lot nad kukułczym gniazdem” reż.  Miloš Forman

W kwietniu przypada 100. rocznica urodzin Anthony’ego Quinna. Wszechstronny i niezwykle charyzmatyczny aktor z powodu swojej oryginalnej powierzchowności obsadzany był często w rolach Meksykanów, Francuzów, Włochów, Greków bądź Arabów, ale zawsze były to postaci silnych i stanowczych mężczyzn. Najbardziej znaczące w karierze Quinna okazały się kreacje w filmach europejskich twórców: postać Zampanò w dziele Federico Felliniego pt. „La strada”, ale także tytułowa rola w produkcji Mihalisa Kakogiannisa – „Grek Zorba”. Do jego największych osiągnięć aktorskich dołączyć należy także występy w filmach: „Lawrence z Arabii”, „Działa Nawarony” czy też „Stary człowiek i morze”. Od 2 do 30 kwietnia wIluzjonie zobaczyć będzie można produkcje z udziałem Anthony’ego Quinna, takie jak „Sanchez i jego dzieci”, „Spacer w wiosennym deszczu” oraz wspomniane wcześniej „La strada” i „Grek Zorba”.

 „Grek Zorba”reż. Mihalis Kakogiannis

W nadchodzącym miesiącu ukaże się monograficzna publikacja poświęcona „Potopowi” Jerzego Hoffmana oraz nowa wersja montażowa odrestaurowanego filmu na płytach DVD i Blu-ray. W związku z tym 22 kwietnia zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie specjalne - POTOP ODRODZONY: Premiera książki i płyty „POTOP REDIVIVUS”. W przestrzeni kina po raz pierwszy zaprezentujemy także multimedialną wystawę, zrealizowaną w ramach Google Cultural Institute. Ten potrójnie premierowy wieczór będzie okazją do spotkania z twórcami filmu: porozmawiania o dziele, zdobycia autografów. Oglądane na dużym ekranie wybrane sceny z odrestaurowanego „Potopu” staną się inspiracją do rozmowy i przywołania wspomnień z planu. Spotkanie z twórcami filmu „Potop Redivivus” poprowadzi Michał Chaciński.
 

„Potop Redivivus” reż. Jerzy Hoffman

12 kwietnia w Iluzjonie miłośników malarstwa i historii sztuki czeka prawdziwa gratka. Tego dnia nasi goście zasiądą naprzeciw prezentowanych w jakości HD genialnych obrazów Rembrandta, znajdujących się w The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie. Na dużym ekranie będzie je można zobaczyć w ramach cyklu Wystawy na ekranie. Filmowy spacer pośród dzieł słynnego Holendra uatrakcyjnią wywiady z kuratorami wystaw oraz artystami odsłaniającymi przed widzami tajniki malarskich technik Rembrandta.

W kwietniowej odsłonie cyklu Z miłości do kina – filmy przedwojenne w nowej odsłonie zaprezentujemy tym razem obraz Romualda Gantkowskiego - „Dziewczyna szuka miłości”. Film przedstawia historię Jerzego – młodego, utalentowanego ślusarza z ubogiego przedmieścia, marzącego o wybudowaniu własnego samolotu. Plan ten nabiera realnych kształtów, kiedy bohater poznaje brazylijskiego milionera i jego uroczą córkę. Czy Jerzemu uda się spełnić swoje największe pragnienie, przekonamy się już w przyszłym miesiącu. Przed seansem w dniu 12 kwietnia prelekcję przed filmem wygłosi filmograf Filmoteki Narodowej – Michał Pieńkowski.

 „Dziewczyna szuka miłości” reż. Romuald Gantkowski

W ramach National Theatre Live – cyklu transmisji i retransmisji spektakli z narodowej sceny Wielkiej Brytanii w Londynie - 27 kwietnia zapraszamy na przedstawienie Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju w reżyserii Rufusa Norrisa. Spektakl zrealizowany został na podstawie sztuki Davida Hare’a, opartej na książce Katherine Boo, która spędziła trzy lata w slumsach miast Indii, obserwując życie ich mieszkańców.
 

„Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” 

28 kwietnia zapraszamy także na pokaz filmu Łukasza Barczyka – „Hiszpanka”, zrealizowanego z wielkim rozmachem i porywającymi efektami specjalnymi. Obraz ten opowiada o jedynym zwycięskim powstaniu w historii Polski – powstaniu wielkopolskim. Bohaterem filmu jest Ignacy Jan Paderewski, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski, a zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

 „Hiszpanka” reż. Łukasz Barczyk

29 kwietnia w cyklu I Love Polish Cinema zaprezentujemy niezwykle cenione na świecie arcydzieło polskiego kina – Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Seans z angielskimi napisami poprzedzi, jak co miesiąc, prelekcja filmoznawcy – Michała Chacińskiego, wygłoszona również w języku angielskim.

28 kwietnia nasi Młodzi gniewni widzowie zobaczą w Iluzjonie oniryczny, pełen wizjonerskich pomysłów obraz pt. Miasto zaginionych dzieci w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta i Marca Caro. Po seansie, jak zwykle, zapraszamy do podzielenia się wrażeniami na temat obejrzanego filmu. Dyskusję z widzami poprowadzi dziennikarz filmowy – Jacek Sobczyński.
 

Miasto zaginionych dzieci” reż. Jean-Pierre Jeunet

Z myślą o naszych najmłodszych widzach, bywalcach Małego Iluzjonu, przygotowaliśmy niespodziankę. W kwietniowe sobotnie poranki zaprezentujemy pierwsze odcinki ulubionych dobranocek, począwszy od przygód „Reksia” i „Bolka i Lolka”, po klasyczne wieczorynki, takie jak „Miś Uszatek” czy „Zaczarowany ołówek”. Być może także opiekunowie dzieci znajdą wśród nich coś dla siebie, co pozwoli im się uśmiechnąć i choć na chwilę powrócić myślami do słodkiej krainy dzieciństwa…

 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


Galeria

Pliki do pobrania

Kwietniowy repertuar [pdf]