„Ludzie bez jutra” z muzyką na żywo

08.12.2015

Jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, „Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza z 1919 roku, powróci na ekrany. Re-premiera z muzyką na żywo już 15 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu wśród ludzi jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnych Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. W tym roku mija 150 lat od tej straszliwej historii.
 

 

Premiera odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu. Film „Ludzie bez jutra” wszedł na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.

 

 
 

Film do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana.

Re-premiera z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego już 15 grudnia 2015 o godz. 19:30 w stołecznym kinie Iluzjon.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina. UWAGA! Nie ma możliwości rezerwacji. Dla tych, dla których zabraknie biletów przewidujemy konkursy z zaproszeniami na naszym profilu na Facebooku.


Rekonstrukcja kopii filmowej „Ludzie bez jutra” odbyła się w ramach utrzymania trwałości projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE - realizowanego w latach 2009-2014.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Zdjęcia w galerii: TAJNY DETEKTYW

Galeria