Short weekend: filmy z Short Waves Festival 18 - 20 grudnia

07.12.2015

Wszystkich tych, którzy kochają „shorty” i chcą się na chwilę oderwać od przedświątecznego zgiełku, zapraszamy do Iluzjonu na Short weekend: filmy z Short Waves Festival, w ramach którego zobaczymy trzy fascynujące sekcje.

Wśród prezentowanych zestawów znajdą się m.in. „Comedy Shorts” - 12 absurdalnie śmiesznych i zadziwiająco różnorodnych krótkometrażowych komedii, które rozbawią nawet największego ponuraka. Zestaw ten powstał w efekcie współpracy Short Waves Festival i London Short Film Festival. Druga z sekcji – „Best of Seven” to nowy prestiżowy konkurs w ramach Short Waves Festival, w wyniku którego powstał unikatowy program filmów krótkich - najnowszych, najświeższych, zaskakujących, wyróżniających się świetną techniką oraz nieprzeciętną fabułą. Filmy do tej sekcji wybrało międzynarodowe jury złożone z selekcjonerów międzynarodowych festiwali z Berlina, Cannes, Locarno, czy Clermont. Natomiast podstawowym językiem ekspresji, który dominuje w ostatnim z zestawów zatytułowanym - „Dances with Camera” są ruch i taniec. Zawarte w nim „shorty” łączą różne gatunki filmu, sztuk wizualnych i mediów. Każdy obraz z „Dances with Camera” spaja ze sobą ciało i podążającą z nim kamerę, ruch z obrazem a żywy organizm z technologią.

Przegląd potrwa od 18 do 20 grudnia.

 

 


PLAN PROJEKCJI:

 

18.12.2015, godz 20:30
Sala Stolica
Off Ground
Homing
Beating
Trace
Boombox Eryri
Rezerwacja/zakup biletu
19.12.2015, godz 20:30
Sala Stolica
Ogród Gerry'ego
Condo
Mleko!
Two Dosas
Zominic
Skarpetka
Metafory naszej miłości
7.2.
Nieodebrane połączenie
Vis a vis
Jak (nie) obrabować pociągu?
Myszochujek
Rezerwacja/zakup biletu
20.12.2015, godz 20:30
Sala Stolica
All The Pain In The World
Cambodia 2099
The Satanic Thicket
A living Soul
Getting On
Rezerwacja/zakup biletu

 

Dołącz do wydarzenia!

 

Ceny biletów:

12 zł – ulgowy

14 zł - normalny

 

Rezerwacje:

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

ORGANIZATORZY:

 

PARTNER:
 

 


 

OPISY FILMÓW:

 

  • Dances with Camera 72’

 

OFF GROUND / Boudewijn Koole, Jakop Ahlbom / Holandia / 2013 / 12'30''

Jasnoszary pokój. Szczupła kobieta około 50-tki i 12-letni chłopiec. Złączeni razem jak ogniwa łańcucha. Zmieniają pozycje w jednostajnym rytmie. Jeden stale przepływający ruch. Nigdy nie tracą kontaktu. Gra matki i jej dziecka. Swego rodzaju tango. Odgłos stóp. Oddech. Lekkie uśmiechy. Dopóki niespodziewanie ręce kobiety nie rozłączą się.

 

HOMING / Xabier Iriondo / Hiszpania / 2014 / 30'

Dziewczyna dorastająca w stadzie wilków powraca do miasta. Po drodze spotyka postaci, które kształtują jej zachowanie. „Homing” przedstawia podróż z dzikiego świata do życia w społeczeństwie.


BEATING / Kari Sulc / Czechy / 2014 / 6'

Praca kamery i montaż wydobywają nie tylko piękno intencjonalnego ruchu, lecz także nadspodziewanie archaiczny, rytualny wymiar zwyczajnej sesji treningowej.

 

TRACE / Daniel Böhm / Argentyna / 2014 / 14'23''

Kobieta pomiędzy naturą a cywilizacją. Przemoc tkwiąca w naszych ciałach, poddaje się formie wyzwolenia. Na obrzeżach wielkiego miasta kobieta budzi się z długiego, być może wieloletniego, snu. W powolnym, ale nieustającym zbliżeniu jej ciało ujawnia ślady życia naznaczonego samotnością, szaleństwem, rozmijaniem się z innymi.

 

BOOMBOX ERYRI / Eilir Pierce / Wielka Brytania / 2013 / 10'25''

100 ludzi, 100 piosenek, 100 miejsc, 100 tańców. Boombox Eryri to film stworzony przez Migrations, zainspirowany przez “Boombox” nowojorskiego performera i reżysera Ely Kim i odtworzony w Północnej Walii. Migrations sfilmowało 100 osób tańczących do ich ulubionej muzyki w ich ulubionym miejscu w wiejskich okolicach Conwy. Ten krótki film jest celebracją tańca, krajobrazów Conwy i jego społeczności.

 


 

  • Comedy Shorts / 85’

 

OGRÓD GERRY'EGO /GERRY’S GARDEN /Jobie Nam /  4’

Gerry budzi się na kuchennej podłodze. Nie wie jak się tam znalazł. Szybko odkrywa, że jest zamknięty w mieszkaniu, a tajemniczy nieznajomy trenuje taniec interpretacyjny w jego ogrodzie. Po męczących próbach pozbycia się intruza, Gerry zdaje sobie sprawę, że ten nie odejdzie bez walki…

 

CONDO / Trevor Hardy / 3’

Analiza tego, jak zachowanie jednej osoby może wpłynąć na życie reszty mieszkańców budynku.

 

MLEKO!/ MILK! / Ben Mallaby / 10’

W mieszkaniu Raymonda i Timothy’ego kończy się mleko. Ten mały dla większości osób problem jest katastrofą dla dwóch mężczyzn, którzy zaplanowali sobie, że tego konkretnego dnia nie wyjdą z domu. Dzień jest zrujnowany bez porannej szklanki mleka. Bohaterowie wpadają na pomysł genialny w swej prostocie. Zrobią własne mleko! Tylko jak się robi mleko?

 

TWO DOSAS / Sarmad Masud / 16’

Pavan zabiera swoją „Angielską Różę” na randkę do najbardziej autentycznej Indyjskiej restauracji w mieście. Ku jego przerażeniu, dziewczyna wybiera coś spoza karty. I to w Hindi!

 

ZOMINIC / Michelle Fox / 2’

Wychowywanie synka wymaga wiele poświęceń ze strony Rachel i Toby’ego. Jednak pomimo codziennych wyzwań i rosnącego apetytu Zominica, Rachel nie wyobraża sobie innego życia.

 

SKARPETKA/ SOCK / Palle Nodeland / 5’

Co się może stać, gdy zgubisz skarpetkę w publicznej pralni? „Skarpetka” to zabawna i trzymająca w napięciu komedia o mężczyźnie rozdzielonym z ulubioną skarpetką oraz o poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości.

 

METAFORY NASZEJ MIŁOŚCI/ METAPHORS FOR OUR LOVE / Scott Coello / 2’

 „Jestem chodzącym seksem; ty jesteś wypadkiem samochodowym, który przykuwa mnie do wózka”. Ta krótka animacja to poemat miłosny o pierwszej kobiecie, opowiedziany z punktu widzenia jej rozżalonego eks. To historia tragicznej miłości, ukazana przy pomocy licznych metafor i uroczej animacji, która pomaga na chwile zapomnieć o mrocznym kontekście.

 

7.2. / Nida Manzoor / 14’

Uczennica z amnezją nie ma wyboru: musi zdążyć na czas do biblioteki, albo zginie.

 

NIEODEBRANE POŁĄCZENIE/MISSED CALL / Mat Laroche / 3’

Letty i Lucy wybierają się na wspólną kawę, relacjonując sobie każdy krok przez telefon. Kiedy w końcu się spotykają, ciągle odbierają telefony i są niemiłe dla kelnerki. Ich spotkanie kończy się niespodziewanie, gdy Letty przypomina sobie o telekonferencji którą powinna właśnie odbywać.

 

VIS A VIS / Dan Connolly / 16’

Nieszczęśliwie zakochana urzędniczka otrzymuje podanie o wizę od pary młodych gejów, skrywającej mroczny sekret.

 

JAK (NIE) OBRABOWAĆ POCIĄGU? /HOW (NOT) TO ROB A TRAIN? / Anna Maguire / 4’

Nigdy nie przestawaj grać swojej roli. Nie przywiązuj koleżanki do (nieużywanych) torów kolejowych dla zabawy. Nie podkładaj (papierowych) materiałów wybuchowych do bocznicy, żeby ukraść miliony z pociągu. Nie ratuj ukochanego od (nie)pewnej śmierci. Zawsze pamiętaj jak (nie) obrabować pociągu.

 

MYSZOCHUJEK /  Kristof Babaski / 6’

Barwna i odważna animacja o cenzurze i kontroli, zrealizowana w 1957 roku przez mało znanego reżysera Krzysztofa Babaskiego.


 

  • Best of Seven / 102’

 

Heinz Hermanns / Interfilm International Short Film Festival Berlin

ALL THE PAIN IN THE WORLD / Tommaso Pitta / Fabuła / Wielka Brytania / 2014 / 12'

Starszy mężczyzna, spędzający samotnie święta, wstępuje do sklepu zoologicznego, by poinformować jednego z właścicieli o utknięciu rybki pomiędzy rośliną a szybą akwarium. Nieszczęsna rybka za moment się udusi. Dlaczego nikogo to nie obchodzi? Kiedy mężczyzna upiera się, by ją uratować, sytuacja powoli wymyka się spod kontroli... Film oparty na opowiadaniu Michele'a Mariego pt. „Tutto il dolore del mondo”.

 

John Canciani / Internationale Kurzfilmtage Winterthur

CAMBODIA 2099 / Davy Chou / Fabuła / Francja / 2014 / 20'

BEST OF SEVEN AWARD

Phnom Penh, Kambodża. Na Diamentowej Wyspie, będącej symbolem nowoczesności kraju, dwójka przyjaciół opowiada sobie, co przyśniło im się poprzedniej nocy.

 

Anna Veilande Kustikova / 2ANNAS Film Festival in Latvia

THE SATANIC THICKET / Willy Hans / Eksperyment / Niemcy / 2014 / 30'

Zabity kurczak, zaśpiewana piosenka, przemierzone jezioro, a autostopowiczka nigdy nie wie dokąd zmierza. Jedna rzecz jest pewna: Niełatwo jest zrozumieć innych ludzi.

 

Olha Reiter / Lviv International Short Film Festival Wiz-Art

A LIVING SOUL / Henry Moor Selder / Komedia, Dramat / Szwecja / 2014 / 30'

Skryte ego budzi się w laboratorium. Stopniowo zaczynamy pojmować, że to subiektywna perspektywa Ypsilona - ludzkiego mózgu sztucznie utrzymywanego przy życiu. Poprzez czarny humor i skupienie na ludzkich relacjach, podążamy śladem Ypsilona: od zalążka świadomości do rozwoju osobowości. Film oparty jest na kontrowersyjnej powieści P.C. Jersilda z 1980 r.

 

Philip Ilson / London Short Film Festival

GETTING ON / Ewan Stewart / Dramat / Wielka Brytania / 2013 / 10'

W życiu anonimowej kobiety, gotującej i sprzątającej po swoim małomównym mężu i posępnych, dorosłych dzieciach wstaje nowy dzień. Późnym popołudniem pojawia się u niej niespodziewany gość.


 

O FESTIWALU:

Short Waves Festival to największy festiwal krótkich form filmowych w Polsce. 7 edycja odbędzie się w Poznaniu od 15 do 20 marca 2016 i upłynie pod hasłem „Bez początku bez końca”. Short Waves Festival to różnorodność w czystej postaci. Sześć festiwalowych dni, wypełnionych pokazami filmów z całego świata, niezapomnianymi wydarzeniami i spotkaniami z przedstawicielami branży filmowej. Ale to nie wszystko. Wybiegając poza ustalone ramy, rozszerzamy idee na całoroczny program, w którym pojawią się konkursy, wystawy i pokazy podsumowujące.

www.shortwaves.pl

 

Galeria