Listopad w Iluzjonie

29.10.2015

9. „Sputnik nad Polską” 5 listopada wyląduje w kinie Iluzjon, gdzie zagości przez 10 kolejnych dni. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie literaturze rosyjskiej. Odbędą się pokazy specjalne dokumentów o twórczości poetów srebrnego wieku, a także projekcja filmu Aleksieja Uczitiela „Pamiętnik jego żony”, dedykowanego rosyjskiemu nobliście Iwanowi Buninowi. Przedstawimy również filmy poświęcone 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Widzowie zobaczą m.in. „Bitwę za Sewastopol” Siergieja Mokrickiego oraz „Jedynkę” Kiriłła Bielewicza. Dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć najlepszych tytułów poprzednich edycji Sputnika lub chcieliby sobie je przypomnieć, dedykujemy blok „The best of Sputnik”. Pokażemy w nim m.in. „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego, „Jak mam na imię” Niginy Sajfułłajewej, „Gwiazdę” Anny Melikian czy „Próbę” Aleksandra Kotta.
Po raz kolejny przedstawimy również „Rosję w dokumencie”, a w niej m.in. „Oś optyczną” w reżyserii założycielki i dyrektorki Szkoły Kina Dokumentalnego i Teatru Mariny Razbieżkinej. Ważnym punktem tegorocznej edycji  Festiwalu będzie cykl wydarzeń poświęcony Petersburgowi. W ramach bloku „Petersburski alfabet” pokażemy m.in. dramat Ramila Sałachutdinowa „Biała biała noc”.

 


Bibi Andersson – to jedna z ulubionych aktorek Ingmara Bergmana, ale mało kto wie, że swoją pierwszą rolę otrzymała w zrealizowanej przez niego reklamie mydła. Od lat 50. XX wieku artystka sukcesywnie występowała w filmach szwedzkiego Mistrza kreując niezapomniane role kobiet pełnych dziewczęcego uroku i niewinności tak jak chociażby w arcydziełach – „Siódma pieczęć” czy „Tam, gdzie rosną poziomki”. Z biegiem czasu Andersson, pod kierunkiem Bergmana, stała się specjalistką od skomplikowanych, pogłębionych psychologicznie kobiecych portretów, które podziwiać możemy m.in. w filmach: „Persona” i „Dotyk”. Na fali międzynarodowych sukcesów, jakie odnosiły filmy z jej udziałem, współpracą z artystką zainteresowali się twórcy tacy jak: John Huston („List na Kreml”), Robert Altman („Kwintet”) czy Gabriel Axel („Uczta Babette”). Aktorskie kreacje Andersson niejednokrotnie były też docenione przez jury festiwalowe. Otrzymała m.in.: Złotą Palmę w Cannes za rolę w filmie „U progu życia” czy też Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii „najlepsza aktorka" za film – „Kochanka”. 11 listopada Bibi Andersson obchodzić będzie swoje 80. urodziny w związku z czym w Iluzjonie w dniach 16 – 30 listopada zobaczymy filmy z jej udziałem takie jak wspomniane: „Siódma pieczęć”, „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Persona”, a także „Uczta Babette”.

 

„Oko diabła”, reż. Ingmar Bergman

 

W listopadzie, z okazji 100. rocznicy urodzin Oswalda Morrisa, w kinie Iluzjon zobaczyć będzie można też filmy, których autorem zdjęć jest ten słynny brytyjski operator. Filmowiec zapisał się na kartach historii kinematografii jako autor zdjęć do wielu klasycznych obrazów takich jak: „Moulin Rouge”, „Moby Dick” czy „Lolita”. Współpracował ze światowej sławy reżyserami m.in.: Johnem Hustonem, Sidney’em Lumetem, Carolem Reedem, Stanley’em Kubrickiem oraz Franco Zeffirellim. Brytyjczyk znany był z nowatorskich pomysłów czego przykładem było np. założenie jedwabnej pończochy na soczewkę obiektywu kamery w celu uzyskania efektu sepii, wykorzystanego w trakcie realizacji - „Skrzypka na dachu”. Niezwykły efekt jego pracy czyli piękne, malownicze zdjęcia do filmu Normana Jewisona docenili członkowie Amerykańskiej Akademii przyznając operatorowi Oscara. Od 16 do 29 listopada wśród filmów, do których zdjęcia wykonał Oswald Morris będzie można zobaczyć obrazy takie jak: „Poskromienie złośnicy” z niezapomnianym duetem Richard Burton i Elizabeth Taylor w rolach głównych, a także: „Miłość i gniew”, „Oliver!” czy też, „Człowiek, który chciał być królem”.

 

„Zjadacz dyń”, reż. Jack Clayton2 listopada zapraszamy na seans filmu „Errata do życiorysu. Zdzisław Maklakiewicz” opowiadający o jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Dokument w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego ukazuje karierę filmową i teatralną artysty, ale przede wszystkim odsłania prywatną stronę życia aktora, która ocalała we wspomnieniach przyjaciół. W produkcji wykorzystano fragmenty filmów przedstawiające najważniejsze role Maklakiewicza oraz wypowiedzi jego znajomych m.in.: Władysława Kowalskiego, Janusza Kondratiuka, Daniela Olbrychskiego, Janusza Głowackiego oraz byłej żony aktora – Wiesławy Kosmalskiej - Maklakiewicz.   

16 i 22 listopada w cyklu National Theatre Live, na który składają się retransmisje spektakli z narodowej sceny Wielkiej Brytanii w Londynie publiczność Iluzjonu zobaczy „Hamleta” w reżyserii Lyndsey Turner. W tytułową rolę bohatera dramatu Szekspira wcielił się, nominowany do Oscara za film „Gra tajemnic” - Benedict Cumberbatch znany polskim widzom z serialu o przygodach Sherlocka Holmesa. Spektakl ten stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Aby podkreślić aktualność arcydzieła Szekspira inscenizacja przenosi historię Hamleta do czasów współczesnych. Duży nacisk w sztuce położony został także na wątek polityczny i szpiegowski.

 

Hamlet, reż. Lyndsey Turner

Od listopada zapraszamy do Iluzjonu na cykl pokazów filmów dokumentalnych połączonych z dyskusją o Nowej Ekonomii. Politycy i naukowcy coraz częściej sięgają do najnowszych zdobyczy ekonomii behawioralnej, aby zrozumieć dlaczego ludzie podejmują nieracjonalne decyzje. Coraz więcej osób kwestionuje także model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji i zadaje sobie pytanie dlaczego PKB jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten ani nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Podczas naszych spotkań zastanowimy się jak Nowa Ekonomia może pomóc w zrozumieniu otaczającego nas świata, a także wyzwań jakie niesie ze sobą XXI wiek. 17 listopada widzowie Iluzjonu  zobaczą film „Martin Armstrong: przepowiadacz”, który stanie się przyczynkiem do próby odpowiedzi na pytania: Czy możemy przewidzieć następny kryzys? Czy w kapitalistycznej gospodarce można uniknąć kryzysów, czy są one wpisane w funkcjonowanie systemu? Dyskusję, w której udział wezmą: dr hab. Łukasz Hardt (WNE UW) i dr Grzegorz Koloch (SGH) poprowadzi dr Karolina Safarzyńska (WNE UW). Filmy prezentowane w ramach cyklu: Nowa ekonomia: ludzie zamiast liczb pochodzą z największego festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL.

 

Martin Armstrong: przepowiadcz”, reż. Marcus Vetter

W cyklu Kino od kuchni, współorganizowanym z magazynem branży audiowizualnej „FilmPRO”, co miesiąc odkrywamy przed naszą publicznością kolejne tajniki procesu tworzenia dzieła filmowego. Tym razem, 19 listopada, porozmawiamy o produkcji i obejrzymy poruszający obraz – „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego opowiadający o młodym polskim małżeństwie, mieszkającym w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę i oddaje rodzicom zastępczym. Po seansie gościem Iluzjonu będzie reżyser filmu oraz producent – Kuba Kosma.

 

Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski

22 listopada, w cyklu filmowym o tematyce napoleońskiej pt. Napoleon i jego czasy zobaczymy kolejne części („Rok 1812” i „Pierre Bezuchow”) monumentalnej ekranizacji „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja w reżyserii Siergieja Bondarczuka. Ta porywająca epopeja, imponującą rozmachem inscenizacyjnym i znakomitymi kreacjami aktorskimi uhonorowana została w 1969 roku Oscarem oraz Złotym Globem za najlepszy film nieanglojęzyczny. 29 listopada zapraszamy zaś na projekcję dzieła Abla Gance’a pt. „Austerlitz” opowiadającego o jednej z najważniejszych bitew wojen napoleońskich, która rozegrała się 2 grudnia 1805 roku. Jest to wielkie widowisko kostiumowo-historyczne, w którym reżyser ponownie sięga po biografię Napoleona. Film konsekwentnie ukazuje kolejne działania wojenne cesarza - od przygotowań do decydującej bitwy i wielkie zwycięstwo nad połączonymi siłami rosyjskimi i austriackimi.

 


Austerlitz, reż. Abel GanceW cyklu Z miłości do kina – filmy przedwojenne w nowej odsłonie w nadchodzącym miesiącu zobaczymy komedię w reżyserii Mieczysława Krawicza pt. „Dwie Joasie. Film ten, to historia sympatycznej maszynistki, sumiennej i wzorowej pracownicy, która mimo wielu zalet musi często zmieniać pracę, ponieważ nie może znieść zalotów kolejnych szefów. Wreszcie wpada na pomysł, by z pełnej uroku dziewczyny zmienić się w rozczochraną okularnicę i w ten sposób osiągnąć spokój w pracy. Typowa dla polskiej kinematografii komedia pomyłek i przebieranek swój urok w dużej mierze zawdzięcza znakomitemu aktorstwu. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy ówczesnego kina takie jak: Jadwiga Smosarska, Ina Benita, Franciszek Brodniewicz i Michał Znicz. 22 listopada prelekcję przed filmem wygłosi - Michał Pieńkowski.

 


Dwie Joasie, reż. Mieczysław KrawiczKolejne spotkanie z cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy poświęcone będzie tematyce zdjęć filmowych. Za punkt wyjścia do rozmowy posłuży nam tym razem obraz pt. „Kochankowie z Księżyca autorstwa Wesa Andersona, twórcy takich hitów jak: „Fantastyczny Pan Lis” czy „Grand Budapest Hotel”. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku w Ameryce. Jest to wzruszającą historia miłości, która zawładnęła sercami dwojga nastolatków. Zauroczeni sobą młodzi bohaterowie nie zważają na surowe zakazy rodziców i opiekunów, zawierają sekretny pakt i uciekają, by razem przeżyć największą przygodę życia. W rolach dorosłych, stojących na drodze do szczęścia młodych bohaterów, wystąpiła aktorska śmietanka Hollywood m.in.: Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray czy Tilda Swinton. Zapraszamy 24 listopada.

 


Kochankowie z księżyca, reż. Wes Anderson


25 listopada zapraszamy na kolejny seans z cyklu I love polish cinema, w którym prezentujemy arcydzieła polskiego filmu opatrzone angielskimi napisami oraz prelekcją (również w jęz. angielskim) w wykonaniu krytyka filmowego – Michała Chacińskiego. W przyszłym miesiącu nasi widzowie zobaczą „Nóż w wodzie, pierwszy pełnometrażowy film Romana Polańskiego, nominowany w 1964 roku do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

26 listopada w Klubie Seniora zaprezentujemy film Grigorija Aleksandrowa – „Świat się śmieje, który to zapoczątkował modę na nowy w ZSRR gatunek filmowy – musical. Ta liryczna komedia, łącząca w sobie elementy folkloru, groteski i burleski, opowiada o zabawnym pastuchu, który robi karierę jako dyrygent orkiestry jazzowej oraz służącej, która staje się główną gwiazdą tej orkiestry. Filmem tym debiutował również  kompozytor Izaak Dunajewski. Jego melodie znali i nucili wszyscy, jak imperium sowieckie długie i szerokie, ale także i poza jego granicami. Przed filmem zapraszamy na prelekcję filmoznawcy – Artura Zaborskiego.

 


Świat się śmieje, reż. Grigori Aleksandrov

 

W ramach seansów Kultury Dostępnej w tym miesiącu nasi widzowie zobaczą produkcje takie jak: „Baby są jakieś inne Marka Koterskiego - bohaterami tej opowieści są dwaj sfrustrowani i rozczarowani życiem mężczyźni w średnim wieku, którzy podczas jazdy samochodem wymieniają się opiniami i spostrzeżeniami na temat „płci pięknej”, a także „Papuszę w reżyserii Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze – niezwykłą historię wyjątkowej kobiety, Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, której twórczość stała się literacką sensacją. W programie także urocza komedia dla fanów polskiego footballu (ale nie tylko!) - „Być jak Kazimierz Deyna Anny Wieczur – Bluszcz oraz nagrodzony Srebrnymi Lwami podczas 37. FPFF w Gdyni film Marcina Krzyształowicza - „Obława.

 


Papusza, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof KrauzePremierowo, w przyszłym miesiącu w Iluzjonie, zobaczymy m.in.: nominowaną do Złotej Palmy w Cannes, widowiskową produkcję - „Pentameron, zrealizowaną na podstawie zapomnianego, prawie 400-letniego zbioru neapolitańskich opowiadań Giambattisty Basilego. Pełne grozy i zmysłowości historie traktują o pożądaniu, pragnieniach przeradzających się w obsesję i mrocznej naturze człowieka. W roli głównej zobaczymy gwiazdy takie jak: Salma Hayek, Vincent Cassel czy John C. Reilly. Wielbicieli Szekspira czeka kolejna gratka, oprócz wspomnianej retransmisji spektaklu „Hamlet”, w przyszłym miesiącu będą mieli oni wyjątkową okazję zobaczenia na dużym ekranie innego charyzmatycznego bohatera sztuki brytyjskiego pisarza – „Makbeta. W tytułowej roli zobaczymy tym razem znakomitego irlandzkiego aktora niemieckiego pochodzenia – Michaela Fassbendera znanego z udziału w filmach takich jak: „Wstyd” czy „Frank”, a jego żonę, słynną Lady Makbet zagrała francuska aktorka, zdobywczyni Oscara - Marion Cotillard. Nowa wersja szekspirowskiego dramatu zachwyca stroną wizualną. Twórcy filmu postawili na poetykę znaną widzom z produkcji takich jak: „Gra o tron” czy „Valhalla: Mroczny wojownik”, w których to atmosferę budują w dużej mierze posępne krajobrazy i okryte mgłą wierzchołki gór. Na koniec mamy też coś dla miłośników skandynawskiego kina, a mianowicie komediodramat „Poznajcie Harolda, którego tytułowy bohater w akcie desperacji związanym z koniecznością zamknięcia własnego biznesu meblowego, decyduje się na porwanie założyciela sieci sklepów IKEA.

 


Poznajcie Harolda, reż. Gunnar Vikene


W listopadzie, w cyklu Last shot nasi widzowie będą mieli jedną z ostatnich okazji, by na dużym ekranie zobaczyć filmy takie jak: przesiąknięty metafizyką i żydowskimi wierzeniami, głośny film Marcina Wrony - „Demon czy kanadyjską produkcję – „Pieśń słonia Charlesa Binamé ze świetną kreacją Xaviera Dolana opowiadającą o misternej grze toczącej się między pacjentem szpitala psychiatrycznego a z jednym z lekarzy – psychiatrów. W programie znalazły się także islandzki dramat – „Życie na kredycie poruszający temat radzenia sobie z bolesnymi doświadczeniami z przeszłości, a także przepiękny wizualnie film Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado - „Sól ziemi portretujący życie i twórczość Sebastiao Salgado – wielkiego artysty i humanisty, który odcisnął piętno nie tylko na współczesnej fotografii, ale także na sposobie postrzegania otaczającego nas świata.

 


Demon, reż. Marcin Wrona

 

W listopadzie naszych najmłodszych widzów zapraszamy do Małego Iluzjonu na zestaw bajek - „Na tropie przygody, którego bohaterowie udowodnią nam, że wcale nie trzeba jechać gdzieś hen daleko, by przeżyć fantastyczne chwile, gdyż prawdziwa przygoda często czai się tuż za rogiem. Czasem wystarczy pójść do lasu tak jak Miś Kudłatek („Przygoda w lesie”) czy Bolek i Lolek („Zmylony trop”) albo do parku tak jak Profesor Filutek („Profesor Filutek w parku”). Dobrze bawić się można także w mieście odkrywając miejscowe atrakcje, o czym widzów przekona nasz sympatyczny psiak Reksio („Reksio przewodnik”).

Podczas kolejnych warsztatów plastycznych pod hasłem - Ćwiczenia z widzenia, inspirowanych wielkimi dziełami sztuki oraz literaturą, dzieci przyjrzą się m.in.: wizjonerskim projektom brytyjskiej architektki Zahy Hadid czy też, pełnym ekspresji i dynamiki monochromatycznym obrazom autorstwa Yvesa Kleina. Na podstawie prac genialnego malarza - Diego Valazqueza uczestnicy zobaczą także jak ubierali się ludzie w XVII wieku i sami spróbują narysować barokową suknię dla małej księżniczki z obrazu hiszpańskiego mistrza. Zapraszamy w każdą niedzielę miesiąca do rotundy kina Iluzjon.

 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Listopad w Iluzjonie - repertuar