„Miasto zaginionych dzieci” w cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy

10.04.2015

28 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy do naszej klimatycznej sali Mała Czarna na kolejną odsłonę cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy. Tym razem obejrzymy i porozmawiamy o filmie Miasto zaginionych dzieci w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta i Marca Caro. 

Jeden z najpiękniejszych wizualnie filmów w historii kina po raz pierwszy od wielu lat wraca na duży ekran!

 „Miasto zaginionych dzieci” to bodaj najsłynniejsze dzieło francuskiego duetu Jean-Pierre Jeunet - Marc Caro, do którego niezwykle klimatyczną ścieżkę dźwiękową stworzył autor muzyki do „Miasteczka Twin Peaks”, Angelo Badalamenti. Do tego gwiazdozbioru dodajmy jeszcze wybitnego autora zdjęć Dariusa Khondji („Siedem”) oraz jednego z najbardziej cenionych francuskich aktorów starszego pokolenia Jeana-Louisa Trintignanta („Trzy kolory: Czerwony”, „Miłość”) i człowieka o niemożliwej do zapomnienia twarzy, Rona Perlmana, którego pamiętacie z roli „Hellboya”. Takie nagromadzenie znakomitości X Muzy na planie musiało przynieść doskonały efekt. I tak się faktycznie stało -  „Miasto zaginionych dzieci” jest filmem, który ciężko zapomnieć jeszcze przez lata po seansie. Nieskrępowana wyobraźnia plastyczna reżyserów po prostu powala na kolana!

 

 
 

Rezerwacja/zakup biletuMiasto zaginionych dzieci (La cité des enfants perdus) reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, Francja/Niemcy/Hiszpania 1995, 112 min.

Głównym bohaterem "Miasta…", położonego na platformie pośrodku wielkiego morza jest naukowiec, który cierpi z powodu samotności. Aby temu zaradzić, stworzył dla siebie rodzinę, niestety eksperyment się nie powiódł: żona okazała się karlicą, młodsi synowie bez przerwy zasypiają bez powodu, a najstarsze dziecko, niejaki Krank, nie potrafi śnić, przez co bardzo szybko się starzeje. Próbując zniwelować skutki choroby Krank porywa dzieci z okolicznego portu, podłącza je do maszyny i kradnie ich marzenia senne.

Ta mroczna, śmieszno - straszna baśń (są w "Mieście zaginionych dzieci" sceny, które naprawdę budzą grozę!) skrzy się absurdem, jednak nietrudno zauważyć, że problematyka dziecięca (samotność, brak akceptacji, lęk przed światem dorosłych) zostały tu podkreślone w niezwykle umiejętny sposób, tematy te stały się naturalnym komponentem całej historii. Być może to dlatego młodzi widzowie tak bardzo polubili ten, było nie było, szalenie ekstrawagancki obraz. Kunszt Jeuneta i Caro docenili także starsi; "Miasto zaginionych dzieci" zostało uhonorowane Cezarem, najważniejszym francuskim wyróżnieniem filmowym. Film pełen jest nawiązań do klasyki tekstów kulturowych, ekran zaludniają postacie rodem z "Frankensteina", "Olivera Twista" czy fantastyki filmowej lat 50. Opiera się na "klasycznej" opozycji: z jednej strony brutalna rzeczywistość dorosłych, z drugiej - niewinny, tętniący życiem świat dzieci. Pomiędzy nimi w rozkroku staje One - ułomny siłacz, który chce pomóc prześladowanym najmłodszym, czuje się bowiem tak samo częścią świata ich i dorosłych. Czy ostatniemu sprawiedliwemu uda się powstrzymać działalność Kranka, a dzieci będą mogły znów śnić spokojnie?

 

Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filmoznawca i dziennikarz filmowy Jacek Sobczyński.

 


 

Bilety w cenie: 12 zł

 

Rezerwacje:

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Organizator:
 

 

 

 

Partner:

Galeria