Ale Meksyk! w Kinie Iluzjon

07.09.2016

Ambasada Meksyku w Polsce we współpracy z Filmoteką Narodową zaprasza na Meksykański Przegląd Filmowy, który odbędzie się w dniach 8-11 września 2016 roku w Kinie Iluzjon w Warszawie.

Pokazy odbędą się w ramach obchodów wydarzenia „Wrzesień 2016, miesiąc Meksyku”.
 

 

Program przeglądu

8 września – czwartek; Inauguracja przeglądu

20:30 - Ella es Ramona” / Ona to Ramona” 83 min

9 września – piątek

16:15 - La Cebra” / Zebra” 94 min

18:15 - Ella es Ramona” / Ona to Ramona” 83 min

20:00 - Todo el mundo tiene a alguien menos yo” / Każdy kogoś ma, oprócz mnie” 95 min

10 września – sobota

12:30 - Cortometrajes Infantiles / Filmy Krótkometrażowe dla Dzieci

18:15 - En el Ombligo del Cielo” / W pępku nieba” 90 min

20:00 - Ella es Ramona” / Ona to Ramona” 83 min

11 września – niedziela

12:30 - Cortometrajes Infantiles / Filmy Krótkometrażowe dla Dzieci

18:15 - En el Ombligo del Cielo” / W pępku nieba” 90 min

20:00 - La Cebra” / Zebra” 94 min

Wszystkie filmy będą opatrzone polskimi i angielskimi napisami. 

 

Opisy filmów

Ona to Ramona (Ella es Ramona) 83 min., Meksyk 2015 
reż.: Hugo Rodríguez; scen.: Beto Cohen, Hugo Rodríguez; zdj.: Hugo Rodríguez; wyk.: Andrea Ortega-Lee, María Rojo, Lila Avilés, Julio Bekhor, Juan Carlos Colombo

Ramona jest kobietą z lekką nadwagą, co jest jej największym kompleksem. W pamięci ma swoje dzieciństwo pełne przykrości doznawanej ze strony matki, siostry i przyjaciółek. Zawsze nazywano ją grubą, obżartuchem czy pączkiem. Gdy dorosła, nic się nie zmieniło. Z powodu nadwagi zwalniają ją z pracy, cały świat wydaje się walić jej na głowę. Pewnego dnia odwiedza tajemniczą kawiarnię, w której sprzedają skarabeusze. Czy magiczne talizmany odmienią jej życie?
 

Zebra (La cebra) 94 min., Meksyk 2011
reż. i scen.: Fernando Javier León Rodríguez; zdj.: Martín Boege; wyk.: Harold Torres, Jorge Adrián Espíndola, Jesús Ochoa, Julián Villagrán, Manolo Solo

Meksyk czasów rewolucji z lat 1910-1917. Leandro i Odón chcą dołączyć do oddziałów dowodzonych przez generała Álvara Obregóna i podążają na północ na zebrze, którą znaleźli w cyrku. Podczas podróży spotyka ich wiele przygód: uciekają kobietom, których stali się niewolnikami; spotykają generała Quesadę, który chce założyć nową republikę; gubią się na pustyni. Gdy docierają do oddziałów Obregóna, jeden z pułkowników uznaje ich za szpiegów Pancha Villi i prosi ich o dowód wierności Obregónowi. To odmieni ich los.
 

Każdy kogoś ma, oprócz mnie (Todo el mundo tiene a alguien menos yo) 95 min., Meksyk 2012
reż. i scen.: Raúl Fuentes; zdj.: Jerónimo Rodríguez-García; wyk.: Andrea Portal, Naian Daeva, Tamara Mazarraza, Isabel Aerenlund, Juan Navarrete

Alejandra ma już dość codzienności i dotychczasowych nieudanych związków z mężczyznami. Poznaje młodziutką Maríę, z którą rozpoczyna romans. Na początku wszystko wydaje się w porządku, jednak osobowość Alejandry i jej wymagania w sferze uczuć znacznie utrudniają relację. Obie muszą się zastanowić czy chcą kontynuować relację, w której brak równowagi, czy może żyć swoim zwykłym życiem.
 

W pępku nieba (En el ombligo del cielo) 90 min., Meksyk 2012
reż. i scen.: Carlos Gómez Oliver; zdj.: Alejandro Cantú; wyk.: Magali Boysselle, Noé Hernández, Montserrat de León, Mossy Santini, Emilio Guerrero

Andrea, młoda dyrektorka korporacji, zostaje uwięziona na cały weekend na dachu budynku, w którym pracuje. Towarzyszy jej Gualberto, dozorca. Bohaterowie, niczym rozbitkowie na morzu, będą rozważać o życiu i fundamentalnych wartościach.

 

Cykl filmów animowanych

Co to jest wojna? (¿Qué es la guerra?) 10 min., Meksyk 2013
reż. i scen.: Luis Beltrán; zdj.: Óscar Lugo Olguín

Animacja, wykorzystująca technikę lalkową, opowiada o małej dziewczynce, która po bombardowaniu została uwięziona w starym domu. Przemierzając zdewastowane pokoje ogromnego domostwa,  poszukuje sposobu na wydostanie się z odciętego od świata miejsca.
 

Deszcz w oczach (Lluvia en los ojos) 7 min., Meksyk 2012
reż., scen. i zdj.: Rita Basulto

Pełna magii historia o siedmioletniej Sofíi, skrywająca smutną chwilę z życia dziewczynki.
 

Powrót wampira (El regreso del vampiro) 6 min., Meksyk 2013
reż. i scen.: Christian Alain Vázquez Carrasco

Śpiący w grobowcu wampir budzi się i zdaje sobie sprawę, że znajduje się w przyszłości, która jest mu obca i w której wszystko wydaje mu się wrogie, a on sam nie jest już  postrachem.
 

Dzień w rodzinie (Un día en familia) 6 min., Meksyk 2013
reż. i scen.: Pedro González; zdj.: Yibrán Asuad

Typowa niedziela z rodziną w parku Chapultepec. El Negro nie cieszy ani pływanie łódką, ani zwiedzanie zoo. Jego stan ducha ulega zmianie pod wpływem pytania, dzięki któremu odkrywamy, że park to miejsce, w którym istnieje szczęście, chociaż ma ono swoją cenę.
 Bilety

Ceny biletów na seanse: 8 zł
Kup bilet online
 

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl