Październik w Iluzjonie

29.09.2015

Od 4 do 18 października na ekranach kina Iluzjon zobaczyć będzie można sześć, odrestaurowanych cyfrowo, urzekających komedii Jacques’a Tatiego. Noszący przydomek „człowieka-orkiestry” Tati nie tylko reżyserował filmy, ale także pisał do nich scenariusze, produkował je oraz w nich występował. Serca wielu pokoleń kinomanów podbił tworząc postać niezapomnianego Pana Hulot – poważnego, przygarbionego mężczyzny w przykrótkim szarym prochowcu, z kapeluszem na głowie i fajką w ustach. Tati – aktor w swoich produkcjach grał przede wszystkim ciałem, swoją nieprzeciętnie wysoką sylwetką, natomiast jego twarz zawsze pozostawała nieruchoma. Francuski twórca szczególną inspirację czerpał z amerykańskiego slapsticku, w szczególności opierając się na kreacjach Bustera Keatona. Stworzony przez niego bohater to człowiek samotny, bardzo często postrzegany przez otoczenie jako dziwak, którego próby nawiązania relacji z otoczeniem (za wyjątkiem dzieci i zwierząt) zwykle spalają na panewce. W programie znajdą się filmy takie jak: „Mój wujaszek”, „Playtime” oraz „Parada”. Przegląd uzupełni pokaz animacji Sylvaina Chometa – „Iluzjonista”, który powstał w oparciu o scenariusz autorstwa Tatiego. Czy Pan Hulot wciąż śmieszy i wzrusza? O tym nasi widzowie przekonają się już wkrótce w Iluzjonie!

„Mój wujaszek”, reż. Jacques Tati


Od 2 do 10 października, z okazji Międzynarodowego Tygodnia Kosmosu, w Iluzjonie będziemy świadkami Wojny światów - jedynego w swoim rodzaju, pierwszego w Polsce przeglądu filmów science – fiction skrojonego na modłę popularnych w latach 50. XX wieku w USA tzw. „podwójnych pokazów” („double bill”). W ciągu tych kilku dni goście Iluzjonu zobaczą w jaki sposób o świecie przyszłości opowiadali dotychczas twórcy z Hollywood, a jak wyobrażali go sobie m.in. filmowcy w krajach socjalistycznych czy Japonii. W programie znajdą się chociażby niezmiernie ciekawe z dzisiejszej perspektywy produkcje sci-fi klasy B. Zestawimy ze sobą filmy takie jak: „Goście z galaktyki Arkana” – „Critters”, „Godzilla” – „Ostatni brzeg” czy też „Milcząca gwiazda” – „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”. Publiczność czeka istne spektrum tematów: atomowa apokalipsa, międzyplanetarne podróże, „lemowska” futurologia i inne pozaziemskie anomalie. Prelekcje do „kosmicznych zestawów” wygłosi specjalista od kina klasy B – dr Jacek Rokosz. Tym, którym spotkań (trzeciego i innych stopni) będzie wciąż mało, zapraszamy 10 października na wieczór, w którym absurd spotka się z absurdem, czyli „Klątwę Doliny Węży” w interpretacji teatru improwizowanego Klancyk, który przeanalizuje kultowe dzieło polskiej szkoły horroru. Na sali pojawi się pozostający w ukryciu przez wiele lat, niedoceniany trzeci reżyser tego filmu, który twierdzi, że sam wszystko nakręcił, i że to on jest prawdziwym autorem „Klątwy...”.
W programie wydarzenia nie mogłoby zabraknąć propozycji dla młodszych bywalców Iluzjonu. Z myślą o nich, rotunda kina zamieni się w prawdziwe planetarium! Pod mobilną kopułą sklepienia uczestnicy warsztatów będą podziwiać obraz rzeczywisty nieba, zobaczą z bliska wielkie planety i inne ciała oraz zjawiska związane ze światłem słonecznym - zorze polarne oraz zaćmienie Słońca i Księżyca. Maluchy zapraszamy także do Małego Iluzjonu, w którym zobaczyć będzie można zestaw animacji – Kosmiczne podróże.

„Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, reż. Steven Spielberg


To, że wiemy o innych tyle, ile sami zechcą nam powiedzieć to prawda znana nie od dziś.  Często bywa tak, że najbardziej niewinne zdawałoby się jednostki skrywają najmroczniejsze tajemnice, a czeluści ich strychów i domów wypełniają różnego rodzaju artefakty, do posiadania których nigdy przed światem by się nie przyznali. A może to nie oni, ale otoczenie nie jest przygotowane na to, by ujrzeć i zaakceptować ich najbardziej skrywane sekrety? Z okazji zbliżającego się święta Halloween przygotowaliśmy dla naszych widzów pełen mroku i ciemności przegląd filmowy pod hasłem -  Co robimy w ukryciu. Od 5 do 31 października w Iluzjonie zobaczyć będzie można m.in.: zaskakujący dokument - „W piwnicy” Ulricha Seidla, prezentujący piwniczne pomieszczenia Austriaków, w których spełniają oni swoje najbardziej intymne potrzeby, pasje i obsesje. Okazują się one często tak nietypowe i  perwersyjne, że potrafią wywołać zmieszanie na twarzy widza, który sądził, że widział już wszystko. Mroczne tajemnice skrywają tez Viago, Deacon i Vladislav – bohaterowie zwariowanej, zrealizowanej w konwencji mockumentu, przezabawnej komedii pt. „Co robimy w ukryciu” (która zainspirowała nas do stworzenia tego cyklu) opowiadającej o parusetletnich wampirach, którzy usiłują normalnie egzystować w XXI wieku. Oprócz wspomnianych wyżej produkcji iluzjonowi bywalcy zobaczą także filmy takie jak: ulubiony horror Tomasza Beksińskiego - „Kobieta – wąż” czy też obraz  „O dziewczynie, która wracała sama nocą do domu” – historię wampirzycy w czadorze przemierzającej samotnie ulice irańskiego miasteczka Bad City. Na zakończenie przeglądu, w halloweenowy weekend, publiczność Iluzjonu będzie mogła obejrzeć m.in. „Gabinet doktora Caligari“ Roberta Wiene z muzyką na żywo.

„Co robimy w ukryciu”, reż. Jemaine Clement, Taika Waititi


W kulturze japońskiej jedzenie służy nie tylko zaspokojeniu głodu, ma także zapewnić spożywającemu zdrowie i długowieczność. Przygotowywanie posiłków w Japonii to sztuka wydobycia doskonałego i jak najbardziej naturalnego smaku ze składników, a także podanie posiłków w pięknej aranżacji. O tej fascynującej, ale wciąż niezwykle tajemniczej dla Europejczyków dziedzinie życia mieszkańców Azji, więcej będzie można dowiedzieć się podczas drugiej edycji przeglądu nowego kina japońskiego Nieznane oblicza Japonii, którego tematem będzie właśnie tradycyjna kuchnia japońska. Projekt ten stanowi niepowtarzalną okazję aby, dzięki wsparciu Fundacji Japońskiej (Japan Foundation), zobaczyć produkcje niejednokrotnie nie pokazywane w Polsce. W zestawie, który zaprezentujemy w dniach 24 - 28 października w kinie Iluzjon znajdują się 4 filmy, zarówno fabuły jak i dokumenty, czterech różnych twórców, utrzymane w różnej stylistyce, które łączy jednak jeden istotny element: miłość do jedzenia. Przegląd uzupełnimy dystrybuowanym już w Polsce, ale niezwykle popularnym filmem „Jiro śni o shushi”. Ponadto, tuż przed projekcjami, mistrzowie kuchni japońskiej opowiedzą nie tylko o sushi, ale także przybliżą ramen oraz inne nieznane w Polsce dania. Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa multimedialna prezentowana w przestrzeni kina oraz warsztaty tradycyjnej kuchni japońskiej.

„Ramenowy samuraj”, reż. Naoki Segi


W ubiegłym roku, w ramach otwartego spotkania zorganizowanego przez Polską Akademię Filmową, Filmotekę Narodową oraz twórców programu scenariuszowego ScripTeast, w Iluzjonie mieliśmy zaszczyt gościć hollywoodzkiego producenta, byłego szefa 20th Century Fox - Sanforda Liebersona. W tym roku, 3 października, w ramach drugiej edycji projektu: Otwarte spotkania Polskiej Akademii Filmowej i Filmoteki Narodowej iluzjonowa publiczność spotka się z Markiem Peploe – autorem scenariusza do filmów takich jak: „Ostatni cesarz” (za który uhonorowany został Oscarem), „Pod osłoną nieba” Bernardo Bertolucciego oraz „Zawód: reporter” Michelangelo Antonioniego. Rozmowa ze scenarzystą przeprowadzona będzie w języku angielskim. Wszystkie wymienione filmy znajdą się w programie kina Iluzjon.

 

„Ostatni cesarz”, reż. Bernardo Bertolucci


W październiku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin amerykańskiego dramaturga i scenarzysty - Arthura Millera. Artysta zapisał się na kartach kinematografii jako autor scenariuszy do dzieł takich jak: „Śmierć komiwojażera”, „Skłóceni z życiem” czy „Czarownice z Salem”. W Iluzjonie, od 13 do 19 października zobaczymy trzy filmy, do których Miller napisał scenariusz, będą to: kryminał - „Wszyscy wygrywają” Karela Reisza, a także wspominane już dramaty - „Czarownice z Salem” i „Skłóceni z życiem” Johna Hustona z Marylin Monroe w roli głównej (będącą prywatnie żoną pisarza). Uzupełnieniem seansów filmowych będzie retransmisja spektaklu „Widok z mostu” opartego na sztuce Millera, wystawionego na deskach słynnego National Theatre w Londynie.

 

„Wszyscy wygrywają”, reż. Karel Reisz


Jerzy Hoffman ma tyle twarzy, co modny ostatnio Grey: w „Panu Wołodyjowskim” jest epicki, w „Gangsterach i filantropach” dowcipny, w „Prawie i pięści” westernowy, w „Uwaga, chuligani!” społecznie zaangażowany, w „Pamiątce z Kalwarii” religijny, w „Jasiu i Małgosiach” wakacyjnie erotyczny, a w „Ojcu” w przewrotny sposób rodzicielski. W przyszłym miesiącu widzowie Iluzjonu będą mieli okazję poznać bliżej różne twarze słynnego reżysera, a to za sprawą przeglądu filmów dokumentalnych i fabularnych jego autorstwa, a także promocji książki Jacka Szczerby - „Po mnie choćby Potop. Hoffman znany i nieznany”. Od 20 do 24 października w naszym kinie zobaczyć będzie można wszystkie wspomniane wyżej produkcje a także, 22 października, spotkać się z samym twórcą „Potopu”. Wszystkie filmy fabularne pokazywane podczas przeglądu zostały zeskanowane w najwyższej rozdzielczości 4K z oryginalnych materiałów produkcyjnych i poddane pieczołowitej rekonstrukcji cyfrowej pod opieką Filmoteki Narodowej. Nowa odrestaurowana cyfrowo wersja „Pana Wołodyjowskiego” – 20 października zostanie pokazana po raz pierwszy na dużym ekranie! Gościem specjalnym wieczoru będzie reżyser filmu. Projekcję uzupełni słowo wstępne Jacka Szczerby. Część dzieł Jerzego Hoffmana zobaczyć będzie można także w wersji z angielskimi napisami.

 


„Gangsterzy i filantropi”, reż. Jerzy Hoffman


W październiku, w Iluzjonie premierowo zobaczymy takie filmy jak: „45 lat” – dramat opowiadający o kryzysie dojrzałego małżeństwa w reżyserii Andrew Haigha, który przyniósł odtwórczyni głównej roli – Charlotte Rampling Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. W programie znajdzie się także dzieło Marcina Bortkiewicza - „Noc Walpurgii” będące historią młodego dziennikarza przeprowadzającego wywiad z divą operową (Małgorzata Zajączkowska). Niewinna początkowo rozmowa nieoczekiwanie przeradza się w misterną grę erotyczną. W Iluzjonie pokażemy także doceniony na tegorocznym festiwalu w Gdyni obraz Magnusa von Horna – „Intruz”. Film przedstawia losy kilkunastoletniego Johna, który opuszcza dom poprawczy z nadzieją rozpoczęcia życia na nowo. Okazuje się jednak, że członkowie lokalnej społeczności nie są przekonani o tym, że bohater wystarczającą odpokutował za swoje winy…

 


„Noc Walpurgi”, reż. Marcin Bortkiewicz


W cyklu Last Shot, w Iluzjonie przypominamy najciekawsze filmowe tytuły ostatnich miesięcy. Często są to obrazy, które bezpowrotnie zniknęły już z ekranów i obejrzeć je będzie można wyłącznie w naszym kinie. W tym miesiącu zobaczymy absurdalne kino Quentina Dupieuxa, czyli zakręconą, przepełnioną surrealistycznym humorem komedię – „Reality” oraz jego wcześniejszy film „Wrong”, a także: „Amy” – dokument o życiu tragicznie zmarłej piosenkarki Amy Winehouse i grecki thriller - „Płomień”.

 


„45 lat”, reż. Andrew Haigh


W październiku, w cyklu filmowym - Napoleon i jego czasy poświęconym osobie jednego z najważniejszych dowódców w historii zobaczymy dzieła takie jak: „Waterloo” ze świetną rolą Roda Steigera jako Napoleona oraz zrealizowaną z wielkim rozmachem „Wojnę i pokój” Siergieja Bondarczuka, komedię kostiumową - „Marysia i Napoleon” Leonarda Buczkowskiego, a także arcydzieło Andrzeja Wajdy - „Popioły”. Zapraszamy w każdą niedzielę miesiąca do sali Mała Czarna.

W nadchodzącym miesiącu zapraszamy do Iluzjonu na Niezłą sztukę – czyli znane już naszym widzom cykle: National Theatre Live, na który składają się retransmisje spektakli z narodowej sceny Wielkiej Brytanii w Londynie - oraz Wystawy na ekranie – filmowy spacer pośród arcydzieł słynnych mistrzów malarstwa. 12 i 18 października w ramach NTL publiczność Iluzjonu zobaczy  - „Widok z mostu”. Spektakl ten, będący adaptacją sztuki Arthura Millera - bohatera naszego październikowego przeglądu, to kolejna próba konfrontacji z „amerykańskim snem”, w której autor stara się ukazać ciemną stronę opowieści o szczęściu i karierze. 7 i 25 października w cyklu „Wystawy na ekranie” zobaczymy „Dziewczynę z perłą” i inne skarby haskiego Mauritshuisu. Tym razem przyjrzymy się z bliska słynnemu obrazowi Johannesa Vermeera i spróbujemy poszukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z dziełem i jego twórcą. Kim była postać z obrazu? Dlaczego pozowała mistrzowi? Z jakiego powodu dzieło to po dziś dzień wzbudza tak wiele emocji?

 


National Theatre Live: „Widok z mostu”, reż. Ivo van Hove


Po kilkumiesięcznej nieobecności do programu kina Iluzjon powraca cieszący się dużą popularnością wśród naszych widzów cykl - Kino od kuchni, będący wspólną inicjatywą Filmoteki Narodowej i magazynu branży audiowizualnej „FilmPRO”. Przed naszą publicznością, co miesiąc odkrywamy kolejne tajniki procesu twórczego dzieła filmowego, na który składają się m.in.: przygotowanie scenariusza, napisanie dialogów, zaprojektowanie kostiumów czy dekoracji. Każdorazowo gościem pokazów z cyklu „Kino od kuchni” jest współtwórca dzieła, który podczas spotkania z publicznością opowiada o wybranym aspekcie produkcji. Do tej pory, w ramach cyklu, Iluzjon odwiedziły osobistości ze świata filmu takie jak: nagrodzona Oscarem scenografka i dekoratorka wnętrz - Ewa Braun, aktor – Łukasz Simlat oraz storyboardzista – Mateusz Rakowicz. 29 października zapraszamy na film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, a po seansie gościem „Kina od kuchni” będzie scenarzysta i producent filmowy – Krzysztof Rak.

W cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy w październiku zaprezentujemy film Christophera Nolana, twórcy trylogii Batmana – „Memento”. Po seansie tego niezwykle nowatorskiego i pieczołowicie skonstruowanego dzieła wspólnie z naszymi młodymi gniewnymi widzami spróbujemy znaleźć receptę na „idealny scenariusz filmowy”. Zapraszamy 27 października.

Po wakacjach wracamy z cyklem I Love Polish Cinema dzięki, któremu obcojęzyczni mieszkańcy Stolicy (ale nie tylko!)  mają możliwość oglądania w Iluzjonie arcydzieł polskiego kina z angielskimi napisami. Dotychczas były to tytuły takie jak: „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego czy też „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego”. Przed każdym seansem w zawiły czasem świat historii polskiej kinematografii widzów wprowadzi znany krytyk filmowy - Michał Chaciński. Prelekcje wygłaszane będą w języku angielskim. 28 października publiczność obejrzy arcydzieło Polskiej Szkoły Filmowej - „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 


„Popiół i diament”, reż. Andrzej Wajda

O tym, że miłość do kina nie zależy od wieku dobrze wiedzą Seniorzy, którzy od lat stanowią bardzo liczną grupę iluzjonowych widzów. Część z nich to publiczność wierna klasycznym arcydziełom światowego kina, inni natomiast nie lękają się współczesnych trendów i z zainteresowaniem śledzą również filmowe aktualności. Specjalnie z myślą o nich postanowiliśmy stworzyć w Iluzjonie Klub Seniora, w którym pokazywane będą cykle filmowe dedykowane naszym ukochanym, starszym widzom. Począwszy od października, przez osiem miesięcy w naszym kinie będą oni mogli oglądać klasyczne, niezapomniane komedie, na podstawie których prześledzimy rozwój języka filmowego na przestrzeni niemal stu lat. Początków gatunku szukać należy w slapsticku dlatego też,  nasze pierwsze spotkanie - 29 października rozpoczniemy arcydziełem niemego kina – „Gorączką złota" w reżyserii Charlesa Chaplina. W cyklu Złoty wiek komedii zobaczymy również m.in. jedną z najsłynniejszych socrealistycznych komedii lat 30. – „Świat się śmieje”, a także wspaniały taneczny duet tworzony przez Ginger Rogers i Freda Astaire’a w komedii muzycznej -  „Na skrzydłach sławy”. Na ostatnie spotkanie w ramach cyklu przygotowaliśmy dla naszych Seniorów coś wyjątkowego, a mianowicie spotkanie z Jackiem Fedorowiczem - bohaterem jednej z najbardziej lubianych polskich komedii opisującej w zabawny sposób czasy PRL-u -  „Nie ma róży bez ognia” w reżyserii Stanisława Barei. Przed każdym filmem prelekcję wygłosi krytyk i dziennikarz filmowy –  Artur Zaborski.

W cyklu Z miłości do kina – filmy przedwojenne w nowej odsłonie zobaczymy film - „Doktór Murek” w reżyserii Juliusza Gardana, opowiadający historię Franciszka Murka (Franciszek Brodniewicz), doktora prawa, niezwykle uczciwego człowieka o silnym,  niezachwianym zdawałoby się wewnętrznym kodeksie moralnym. Kolejne życiowe niepowodzenia i rozczarowania nieoczekiwanie sprowadzają jednak bohatera na przestępczą drogę … 11 października prelekcję przed filmem wygłosi - Michał Pieńkowski.


„Doktór Murek”, reż. Juliusz Gardan


Niezmiennie zapraszamy na seanse Kultury Dostępnej w ramach, których w bardzo atrakcyjnej cenie widzowie zobaczą pięć polskich produkcji: „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, „Bilet na księżyc” Jacka Bromskiego, „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, „Służby specjalne” Patryka Vegi oraz „Psy” Władysława Pasikowskiego.

W Małym Iluzjonie, z okazji Międzynarodowego Tygodnia Kosmosu, nasi najmłodsi widzowie zobaczą zestaw bajek - Kosmiczne podróże, czyli ulubionych animowanych bohaterów przeżywających swoje kosmiczne przygody. Bolek i Lolek zafascynowani lotem Gagarina podejmą próbę międzyplanetarnej podróży, Reksio natomiast spotka się z psimi przedstawicielami obcej cywilizacji. Koniecznie musicie zobaczyć też kosmiczne perypetie profesora Nerwosolka, który będzie musiał stawić czoło licznym przeszkodom ze strony złośliwego lorda Hokusa – Pokusa. To nie koniec bajkowych przygód w Małym Iluzjonie! Z okazji Halloween przygotowaliśmy dla naszej małej publiczności drugą porcję animowanych filmów. W bloku - Straszydła nie takie straszne dzieci zobaczą m.in.: „Ducha zamku lorda McIntosha”, czyli Bolka i Lolka z wizytą w szkockim zamku, a także czarownice, upiory i zjawy w dwóch odcinkach animowanego cyklu – „Kochajmy straszydła”.  Rodzicom i ich pociechom polecamy też film familijny – „Operacja Arktyka” opowiadający historię trojga rodzeństwa, które na skutek splotu okoliczności zostało same na opuszczonej wyspie na dalekiej północy i musi połączyć siły, aby przetrwać. Nie zapomnijcie także o planetarium!


„Operacja Arktyka”, reż. Grethe Bøe-Waal


Wszystkie dzieci zapraszamy także w każdą niedzielę miesiąca o godzinie 12.00 do rotundy kina Iluzjon na warsztaty plastyczne – Ćwiczenia z widzenia inspirowane wielkimi dziełami sztuki, a czasem również literaturą. W październiku tematami spotkań będą m.in.: surrealny świat René Magritte’a oraz wiersz Juliana Tuwima - ,,Lokomotywa”, który zainspiruje uczestników warsztatów do zaprojektowania własnej książki.

 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.plGaleria

Pliki do pobrania

Repertuar [pdf]