Sputnik po raz dziewiąty ląduje w Iluzjonie

28.10.2015

9. „Sputnik nad Polską” 5 listopada br. wyląduje w kinie Iluzjon, gdzie zagości przez 10 kolejnych dni.

Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie literaturze rosyjskiej. Odbędą się pokazy specjalne dokumentów o twórczości poetów srebrnego wieku, a także projekcja filmu Aleksieja Uczitiela „Pamiętnik jego żony”, dedykowanego rosyjskiemu nobliście Iwanowi Buninowi.

Przedstawimy również filmy poświęcone 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Widzowie zobaczą m.in. „Bitwę za Sewastopol” Siergieja Mokrickiego oraz „Jedynkę” Kiriłła Bielewicza. Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, a także debaty z przedstawicielami czołowych mediów oraz ekspertów z zakresu tematyki literackiej i historycznej.

Dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć najlepszych tytułów poprzednich edycji Sputnika lub chcieliby sobie je przypomnieć, stworzymy blok „The best of Sputnik”. Pokażemy w nim m.in. „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego, „Jak mam na imię” Niginy Sajfułłajewej, „Gwiazdę” Anny Melikian czy „Próbę” Aleksandra Kotta.
 

 

Po raz kolejny przedstawimy również „Rosję w dokumencie”, a w niej m.in. „Oś optyczną” w reżyserii założycielki i dyrektorki Szkoły Kina Dokumentalnego i Teatru Mariny Razbieżkinej.

Ważnym punktem tegorocznej edycji  Festiwalu będzie cykl wydarzeń poświęcony Petersburgowi. W ramach bloku „Petersburski alfabet” pokażemy m.in. dramat Ramila Sałachutdinowa „Biała biała noc”. Ilja Siewierow osobiście zaprezentuje swój najnowszy obraz „Rozwód na własne życzenie”. Ulice Petersburga pokaże nam także „Radio Piter FM” w reżyserii Oksany Byczkowej. Kolejnym filmem, który przeniesie nas do miasta białych nocy będzie „Spacer” Aleksieja Uczitiela.
 

9. Sputnik przedstawi również kroniki filmowe Petersburga z pierwszej połowy XX wieku. Widzowie zobaczą niepowtarzalne materiały m.in. z Blokady Leningradu, powodzi 1924 r. oraz rewolucji 1917 r. Podróży filmowej po Petersburgu towarzyszyć będzie duet skrzypiec i klarnetu w wykonaniu zespołu SzaZa. Jego członkowie - Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski - to dwójka znakomitych improwizatorów, którzy nie raz dali się poznać jako twórcy muzyki do filmów, animacji i spektakli teatralnych.
 


Do północnej stolicy Rosji przeniosą nas wystawy „Petersburskie historie” oraz „Petersburski alfabet”.  Na zdjęciach autora pierwszej kolekcji - Aleksandra Petrosjana – Petersburg to zamknięte w kadrze ludzkie historie, w których miasto uczestniczy na prawach bohatera. W Iluzjonie będzie można zobaczyć wybrane zdjęcia artysty, a w tle usłyszeć prawdziwy Petersburg – melodie złożone z szumu samochodów, stukotu butów o trotuar i codziennych rozmów na Newskim. Petersburska graficzka i ilustratorka Sofia Kołowskaja stworzyła swój własny przewodnik po Wenecji Północy - „Petersburski alfabet”, który stał się inspiracją dla nazwy całej sekcji festiwalowej. Zbiór 22 prac, które zaprezentuje w Galerii Funky, to owoc skojarzeń, jakie zrodziły się w głowie rodowitej petersburżanki na myśl o ukochanym mieście. Aleksander Petrosjan oraz Sofia Kołowskaja osobiście zaprezentują swoje prace w Warszawie.

Po raz pierwszy Sputnik zaprosi festiwalowiczów do udziału w grze miejskiej „Petersburski skarb”!  Uczestnicy przeniosą się na jeden wieczór do Sankt Petersburga i wyruszą na poszukiwania Złotego Biletu.

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbędą się również liczne spotkania autorskie i podróżnicze. W tym m.in. wieczór poświęcony premierze książki „Petersburg noir”, łączącej czternaście petersburskich opowieści utalentowanych pisarzy rosyjskich.

 

Więcej na stronie festiwalu

 

 

Galeria