Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy

25.04.2016

Zostań członkiem naszego Klubu i weź udział w konkursie na najlepszą recenzję, którą opublikuje Filmweb!

Od września do maja w Iluzjonie czekają Was największe kinowe przeboje ostatnich lat. Spodziewajcie się burzliwych dyskusji i spotkań z młodymi filmowcami. W programie m.in.:  „Memento Christophera Nolana (twórcy trylogii Batmana),  „Biegnij Lola, biegnij Toma Tykwera (genialnie skonstruowany film przypominający klipy rodem z MTV) czy też nowatorska pod kątem efektów specjalnych, hollywoodzka superprodukcja -  „Grawitacja.

Na koniec, specjalnie dla Was, odbędą się warsztaty z realizacji filmu, które poprowadzi młody niemiecki reżyser – Tali Barde.

Przy okazji podpowiemy Wam jak pisać świetne recenzje filmowe!

 

Dołącz do wydarzenia: Czekamy na Was w Iluzjonie!
 

 

PLAN PROJEKCJI:
 

  • 31.05 | 18:00 – Reżyser | „For No Eyes Only” reż. Tali Barde, Niemcy 2013 97’ 

po filmie spotkanie z reżyserem

Bilety online

 

  •  01.06 | 17:00-22:00 – Warsztaty filmowe | prowadzenie - Tali Barde

Na warsztaty wstęp wolny, limit miejsc: 20. Wejściówki wydawane będą w kasie kina od 24 maja do wyczerpania puli

 

 

 
Tali Barde, fot. archiwum prywatne

 

„For No Eyes Only” 97 min., Niemcy 2013

reż. i scen.: Tali Barde, zdj.: Louis Bürk, wyk.: Benedict Sieverding, Luisa Gross, Tali Barde

Podczas treningu hokeja Sam doznaje kontuzji i z nogą w gipsie zostaje unieruchomiony w domu. Większość czasu spędza teraz przy komputerze. Przez przypadek odkrywa program hakujący kamery internetowe kolegów z klasy. Dla zabawy i zabicia wolnego czasu postanawia ich szpiegować. Z czasem dostrzega coś niepokojącego w zachowaniu Aarona, nowego ucznia w klasie. Podejrzewa, że wpadł na trop morderstwa i postanawia rozpocząć śledztwo na własną rękę. Intrygująca, pełna humoru wariacja na temat „Okna na podwórze” Alfreda Hitchcocka autorstwa debiutującego reżysera, który w momencie rozpoczęcia prac nad realizacją filmu miał zaledwie 21 lat. 

 

„For No Eyes Only” reż. Tali Barde

 


O PROJEKCIE:

Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy działa w Iluzjonie od marca 2014 roku. Jest to cykl spotkań zorganizowanych z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszym pragnieniem było stworzenie programu filmowego dla młodzieży, w którym uczniowie uczestniczą dobrowolnie, nie jako grupa zorganizowana, przybywająca do kina w ramach zajęć szkolnych. Celem projektu jest wyłonienie grupy młodych ludzi zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej, dyskusją o kinie, kontaktem z wartościowymi filmami. Zależy nam na tym, by młodzi klubowicze doświadczyli na organizowanych przez nas spotkaniach swobodnej, przyjacielskiej atmosfery dlatego też, projekcje i dyskusje odbywają się w małej, klimatycznej sali Mała Czarna. W najbliższym czasie planujemy powołanie „Młodzieżowej Rady Programowej kina Iluzjon”. Spośród aktywnie działających członków Klubu wyłonimy grupę młodzieży, z którą konsultować będziemy wybór filmów i tematów prezentowanych w cyklu, a także w ramach repertuaru kina Iluzjon.

Program Klubu filmowego obejmuje głównie współczesne produkcje z bieżącego repertuaru dystrybutorów, ale również te prezentowane na festiwalach oraz klasyczne, często uchodzące za kultowe, dzieła pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Filmy dobierane są pod kątem poruszanej w nich problematyki oraz traktowane jako pretekst do rozmów o świecie współczesnym, bieżących wydarzeniach, społeczno-kulturowych zachowaniach, tendencjach.

W tym roku, każde z naszych ośmiu spotkań podzieliliśmy tak, by odnosiło się ono do jednego ze składników „kuchni filmowej”. Postaramy się m.in. w oparciu o dzieło Christophera Nolana – „Memento” odpowiedzieć na pytanie co powinien zawierać idealny scenariusz filmowy, obejrzymy mistrzowsko zmontowany, wykorzystujący techniki teledysku i animacji, film Toma Tykwera – „Biegnij Lola, biegnij”, rozmawiać będziemy o roli muzyki w nominowanym do Oscara filmie „Whiplash” Damiena Chazelle’a czy też nowatorskich efektach specjalnych w hollywoodzkiej superprodukcji „Grawitacja”.

Na koniec spotkamy się z obiecującym niemieckim reżyserem – Talim Barde. Młody twórca rozpoczął realizację swego debiutanckiego filmu w wieku 21 lat. Sam także napisał do niego scenariusz oraz znalazł fundusze na jego produkcję. „Tylko nie dla twoich oczu” to doskonała, pełna humoru, współczesna wersja hitchcockowskiego „Okna na podwórze”. Film zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach m.in. Audience Award Youth Film Programe na Pula Film Festival w Chorwacji czy też Youth Film Award 2013 - LUCAS Int. Childrens Filmfestival we Frankfurcie.

Mamy nadzieję, że naszym Klubowiczom przypadnie szczególnie do gustu ostatnie spotkanie w ramach cyklu podczas, którego Tali Barde poprowadzi zajęcia praktyczne z realizacji filmu.

Zwieńczeniem cyklu będzie rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą recenzję jednego z obejrzanych podczas wszystkich spotkań filmu. Zwycięski tekst opublikowany zostanie jako news na stronie Filmweb.pl oraz na stronie kina Iluzjon. Na uczestników zabawy czekają także nagrody - niespodzianki! Zabawa na najlepszą recenzję trwać będzie przez cały cykl! Naszych widzów zachęcać będziemy do tego, by podsyłali nam swoje teksty po każdym z klubowych spotkań. Spośród nich, każdego miesiąca wybierzemy tę najciekawszą, która również zostanie nagrodzona. Wszystkie zwycięskie recenzje zobaczyć będziecie mogli także na naszej stronie internetowej.
 

Po każdym filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi młody filmoznawca i dziennikarz filmowy Jacek Sobczyński.
 


 

ZASADY  „KONKURSU NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ" filmów prezentowanych w ramach Młodzieżowego Klubu Filmowego – Młodzi gniewni.


Zasady ogólne

W Konkursie na najlepszą recenzję  (dalej Konkursie) może brać udział młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna uczęszczająca na spotkania Młodzieżowego Klubu Filmowego – Młodzi gniewni.

Recenzje mogą dotyczyć wyłącznie filmów prezentowanych w ramach Młodzieżowego Klubu Filmowego – Młodzi gniewni  w okresie od września 2015 do kwietnia 2016.

Organizatorzy dopuszczają możliwość wielokrotnego udziału w konkursie.  

Konkurs składa się z II etapów.
 

Etap I

W I etapie Konkursu na najlepszą recenzję chętni widzowie Młodzieżowego Klubu Filmowego – Młodzi gniewni mogą nadsyłać swoje prace (nie dłuższe niż 2000 znaków), w miesiącach od września 2015 do kwietnia 2016, w ciągu 7 dni od daty każdej z projekcji na adres mailowy: jradziszewska@fn.org.pl.

Spośród otrzymanych co miesiąc tekstów trzyosobowe jury w  składzie: Marlena Gabryszewska, Julia Radziszewska i Jacek Sobczyński wybierze jeden najlepszy, który opublikowany zostanie w ciągu kolejnych 7 dni na stronie internetowej kina Iluzjon. Na uczestników konkursu czekają również nagrody - niespodzianki, w tym bilety na wydarzenia odbywające się w kinie Iluzjon.

W etapie I, po ośmiu miesiącach trwania cyklu, wyłonionych zostanie ośmiu autorów najlepszych recenzji, którzy następnie wezmą udział w II etapie  konkursu.


Etap II

W konkursie głównym wezmą udział autorzy wszystkich recenzji nagrodzonych w I etapie Konkursu na najlepszą recenzję filmu prezentowanego w ramach cyklu: Młodzi gniewni – Młodzieżowy Klub Filmowy. Spośród nich jury wyłoni zwycięzcę. Kryteriami oceny tekstów będą m.in.: styl i język, kompozycja, poprawność merytoryczna, w tym poprawne użycie terminologii filmowej.

Nagrodą w konkursie jest publikacja zwycięskiej recenzji na portalu Filmweb.pl. Laureat konkursu otrzyma także nagrodę – niespodziankę.

W wyjątkowych przypadkach jury może nie przyznać nagrody głównej.

Jury ma prawo przyznać wyróżnienia (maxksymalnie dwa).

Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi do dnia 15.05.2016 r. O wygranej poinformujemy drogą mailową. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 31.05.2016 r. podczas ostatniego spotkania „Młodzieżowego Klubu Filmowego - Młodzi gniewni” w kinie Iluzjon.   

Publikacja zwycięskiej recenzji na portalu Filmweb.pl nastąpi w dniu 1.06. 2015 roku.


 

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Bilety: 14 zł

 

Organizator:

Kino Iluzjon

Filmoteka Narodowa
 

Partner:

Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży

Patron medialny:

Filmweb.pl

* FN w wyjątkowych sytuacjach zastrzega sobie prawo do zmiany terminu projekcji, o czym poinformuje widzów z miesięcznym wyprzedzeniem.

 

Galeria