Ostatni weekend projektu ULTIMA THULE – NA KRAŃCU ŚWIATA upłynie pod znakiem muzyki

17.03.2016

Warszawska odsłona największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej – ULTIMA THULE – NA KRAŃCU ŚWIATA powoli dobiega końca. Warszawa to po Reykjavíku, Gdańsku i Poznaniu ostatnie miasto, do którego zawitał projekt. Zapraszamy do kina Iluzjon na ostatni,  pełen wrażeń (nie tylko filmowych), weekend projektu!

Jeszcze dziś (18.03) po projekcji filmu „Dzieci” (Islandia 2006) zapraszamy na spotkanie z naszymi gośćmi specjalnymi prosto z Islandii: reżyseremRagnarem Bragasonem oraz kostiumografką Helgą Rós V. Hannam, którzy opowiedzą o pracy przy filmie.

Sobotę (19.03) rozpoczniemy koncertem Efter/ Sóley/ Asikids! – „Wyspa dźwięków”Efter/ Sóley/ Asikids! to kontynuacja projektu Efterkids zainicjowanego kilka lat temu przez duńską grupę Efterklang, opartego na współpracy międzynarodowej w zakresie edukacji muzycznej. Do jego realizacji w ramach „Ultima Thule” zostały zaproszone dzieci uczące się w polskich szkołach muzycznych (kwartet smyczkowy), które na żywo uzupełnią wideoklipy z muzyką zarejestrowaną przez: islandzką artystkę Sóley, inicjatorkę pomysłu Asi Minę (Joannę Bronisławską) oraz zespół Efterklang, o partie swoich instrumentów.


Koncert Efter/ Sóley/ AsiKids, fot. Danuta Matloch
 

W niedzielę (20.03) zapraszamy na warsztaty animacji poklatkowej – „Gdzie mieszkają dzikie stwory”. Podczas warsztatów wraz z jego uczestnikami dzięki technice poklatkowej ożywimy morskie stwory, które – według Abrahama Orteliusa – upodobały sobie wybrzeże Islandii.

Niedziela to również niezwykła okazja do usłyszenia dźwięków z Reykjavíku i Warszawy, które w kameralnej Małej Czarnej zagra Marcin Dymiter. Muzyk zbuduje swój set na dźwiękach zarejestrowanych podczas warsztatów z field recordingu latem 2015 roku w obu stolicach.

 


Islandia w ruchomych obrazach, reż. Loftur Guðmundsson
 

Na zakończenie zobaczymy (i usłyszymy!) „Islandię w ruchomych obrazach” (reż. Loftur Guðmundsson, 1925). Seansowi  jedynego islandzkiego dokumentu  z okresu kina niemego, obrazującego życie w Reykjavíku w latach 20. XX w., towarzyszyć będzie muzyka na żywo.
Mając na uwadze szeroko pojętą wymianę artystyczną, zaprosiliśmy do współpracy austriacko-polskie TRIO TRZASKA/ HARNIK/ BRANDLMAYR. Jesteśmy ciekawi jak muzycy odczytają i muzycznie zinterpretują islandzki klimat filmu. Podobny eksperyment zakończył się ogromnym powodzeniem, gdy na otwarciu przeglądu w Reykjavíku do „Mocnego człowieka” ( Henryk Szaro, 1929) zagrał islandzki Apparat Organ Quartet. Co to były za emocje!

Zapraszamy!

 

Szczegółowy program

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Warsztaty z animacji poklatkowej: liczba miejsc ograniczona. Odbiór wejściówek w dniu warsztatów w kasie kina Iluzjon.

 

Galeria