Ćwiczenia z widzenia w Iluzjonie. Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci

24.08.2015

Ćwiczenia z widzenia – warsztaty plastyczne Katarzyny A. Jarnuszkiewicz w twórczy i niebanalny sposób przygotowują dzieci do kontaktu ze sztuką. W każdą niedzielę października o 12.00 w Iluzjonie.

Tematami spotkań będą obiekty z historii sztuki, czasem również literatury. Dzieci poznają podstawowe pojęcia z zakresu szeroko pojmowanego obrazu – także takiego, który rodzi się w wyobraźni w chwili, gdy słuchamy muzyki, bajki, wiersza, itp. Na co dzień doświadczane horyzont, perspektywa, kontrast czy kolor - podstawowe pojęcia dla rozumienia sztuki - rozpoznane i nazwane przez uczestników zajęć - staną się w ich rękach narzędziami do budowy własnego rysunku/obrazu/rzeźby.Efekty warsztatów, praca inspirowana Gustavem Klimtem

Podczas iluzjonowych Ćwiczeń z widzenia dzieci poznają dzieła sztuki (dawnej i współczesnej) w kontekście kreatywnego, samodzielnego rozwiązywania problemów plastycznych. Ten rodzaj twórczej zabawy ma na celu rozwinięcie w nich umiejętności aktywnego i świadomego odbioru sztuki. Poszczególne spotkania będą rozpoczynać się prezentacją wybranego dzieła m.in. Pabla Picassa, Michała Anioła lub Diego Velazqueza lub dwóch obiektów różnych autorów, zrealizowanych w różnych technikach, ale dotykających tego samego problemu plastycznego (np. deformacji natury). Bazę ćwiczeń stanowić będzie poznany obiekt sztuki, tematy zaś są tak skonstruowane, by dzieci na każdym spotkaniu poznawały nowe pojęcia i zagadnienia.
 

Ćwiczenia z widzenia 
 

Katarzyna A. Jarnuszkiewicz - ukończyła wydział malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Jacka Sienickiego, ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Po studiach uprawiała malarstwo sztalugowe i rysunek. Od roku 1994 zajmuje się również reklamą i grafiką wydawniczą. Autorka programów artystycznych, wprowadzających najmłodszych w świat podstawowych pojęć związanych ze sztuką (www.katarzynajarnuszkiewicz.art.pl).


Czas trwania pojedynczych zajęć: 1,5h

Maksymalna liczba uczestników na każdych zajęciach: 15 osób

Wiek uczestników: 4 -12 lat

 

Informacje o biletach:

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon

Cena biletu na jedne zajęcia: 30 pln

Brak możliwości wcześniej rezerwacji miejsc!
 PROGRAM:

12:00 | 4. 10 (foyer kina)   ,,Rzeźby wiatrem poruszane”. Alexander Calder i jego mobile

 Calder to mistrz lekkości, wdzięku i poczucia humoru. Jego prace dalekie są od ciężkich monumentalnych brył. Rzeźby budował z drutu, kolorowych blaszek, kawałków drewna i plastiku. Jego mobile żyją w ciągłym ruchu, poruszane wiatrem rzucają na ściany bajeczne cienie. To sztuka dla dzieci i dorosłych, którzy chcieliby odszukać w sobie odrobinę dziecka.

Technika: kolorowy papier, nitka, drut, cienkie patyczki, plastelina, piórka.

Nowe pojęcia zagadnienia: i mobilny, statyczny.


12:00 |11.10 (rotunda)      Surrealny świat René Magritte’a

Obrazy złożone z dobrze znanych nam elementów naszej codziennej rzeczywistości. A jednak coś jest tu niepokojącego i zaskakującego. Jabłko nie może wypełniać pokoju a człowiek przeglądający się w lustrze nie może widzieć tyłu swojej głowy! To cudowne sztuczki Rene Magritta pozwalające spojrzeć nam na świat innymi oczyma. Technika: dowolna. Nowe pojęcia i zagadnienia: surrealny, iluzja


12:00 |18.10  (rotunda)     ,,Lokomotywa”. Wiersz Juliana Tuwima tematem do zaprojektowania własnej książki

Zaczniemy od literatury. Przeczytamy wiersz Juliana Tuwima, pt. ,,Lokomotywa”. Przyjrzymy się jak zbudowana jest najprostsza książka, a potem każde z Was, zaprojektuje własną książkę, ilustrując zawartość kolejnych wagonów!

Technika: dowolna. Nowe pojęcia i zagadnienia: rytm, deklamacja, dykcja, plus wszystkie pojęcia związane z zaprojektowania i wykonania książki

 

12:00 | 25.10  (rotunda)    ,,Portret z warzyw” czyli o malarstwie Giuseppa Arcimboldo

Martwa natura czy portret? Patrzysz na obraz i wydaje ci się, że to portret mężczyzny. Dopiero, kiedy przyjrzysz się dziełu, zobaczysz z czego jest zbudowany: marchewki, dynie i sałaty. Dziś analizujemy malarstwo  Giuseppe Arcimbolda i uruchamiamy naszą wyobraźnię… z czego jeszcze zbudować możemy twarz. Sami stworzymy ,,warzywny” portret.

Technika: dowolna. Nowe pojęcia i zagadnienia: iluzja, martwa natura, portret, profil

 

Dołącz do wydarzenia:

 

 

Galeria