Czerwiec w Iluzjonie

30.05.2016

Od big-beatu do rocka

Sieć Kin Studyjnych zaprasza na przegląd filmowy „Od big-beatu do rocka”. Projekt pozwala przyjrzeć się temu, jak muzyka rockowa funkcjonowała w polskim filmie. Dziś rock jest wszędzie, stanowi naturalny element panoramy kulturalnej. Jego początki jednak nie były tak oczywiste. Powiew młodzieżowej rewolty trafił na opór komunistycznej władzy – za dużo było w niej wolności, autentyczności, radości, a z czasem także otwartego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. W przeglądzie znajdą się fabuły i dokumenty bardziej i mniej znane, a nawet prawie zapomniane. Zapraszamy od 7 do 11 czerwca.


Mocne uderzenie, reż. Jerzy Passendorfer
 

Luchino Visconti

Już 2 czerwca zapraszamy do kina Iluzjon na przegląd filmów Luchina Viscontiego. Zaprezentujemy filmy, które uważane są za najważniejsze w dorobku reżysera oraz najciekawsze na tle europejskiej twórczości filmowej jego czasów. Początki pracy tego włoskiego twórcy łączyły się z narodzinami neorealizmu, jednego z najważniejszych nurtów filmowych. Dojrzała twórczość Viscontiego przypadła na lata 1960-1975 – okres, w którym kino artystyczne osiągnęło największą siłę wyrazu. Dzisiaj, z perspektywy czasu, Visconti jawi się nam jako postać monumentalna, a jego dorobek filmowy reprezentuje niekwestionowaną, nieprzemijającą wartość. Przegląd potrwa do końca czerwca
 

Białe noce, reż. Luchino Visconti
 

W blasku Marilyn Monroe

10 czerwca rozpoczniemy przegląd filmów z Marilyn Monroe, jedną z największych gwiazd Hollywood – kontrowersyjną, tajemniczą i dodającą blasku każdemu filmowi, w którym wystąpiła. Ikona kina XX wieku będzie gościć na ekranie Iluzjonu do 30 czerwca.„Przystanek autobusowy, reż. Joshua Logan
 

Buntownicy Kamery – czechosłowacka Nowa Fala

W czerwcu zapraszamy na ostatnie projekcje w ramach festiwalu „Buntownicy Kamery – czechosłowacka Nowa Fala”. Po 15 tygodniach projekcji, podczas których widzowie zobaczyli ponad czterdzieści filmów, organizatorzy: Fundacja RAW, Filmoteka Narodowa, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki, Narodowe Archiwum Filmowe w Pradze, Słowacki Instytut Filmowy w Bratysławie oraz Gutek Film zapraszają na weekend zamknięcia  ostatnią okazję obejrzenia najlepszych czechosłowackich filmów z lat 60. XX wieku. Przy okazji będzie można wziąć udział w spotkaniach z ich twórcami.

Wydarzenie otworzy film „Ptaszki, sieroty i głupcy”, którego projekcję uświetni spotkanie z Jurajem Jakubisko, jednym z najwybitniejszych słowackich reżyserów, oraz Magdaleną Vášáryovą - odtwórczynią głównej roli. Drugiego dnia weekendu zamknięcia odbędzie się projekcja kultowego filmu Jiříego Menzla „Skowronki na uwięzi”, po której z widzami spotka się odtwórca głównej roli Václav Neckář. Zagra on także koncert – wraz z Janem Neckářem – i zaśpiewa dla naszej publiczności. Będzie to unikatowa okazja posłuchania na żywo śpiewającego artysty, który stał się wręcz twarzą czechosłowackiej Nowej Fali.

 

Intymne oświetlenie, reż. Billy Wilder

Nowości

W czerwcu polecamy również nowości filmowe, m.in.: film Luci Guadagnino ze zjawiskową Tildą Swinton  Nienasyceni, litewski obraz o dojrzewaniu w reżyserii Alanté Kavaïté  „Lato Sangaile, a także Pychę Lionela Baiera, Ślepowidzenie Eskila Voigta, Z podniesionym czołem Emmanuelle Bercot, Szermierza Klausa Härö.
 

Nienasyceni”, reż. Luca Guadagnino
 

Młodzi gniewni – Młodzieżowy Klub Filmowy

„Młodzi gniewni – Młodzieżowy Klub Filmowy” działa w Iluzjonie od marca 2014 roku. Jest to cykl spotkań organizowanych z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W ramach cyklu zapraszamy 31 maja na projekcję filmu „For No Eyes Only”, a 1 czerwca na spotkanie z jego reżyserem – Talim Bardem, który poprowadzi warsztaty na temat etapów powstawania filmu. Młody twórca rozpoczął realizację swego debiutanckiego obrazu w wieku 21 lat. Sam także napisał do niego scenariusz oraz znalazł fundusze na produkcję. Jest to doskonała i pełna humoru, współczesna wersja Hitchcockowskiego „Okna na podwórze”.

Zwieńczeniem edycji cyklu w tym sezonie będzie rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą recenzję jednego z prezentowanych filmów. Zwycięski tekst opublikowany zostanie na stronie portalu Filmweb.pl oraz na stronie kina Iluzjon. Na uczestników zabawy czekają także nagrody niespodzianki!
 

„For No Eyes Only”, reż. Tali Barde

 Kultura Dostępna w Iluzjonie

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach sieci Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji! W czerwcu w ramach seansów „Kultury Dostępnej” będzie można zobaczyć filmy: „Chce się żyć” (02.06) – historię Mateusza walczącego o prawo do godności, „Król życia” (09.06) – czyli o tym, jak odkryć życie na nowo, „Papusza” (16.06) – biograficzną opowieść o romskiej poetce, a także „Moje córki krowy” (23.06) – o relacjach dwóch sióstr w obliczu choroby matki oraz „Jesteś bogiem” (30.06) – historię zespołu Paktofonika.
„Kultura Dostępna” to projekt Narodowego Centrum Kultury, które wraz z siecią kin Helios i warszawskim kinem Iluzjon zachęca Polaków do oglądania rodzimych produkcji w kinowej jakości za niewygórowaną cenę. 
 


Król życia, reż. Jerzy Zieliński
 

Kino od kuchni

W czerwcowym „Kinie od kuchni” pokażemy obsypany nagrodami film Kingi Dębskiej „Moje córki krowy”. Jest to zabawna i wzruszająca opowieść o dwóch siostrach, które muszą się zmierzyć z nagłą chorobą matki, a równocześnie podjąć próbę poprawienia trudnych relacji z ojcem. Wyróżniający się doskonałymi kreacjami aktorskimi obraz mówi o odbudowywaniu więzi rodzinnych, porozumieniu międzypokoleniowym oraz o sile i woli w walce z przeciwnościami losu.
Po filmie zaprosimy na spotkanie poświęcone tematowi korekty koloru w filmie. Gościem specjalnym będzie Ewa Chudzik.


„Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska
 

I Love Polish Cinema

Wszystkich obcokrajowców (ale nie tylko!) zapraszamy na cykl filmowy „I love Polish Cinema. Sezon 2”. 29 czerwca pokażemy film „Prawo i pięść”. Film ten to udana próba przeniesienia konwencji westernu w polskie realia. 
Filmy w ramach cyklu są prezentowane w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach, z angielskimi napisami, a w tajniki historii kina polskiego widzów wprowadza przed każdą projekcją dziennikarz i filmoznawca Michał Chaciński.

 

Prawo i pięść, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
 

Mali detektywi na tropie – Dzień Dziecka w Iluzjonie
Tajemnicze zniknięcia, ukryte skarby i emocjonujące pościgi – to motyw przewodni tegorocznego Dnia Dziecka w kinie Iluzjon. Będziemy świętować 4 i 5 czerwca. Tym razem, dzięki specjalnie przygotowanym na tę okazję warsztatom z animacji poklatkowej, nasi mali widzowie przemienią się w detektywów i wezmą udział w rozwiązywaniu zagadek. Warsztaty będą polegały na realizacji krótkiego filmu animowanego w oparciu o napisany wcześniej przez uczestników scenariusz i rozrysowany storyboard. Film będzie realizowany w technice animacji przestrzennej za pomocą animacji stop-motion, z użyciem lalek oraz innych przedmiotów przystosowanych do animacji. Warsztaty poprowadzi Daria Kopiec – reżyserka filmowa i teatralna, realizatorka teledysków.

Na tym nie koniec dziecięcych atrakcji. Część warsztatową uzupełnią bezpłatne seanse filmów „Phantom Boy” oraz „Szatan z siódmej klasy”. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy w ramach przeglądu OKO KALEJDOSKOPU.

OKO KALEJDOSKOPU to projekt organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, którego celem jest gromadzenie unikalnej twórczości dzieci realizujących, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów, autorskie filmy animowane. 
 

Phantom Boy, reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli

Galeria