Retrospektywa filmów Jiříego Menzla w kinie Iluzjon: 6–12 maja 2013

22.04.2013

Filmoteka Narodowa wraz z Czeskim Centrum w Warszawie przygotowały retrospektywę filmów jednego z najsłynniejszych czeskich reżyserów - Jiříego Menzla, która odbędzie się w kinie Iluzjon w dniach 6-12 maja 2013r.

W ramach wydarzenia: przegląd filmowy, spotkanie z reżyserem, panel dyskusyjny oraz wystawa multimedialna. Partnerem projektu jest Filmoteka Czeska - Národní filmový archiv oraz „Kino na granicy” – cieszyński przegląd filmów z Czech, Polski i Słowacji.

W związku z wizytą twórcy kultowych „Pociągów pod specjalnym nadzorem” wszystkich czechofilów zapraszamy w dniach 6 – 12 maja do kina Iluzjon, gdzie pokazanych zostanie 14 tytułów pochodzących zarówno ze zbiorów Filmoteki Narodowej, jak i specjalnie na tę okazję sprowadzonych z Filmoteki w Pradze.

7 maja 2013 o godzinie 20:00 zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Polski i Czech, zaś 12 maja o godzinie 19:00 na spotkanie z Jiřím Menzlem, które poprowadzi Grażyna Torbicka, gospodarz programu „Kocham kino’’ w TVP2.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa multimedialna materiałów ikonograficznych do filmów Menzla ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Filmoteki w Pradze – Národní filmový archiv, prezentowana we foyer kina Iluzjon.

 

 

Patronami medialnymi retrospektywy są: „Gazeta Wyborcza”/ Co Jest Grane, Miesięcznik „KINO”, „filmPro”, TVP2, TVP Kultura, Kino Polska, Radio Tok FM, Filmweb, czeskieklimaty.pl, Film New Europe, AMS/CityInfoTV.

 

Bilety w cenie 11-13 zł do nabycia w kasie kina Iluzjon.

Rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel.: 692 804 460


 

Jiří Menzel

Znakomity czeski reżyser, scenarzysta i aktor, jeden z przedstawicieli słynnej czeskiej szkoły filmowej lat 60. ubiegłego wieku. Urodził się 23 lutego 1938 roku w Pradze. Początkowo pociągał go teatr, ostatecznie ukończył szkołę filmową FAMU (Filmová a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní). Jego pierwszą próbą reżyserską była krótkometrażowa etiuda studencka zrealizowana w 1962 roku, Umřel nám pan Foerster.  W 1964 roku zrealizował nowelę Śmierć pana Baltazara (Smrt pana Baltazar), która obok nowel Véry Chytilovej, Jaromila Jireša, Jana Němeca oraz Evalda Schorma znalazła się w filmie Perłami na dnie (Perličky na dně). Nowele oparte były na prozie Bohumila Hrabala. Jiří Menzel już wtedy ukazał swój zmysł obserwacji, poczucie humoru i umiejętność przedstawiania trudnej politycznej rzeczywistości swego kraju z krytyczną ostrością, złagodzoną dowcipną ironią. Kolejne filmy potwierdziły te szczególną umiejętność i talent twórcy.

Jednym z najsłynniejszych dzieł Menzla pozostają do dziś, zrealizowane w 1966 roku, Pociągi pod specjalnym nadzorem (Ostře sledované vlaky), oparte na prozie Hrabala. Za swój pełnometrażowy debiut Menzel otrzymał Główną Nagrodę w Mannheim 1966, III nagrodę NSFC – National Society of Film Critics Awards, USA, 1968 dla najlepszego filmu, nominację do Złotego Globu 1968 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nominację do nagrody DGAA  – Directors Guils of America, USA, 1969 za reżyserię, nominację do nagrody BAFTA 1969 dla filmu, Oscara 1968 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W 1967 roku powstało Kapryśne lato (Rozmarné léto) nagrodzone Kryształowym Globem w Karlovych Varach 1968 i Nagrodą Publiczności dla najpopularniejszego filmu w Pilsen 1969. Kolejną adaptacją Hrabala i przez wielu krytyków filmem uważanym za najlepszy w twórczości reżysera były zrealizowane w 1969 roku Skowronki na uwięzi  (Skřivánci na niti), opowiadające o przymusowej resocjalizacji czeskiej inteligencji. Film natychmiast powędrował na półki i dopiero w 1990 roku powrócił na ekrany. Przyjęty z ogromnym entuzjazmem przez krytykę i widzów, został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem i Nagrodą FIPRESCI w Berlinie 1990.

Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego, mającym na celu stłumienie rozruchów antysowieckich w Czechosłowacji, Menzel na sześć lat odszedł od reżyserii filmowej na rzecz teatru. Dopiero w 1974 zrealizował dramat obyczajowy Kto szuka złotego dna (Kdo hledá zlaté dno), nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie 1975. W 1976 r. powstał film Na skraju lasu (Na samotě u lesa), w 1978 r. Cudowni mężczyźni z korbką (Báječní muži s klikou) - nominacja do Nagrody Gold Hugo dla najlepszego filmu fabularnego w Chicago 1979. W 1980 roku reżyser powrócił do prozy Hrabala i jego osobistych wspomnień w znakomitej lirycznej komedii Postrzyżyny (Postřižiny) - Nagroda Specjalna dla reżysera „za humor, smak i optymistyczną witalność” w Wenecji 1981, nominacja do nagrody Gold Hugo dla najlepszego filmu fabularnego w Chicago 1981. W 1985 roku powstał film Wsi moja sielska, anielska (Vesničko má středisková) - Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Specjalna Jury w Montrealu 1986, Nominacja do Oscara 1987 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nagroda dla najlepszego aktora – Jánosa Bána na festiwalu w Paryżu 1987. W 1989 roku Menzel zrealizował film Koniec starych czasów (Konec starých časů) - nagroda dla najlepszego reżysera w Montrealu 1989, nominacja do nagrody Gold Hugo dla najlepszego filmu fabularnego na festiwalu w Chicago 1990. W 1993 roku wszedł na ekrany Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, film uhonorowany Nagrodą Specjalną i nominacją do Złotego Lwa w Wenecji 1994 i siedmioma nominacjami do Czeskiego Lwa. Na kolejne dzieło - Obsługiwałem angielskiego króla (Obsluhoval jsem anglického krále) trzeba było czekać aż 14 lat. Zrealizowany w 2006 na podstawie opowiadania Hrabala film otrzymał Nominację do Nagrody Publiczności dla najlepszego filmu – European Film Awards 2007, 5 nominacji do Czeskiego Lwa 2007, Czeskiego Lwa 2007 za najlepsze zdjęcia, dla najlepszego reżysera, filmu, za rolę drugoplanową dla Martina Huby, nagrodę FIPRESCI i nominację do Złotego Niedźwiedzia dla reżysera w Berlinie 2007.

Jiří Menzel nadal jest w znakomitej twórczej formie, pracuje także w praskich teatrach, wykłada reżyserię na uczelni filmowej w Pradze. Jako reżyser zrealizował 29 filmów fabularnych i telewizyjnych, sprawdził się także wielokrotnie jako aktor i scenarzysta. W 1996 roku otrzymał Czeskiego Lwa za całokształt twórczości, został też odznaczony Medalem Za Zasługi I stopnia.

W maju 2013 roku na ekrany wejdzie kolejny, trzydziesty film reżysera Donšajni.


 

W ramach przeglądu zostaną pokazane następujące filmy:

 • Zbrodnia w żeńskiej szkole
 • Perły na dnie
 • Pociągi pod specjalnym nadzorem
 • Kapryśne lato
 • Zbrodnia w nocnym klubie
 • Skowronki na uwięzi
 • Kto szuka złotego dna
 • Na skraju lasu
 • Cudowni mężczyźni z korbką
 • Postrzyżyny
 • Święto przebiśniegu
 • Wsi moja sielska, anielska
 • Koniec starych czasów
 • Obsługiwałem angielskiego króla

Galeria