„Grobowiec świetlików” w cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy

28.04.2015

21 maja o godzinie 18.00 zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie w ramach cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy. Tym razem obejrzymy i porozmawiamy o filmie "Grobowiec świetlików" Isao Takahaty.

Ostrzegamy - to jedna z najpiękniejszych, ale i najsmutniejszych animacji, jakie kiedykolwiek pojawiły się w kinach!

 

"Grobowiec świetlików" jest szczytowym osiągnięciem japońskiej animacji, opowieścią kontrastującą ze sobą okrucieństwo wojny i piękno życia. Pokazującą, że, cytując zespół Raz, Dwa, Trzy - "I tak warto żyć", nawet jeśli duma nie zawsze nam na to pozwala.

 


Opis filmu:

Rezerwacja/zakup biletuGrobowiec świetlików (Hotaru no haka) reż. Isao Takahata, Japonia 1988 89’

Po śmierci matki, która ginie w czasie nalotu, rodzeństwo Seita i Setsuko przeprowadzają się do ciotki. Kobieta ma za złe Seicie, że nie pomaga sąsiadom w gaszeniu domów po pożarach, spowodowanych przez bombowe naloty, a zamiast tego woli bawić się w nieskończoność z siostrą. Seita obraża się na ciotkę i wraz z Setsuko zaszywa się w schronie. Z czasem okazuje się, że zaczyna brakować im żywności, w dodatku dziewczyna poważnie choruje. Czy Seita zmieni zdanie i wróci do rodziny?

To film ckliwy i nostalgiczny, opowiadany z punktu widzenia nastoletniego rówieśnika bohaterów (reżyser Isao Takahata miał w chwili zakończenia II Wojny Światowej 10 lat). W żaden sposób jednak nie razi infantylizmem. Co więcej, w niezwykle mądry sposób ukazuje, jak zwykłe, ludzkie zacietrzewienie może doprowadzić do dramatycznych sytuacji, uświadamia, że w pewnych momentach lepiej schować dumę do kieszeni i zadbać o dobro swoje i najbliższych. Czy o tym samym nie powinni myśleć przywódcy wielkich państw, którzy w imię swoich ambicji wysyłają obywateli na krwawe wojny? W tym względzie twórcy "Grobowca świetlików" nie mają żadnych wątpliwości.

Film Isao Takahaty to jedno z najważniejszych dokonań japońskiego kina XX wieku. Zachwycili się nim krytycy z całego świata na czele z Rogerem Ebertem, który nazwał "Grobowiec świetlików" jednym z najważniejszych wojennych filmów w historii, umieszczając go zarazem na liście swoich ulubionych obrazów. My już 21 maja będziemy mogli obejrzeć go w odnowionej wersji w kinie Iluzjon - w ramach cyklu "Młodzi Gniewni". Po pokazie tradycyjnie już zapraszamy na dyskusję!

 Grobowiec świetlików


 

Bilety w cenie - 12 zł

 

Rezerwacje:

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kino Iluzjon; ul. Narbutta50 a; 02-536 Warszawa

 

 

ORGANIZATOR:

 

PARTNER:

 

Galeria