ULTIMA THULE – NA KRAŃCU ŚWIATA: czas na Warszawę

10.03.2016

Po Gdańsku i Poznaniu czas na warszawską odsłonę największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej – ULTIMA THULE – NA KRAŃCU ŚWIATA! 9 marca w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej zainaugurowaliśmy przegląd, który potrwa do 20 marca. 

Przegląd otworzyła dyrektor Filmoteki Narodowej – Anna Sienkiewicz-Rogowska oraz koordynatorka projektu – Marlena Gabryszewska oraz Steven Meyers z Reykjavik Film Academy (islandzki partner projektu). Christof Wehmeier z Icelandic Film Center (islandzki partner projektu) przekazał pozdrowienia od Reynira Oddssona – reżysera zaprezentowanej na otwarciu „Mordsagi” (Islandia, 1977), przekazał też jego  wspomnienie-anegdotę o poznanym przed laty Zbyszku Cybulskim.

 

Otwarcie przeglądu w kinie Iluzjon: dyrektor FN Anna Sienkiewicz-Rogowska,
koordynator  projektu Marlena Gabryszewska, fot. Danuta Matloch


 Niedawno odrestaurowana „Mordsaga” – nordycki kryminał piętnujący przemoc w rodzinie – uznawana jest za pierwszy film fabularny w islandzkiej kinematografii. Film Reynira Oddssona to niewątpliwie interesująca, bolesna zarazem, wiwisekcja społecznego zepsucia, które czai się za pozornie szczęśliwym życiem w opiekuńczym państwie. Reżyser zrealizował film korzystając z własnych środków finansowych. Film uważany jest przez krytykę za odważny, zdaje się być inspirowany dziełami Luisa Buñuela (erotyzm) oraz poetyką dzieł Claude’a Chabrola.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

Po odbiór bezpłatnych biletów zapraszamy do kasy kina Iluzjon.

Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej projektu

 
 
 
Christof Wehmeier z Icelandic Film Center, fot. Danuta Matloch
 
 
 

Steven Meyers z Reykjavik Film Academy, koordynator projektu
Marlena Gabryszewska, fot. Danuta Matloch
 
 

Otwarcie przeglądu w kinie Iluzjon, fot. Danuta Matloch


 

Galeria