Ingrid Bergman, choć jest aktorką pochodzenia szwedzkiego, ze względu na liczbę filmów, w których wystąpiła poza granicami własnego kraju, za „swoją” uznają ją także Amerykanie i Włosi. Uwielbiana przez publiczność i ceniona przez krytyków za swój nieprzeciętny talent, artystka zasłynęła także dzięki swemu burzliwemu życiu prywatnemu m.in. za sprawą związku z reżyserem Roberto Rossellinim. Karierze Szwedki od początku towarzyszyło duże szczęście. W 1936 roku wcieliła się w rolę Anity Hoffman w filmie „Intermezzo”, który to zobaczył słynny producent David O. Selznick i postanowił zrealizować jego amerykańską wersję obsadzając Bergman w roli głównej.
Choć aktorka zagrała w blisko pięćdziesięciu filmach w wywiadach najczęściej pytana była o kreację Ilsy Lund z obrazu „Casablanca”. Podobno szalenie ją to drażniło. Nie uważała, by ta właśnie rola była jej największym aktorskim osiągnięciem. Niezależnie jednak od tego co sądziła sama aktorka, duet Bergman – Bogart na zawsze zapisał się na kartach historii kina i po dziś dzień wyciska łzy setkom kinomanów na całym świecie. Nie należy jednak zapominać o innych kreacjach szwedzkiej gwiazdy, które oprócz uwielbienia publiczności, przyniosły jej także uznanie krytyków. Są to m.in. filmy: „Gasnący płomień” George’a Cukora, w którym Bergman zagrała żonę pozbawionego skrupułów muzyka starającego się wmówić jej chorobę psychiczną, „Anastazja” Anatole’a Litvaka – dramat opowiadający o poszukiwaniach rosyjskiej księżniczki, która rzekomo przeżyła Rewolucję Październikową czy też „Morderstwo w Orient Expressie” – kryminał oparty na bestsellerze Agathy Christie. Za udział we wszystkich tych dziełach, Bergman uhonorowana została Oscarem. Od 2 do 31 sierpnia z okazji 100. rocznicy urodzin aktorki w Iluzjonie przygotowaliśmy przegląd filmów poświęcony jej twórczości. W programie znajdą się m.in. filmy: „Urzeczona”, „Jesienna sonata” oraz wspomniane – „Casablanca” i „Gasnący płomień”.
Urzeczona, reż. Alfred Hitchcock
W gorące, wakacyjne popołudnia dla widzów szukających ochłody w zimnej kinowej sali przygotowaliśmy cykl Hollywood się śmieje!, w którym zaprezentujemy filmy złotej ery Hollywood z gatunków screwball i sophisticated comedy. Pierwszy typ to szalone komedie romantyczne, których akcja oparta jest na nieprawdopodobnych splotach wydarzeń, powodujących, że kobietę i mężczyznę, których różni absolutnie wszystko: status społeczny i materialny, poglądy i sposób życia, mimo początkowej niechęci los pcha do nieuniknionego szczęśliwego finału. Wśród prezentowanych przez nas komedii zobaczyć będzie można m.in.: „Ich noce” Franka Capry oraz „Filadelfijską opowieść” George’a Cukora. W ramach sophisticated comedy, których bohaterami byli piękni, wykształceni i bogaci przedstawiciele elit nasi Widzowie zobaczą dzieła takie jak: „Kobieta roku” George'a Stevensa oraz „Eskapadę” Ernsta Lubitscha. Na pełen uśmiechu cykl zapraszamy od 2 do 31 sierpnia.
Ich noce, reż. Frank Capra
Wim Wenders to jedna z najważniejszych postaci współczesnej niemieckiej kinematografii. Obrazy zrealizowane przez reżysera, dzięki znakomitemu połączeniu klasycznych gatunków z elementami kina artystycznego, docierają do szerokiego kręgu odbiorców zdobywając przy tym uznanie krytyków i liczne nagrody na światowych festiwalach filmowych. Do klasyki kina przeszły jego dzieła takie jak: „Paryż, Teksas” – historia dotkniętego amnezją człowieka poszukującego własnej tożsamości czy „Niebo nad Berlinem” – liryczna opowieść o dwóch aniołach zamieszkujących powojenny Berlin, będący metaforą człowieka w trybach totalitarnego systemu. W dniach: 7 - 30 sierpnia, z okazji 70. rocznicy urodzin Wima Wendersa, w Iluzjonie zobaczyć będzie można tryptyk filmowy reżysera, na który złożą się wspomniane wyżej filmy, a także fascynujący dramat - „Z biegiem czasu” przedstawiający losy pogrążonego w depresji Roberta, który po rozwodzie z żoną wyrusza na wędrówkę po Europie, która okaże się również jego symboliczną podróżą w głąb siebie.
Paryż, Teksas reż. Wim Wenders
Niezmiennie, od kilku już lat Filmoteka Narodowa jako Partner Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera przygotowuje specjalny program filmowy, który towarzyszy festiwalowi. W latach ubiegłych przedstawiliśmy przedwojenne filmy polskie zrealizowane w języku jidisz, przegląd: IDA KAMIŃSKA – ŻYDOWSKA GWIAZDA TEATRU I FILMU cykl filmowy: PRZERWANE BIOGRAFIE. OFIARY HOLOCAUSTU POLSKIEGO KINA PRZEDWOJENNEGO oraz duży zestaw filmów dokumentalnych zgromadzony pod hasłem: ŻYDZI POLSCY – ZARYS HISTORII. Również w tym roku zapraszamy widzów do kina Iluzjon, tym razem na przegląd filmów, do których muzykę stworzyli kompozytorzy pochodzenia żydowskiego tacy jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy Szymon Kataszek. W programie znalazły się najciekawsze komedie muzyczne przedwojennego kina „Pani Minister tańczy”, „Co mój mąż robi w nocy”, „Każdemu wolno kochać”, „Sportowiec mimo woli”, „Zapomniana melodia”. Zapraszamy od 24 do 28 sierpnia. Przegląd rozpocznie prelekcja Michała Pieńkowskiego na temat przedwojennego kina.
Zapomniana melodia, reż. Konrad Tom, Jan Fethke
1 sierpnia zapraszamy na pełne nostalgii i wzruszeń, filmowe popołudnie - Wspomnienia o Warszawie. Podczas tej kilkugodzinnej wędrówki po ulicach Stolicy nasi widzowie zobaczą m.in. zrealizowaną w technologii 3D animację - „Warszawa1935”, która po raz pierwszy pokaże widzom stolicę Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego. Film ten przeniesie widzów na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Dzięki żmudnej, trwającej niemal cztery lata pracy nad animacją, twórcom udało się odzwierciedlić na ekranie obrazy miasta znane dziś jedynie ze zdjęć czy przedwojennych filmów. Tego dnia w Iluzjonie nie mogłoby zabraknąć także obrazów nawiązujących do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Stolicy – Powstania Warszawskiego. W 71. rocznicę jego wybuchu w naszym kinie zobaczyć będzie można zrealizowaną z wielkim rozmachem, pełną doskonałych efektów specjalnych, superprodukcję w reżyserii Jana Komasy – „Miasto 44”, a także nagrodzony Srebrną Palmą w Cannes, pierwszy polski film powojenny ukazujący tematykę powstania – „Kanał” Andrzeja Wajdy.
Miasto 44, reż. Jan Komasa
W sierpniu w ramach cyklu Z miłości do kina – filmy przedwojenne w nowej odsłonie zapraszamy na seans - „Księżnej Łowickiej” w reżyserii Janusza Warneckiego i Mieczysława Krawicza. Film ten, zrealizowany na kanwie powieści Wacława Gąsiorowskiego, to historyczna epopeja z czasów powstania listopadowego, opowiadająca o miłości Wielkiego Księcia Konstantego do hrabianki Joanny Grudzińskiej. Jak na prawdziwy dramat przystało, kobieta ulega namowom rodziny i zgadza się na małżeństwo z Księciem, chociaż tak naprawdę darzy uczuciem majora Waleriana Łukasińskiego, konspiratora i bojownika o wolność Polski. Choć twórcy filmu z dużą dozą swobody podeszli do prawdy historycznej, co sprowadziło na film falę krytyki mimo to, sprawnie opowiedziana fabuła i interesujący wątek romansowy sprawiły, iż obraz cieszył się ogromną popularnością wśród ówczesnych widzów w Polsce i za granicą. 9 lipca, tuż przed projekcją, o filmie opowie – Michał Pieńkowski.
Księżna Łowicka, reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz
W każdy czwartek sierpnia, w związku z projektem Kultura dostępna, w Iluzjonie zobaczyć będzie można głośne polskie filmy ostatnich lat za jedyne 10 zł. W tym miesiącu będą to: kryminał polityczny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego – „Drogówka” (laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2013 w kategorii najlepszy scenariusz) przedstawiający losy siedmiu policjantów, którzy reprezentują swoją osobą „siedem grzechów głównych”, biografia Lecha Wałęsy z brawurową rolą Roberta Więckiewicza – „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, pstrokaty, pełen dyskotekowych przebojów film Macieja Bochniaka – „Disco polo”, a także opowiadający o siedmiu dniach bohaterskiej obrony Westerplatte przed niemiecką armią, obraz – „Tajemnica Westerplatte”.
Disco Polo, reż. Maciej Bochniak
Dla wszystkich dzieci, które nie miały jeszcze w tym roku okazji do plażowych zabaw i cudownego leniuchowania nad brzegiem morza, przygotowaliśmy zestaw bajek pod hasłem - Morskie opowieści. Zobaczymy w nim m.in. bohaterów ulubionych dobranocek takich jak: Bolek i Lolek oraz Miś Kudłatek przeistaczających się w walecznych piratów, obejrzymy bajkę o przygodach Kapitana Klipera i jego wspaniałej towarzyszki, małpki Gogo, poznamy także starego wilka morskiego – Kapitana Pyk – Pyka, namiętnego palacza fajki. Miłośników powieści Juliusza Verne’a zapraszamy natomiast na seans filmu „Dzieci kapitana Granta”, opowiadającego o pełnych niebezpieczeństw poszukiwaniach zaginionego ojca przez tytułowe rodzeństwo.
Dzieci kapitana Granta, reż. Robert Stevenson
Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł
Rezerwacje:
Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa