Wystawa ANDRZEJ WAJDA 40/90 otwarta

02.09.2016

1 września przed kinem Iluzjon w Warszawie odbył się wernisaż wystawy ANDRZEJ WAJDA 40/90. Wystawę zorganizowaną z okazji  90. urodzin Andrzeja Wajdy otworzył  reżyser, Krystyna Zachwatowicz, Dyrektor Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska oraz autorka wystawy Natalia Chojna.

 

Od „Pokolenia” do „Powidoków” 

Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia”  –  debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, który swoją premierę będzie miał podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i  plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Tytuł wystawy nawiązuje do 90. urodzin, które Andrzej Wajda obchodził 6 marca br., a także do 40 filmów, które dotychczas zrealizował.

Materiały wykorzystane na wystawie pochodzą głównie ze zbiorów Filmoteki Narodowej: zdjęcia z serwisu Fototeka, plakaty z serwisu Gapla.

Wystawa została otwarta w dniu szczególnym,  bo w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Stąd wybór filmów, które widzowie mieli okazję zobaczyć przed spotkaniem z reżyserem. Akcja „Kroniki wypadków miłosnych” rozgrywa się w przeddzień wybuchu wojny. Kończy się właśnie 1 września. W ostatniej scenie słychać wycie syren i eksplozje pierwszych bomb. Z kolei akcja „Lotnej” toczy się zaledwie kilka tygodni później, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Jej bohaterami są dowódcy szwadronu kawalerii. Jednym filmem Wajda chciał powrócić do na zawsze utraconego „kraju lat dziecinnych”, drugim „pożegnać piękną narodową tradycję”.

Organizatorzy i autorzy wystawy

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami –  przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego zostały przygotowane w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie – Edyta Skrobiszewska, Paweł Włochacz i Simon Clare. Korekta – Maria Armata. Scenariusz, redakcja, wybór ilustracji i fragmentów filmowych – Natalia Chojna. Współpraca – Robert Jaczewski. Garfika – Ola Kot.

Wystawę można oglądać do 15 września przed kinem Iluzjon.

Galeria