Film „Ludzie bez jutra” wrócił na ekrany

16.12.2015

15 grudnia w Iluzjonie odbyła się uroczysta re-premiera filmu „Ludzie bez jutra”. Jedna z najstarszych polskich produkcji odnalazła się kilka lat temu w Niemczech. Historię burzliwego romansu widzowie mieli okazję obejrzeć w cyfrowej jakości.

Sensacyjna fabuła „Ludzi bez jutra” przyciągnęła do Iluzjonu tłumy. W kinie, zapełnionym po brzegi, publiczność przywitała Dyrektor Filmoteki Narodowej, Anna Sienkiewicz-Rogowska.
 

Dyrektor FN Anna Sienkiewicz-Rogowska, fot. Radosław Pasterski
 


Odrestaurowaniem filmu zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Cały proces był bardzo żmudny i trwał wiele miesięcy. Taśmy zostały oczyszczone ręcznie, po konserwacji trafiły do skanera i ponownego czyszczenia – tym razem cyfrowego.  Kopia „Ludzi bez jutra” to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Dzieło Aleksandra Hertza z 1919 roku zaginęło w czasie okupacji, jednak dzięki staraniom krakowskich filmoznawców cenne taśmy udało się odnaleźć w niemieckim archiwum Bundesarchiv.
 Re-premierze towarzyszyła muzyka na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego.
 

Sebastian Wypych, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski,
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz-Rogowska, fot. Radosław Pasterski


Odrestaurowany, prezentowany w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej, ponownie pokażemy w Iluzjonie już w przyszłym roku. A dziś, po niemal stu latach od powstania dzieła, pokaz „Ludzi bez jutra” odbędzie się w krakowskim Kinie Pod Baranami.

 

Rekonstrukcja kopii filmowej „Ludzie bez jutra” odbyła się w ramach utrzymania trwałości projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE - realizowanego w latach 2009-2014.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Szczegóły TUTAJ


Galeria