„Od big beatu do rocka” – przegląd filmów muzycznych w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

23.05.2016

Przegląd filmów muzycznych „Od big-beatu do rocka” to próba przyjrzenia się jak muzyka rockowa pojawiała się w polskim filmie. Dziś muzyka rockowa czy szerzej – pop jest wszędzie, stanowi naturalny element panoramy kulturalnej. Początki jednak nie były tak oczywiste. Powiew młodzieżowej rewolty trafił na opór komunistycznej władzy. Za dużo było w niej wolności, intensywności, radości, zmysłowości a z czasem także otwartego buntu przeciwko „staremu” światu.

W programie przeglądu filmy znane i nieznane albo zapomniane, fabuły i dokumenty, filmy radosne i bardzo bolesne. Filmy, które próbowały uchwycić to niezwykłe zjawisko, które od ponad półwiecza rządzi duszami wielu młodych i młodych choć wiekowych wielbicieli rocka.
 

 

Rozpoczynamy filmem telewizyjnym Jak powstali Skaldowie. To zabawna opowieść muzyczna o zespole braci Zielińskich. Mocne uderzenie Jerzego Passendorfera to doskonała komedia o miłosnych perypetiach Kuby, który ma nieszczęście być łudząco podobny do big-beatowego piosenkarza – Johnny’ego Tomali. W filmie pojawiają się fragmenty koncertu Niebiesko-Czarnych z Adą Rusowicz, Wojtkiem Kordą, Heleną Majdaniec i Piotrem Janczerskim oraz Skaldowie.
 

 Mocne uderzenie reż. Jerzy Passendorfer 
 

W połowie lat 70 fala big-beatowa ulega załamaniu, zespoły się rozpadają a muzycy albo włączają się w świat disco albo szukają szczęścia na Zachodzie. Ożywienie przynoszą ostatnie lata dekady i początek lat 80. Jednym z najważniejszych zespołów staje się Maanam. Krzysztof Rogulski w swym anarchizującym filmie fabularnym Wielka majówka wplata utwory i fragmenty koncertu Maanamu w opowieść o poszukiwaniu wolności. Dokumentalny Fan Wojciecha Maciejewskiego to przenikliwy portret szefa jednego z fanklubów Maanamu, człowieka, który wciągając młodych ludzi w prawie religijną adorację zespołu stara się zarazem spacyfikować buntownicze nastroje młodych wielbicieli grupy.

Przełom lat 70 i 80 to eksplozja punka. Zarejestrował to zjawisko Mariusz Treliński w swym szkolnym dokumencie Film o pankach, gdzie wśród warszawskiej załogi pojawia się nieżyjący już pierwszy wokalista Dezertera – Skandal. O obrzeżach warszawskiej sceny punk opowiada także debiut fabularny Trelińskiego  Zad wielkiego wieloryba.

 

Wielka majówka reż. Krzysztof Rogulski 
 

Punk jest także tematem świetnego filmu dokumentalnego Jerzego Jernasa KSU Legenda Bieszczad, legenda rocka. Ten niezależnie zrealizowany film to szczera do bólu, bardzo osobista historia Siczki, lidera KSU. Pełnometrażowy i uzupełniony o fragmenty wycięte przez cenzurę dokument Piotra Łazarkiewicza Fala to relacja z Festiwalu w Jarocinie z 1985 roku.

Wraz z pojawieniem się muzyki hip hop zwrócono uwagę na wielkomiejskie środowiska, w których rodziły się nowe postawy buntu. Paktofonika to telewizyjny reportaż o tym niezwykłym zespole, a Jesteś Bogiem Leszka Dawida to film oparty na wydarzeniach z życia Magika, jednego z założycieli tej legendarnej formacji.

Na zakończenie przeglądu proponujemy przypomnienie sobie najbardziej kontrowersyjnego dokumentu dotyczącego polskiej muzyki rockowej – Sukcesu Marka Piwowskiego oraz głośny i także kontrowersyjny pełnometrażowy film dokumentalny Krzysztofa Magowskiego, którego bohaterem jest Czesław Niemen – Sen o Warszawie.

 

PLAN PROJEKCJI 

07.06.2016, godz 18:00
Sala Stolica
Jak powstali Skaldowie
Mocne uderzenie
Rezerwacja/zakup biletu
08.06.2016, godz 19:15
Sala Stolica
Fan
Wielka majówka
Rezerwacja/zakup biletu
09.06.2016, godz 20:00
Sala Stolica
Film o pankach
Zad wielkiego wieloryba
Rezerwacja/zakup biletu
10.06.2016, godz 20:00
Sala Stolica
KSU Legenda Bieszczad
Fala
Rezerwacja/zakup biletu
11.06.2016, godz 19:30
Sala Stolica
Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości
Jesteś Bogiem
Rezerwacja/zakup biletu
12.06.2016, godz 20:00
Sala Stolica
Sukces
Sen o Warszawie
Rezerwacja/zakup biletu


Rezerwacje
 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Szczegóły na stronie: www.kinastudyjne.pl

 

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar [pdf]