O programie

16.09.2016

Szanowni Widzowie,

W cyfrowej rzeczywistości XXI wieku w której zmiany następują błyskawicznie, a otaczająca nas rzeczywistość potrafi zmienić się z dnia na dzień, na całym świecie powstają dziesiątki filmów miesięcznie.
 

Nowości
 
Jednym z zadań stojących przed nowoczesną instytucją jest sprostanie tej rzeczywistości i przystosowanie programu do tempa zachodzących zmian. Tak jest też w przypadku Kina Iluzjon. Wychodzimy z założenia, że wyrobiony widz poza klasyką kina powinien mieć możliwość poznania przynajmniej wybranych, wartych uwagi premier filmowych. Stąd w repertuarze rozwinięcie i wzbogacenie działu „Nowości” – zawierającego wysmakowane kino artystyczne z całego świata. Jednocześnie z całą stanowczością podkreślamy, że podstawą programu kina będą filmy archiwalne pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej, zaliczane do kanonu polskiej, oraz światowej kinematografii.
 
Repertuar
 
W trosce o to, aby program miał szanse dotrzeć do możliwie szerokiej grupy odbiorców zmodyfikowaliśmy system programowania kina. Główne cykle, przeglądy, retrospektywy oraz wydarzenia specjalne nadal będą układane  w trybie miesięcznym. Informacje te będzie można znaleźć w drukowanym repertuarze, na stronach kina Iluzjon i Filmoteki Narodowej oraz rozsyłanym do subskrybentów newsletterze. Natomiast repertuar bieżący i dokładne godziny projekcji będziemy udostępniali w trybie tygodniowym w formie ulotek – jako dodatek do programu i na stronach internetowych kina. Dzięki takim rozwiązaniom otrzymacie Państwo najbardziej aktualny program Iluzjonu. Tygodniowy system programowania jest optymalnym rozwiązaniem, uwzględniającym oczekiwania widzów, funkcjonowanie rynku kinowego oraz mechanizmów informacyjnych, gdzie powszechną zasadą jest prezentowanie seansów w trybie tygodniowym.
 
Jesień
 
W odświeżonej jesiennej ramówce znajdą się nowe, warte szczególnej uwagi cykle: „Dokumentalne czwartki”, „Akademia Filmu Polskiego”, „Ukryte - psychologia w filmie”, czy też „Kultura Dostępna”. Dla młodych widzów przygotowaliśmy program pod nazwą „Mały Iluzjon – misiowe poranki w kinie”, który od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem maluchów oraz ich rodziców. Sympatykom polskiego kina przedwojennego szczególnie polecamy cykl „Retrokino”, w ramach którego zaprezentujemy w nowej zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmowe skarby tego okresu. Seniorów zapraszamy na specjalny cykl filmowy – przygotowany z Instytutem Francuskim. Nie zabraknie również dużych wydarzeń takich jak: „Święto Niemego Kina“, „Sputnik nad Polską”, „Millenium Docs Against Gravity FF”, „Watch Docs”, „Przegląd Filmów Polskich Kandydujących do nagrody Orły”.
 
Mamy nadzieję, że nowa, jesienna propozycja repertuarowa kina sprosta oczekiwaniom wszystkich Gości Iluzjonu – osób poszukujących ambitnych nowości filmowych, archiwalnych perełek, ciekawych dokumentów czy też edukacji filmowej.
 


Zespół Kina Iluzjon

Galeria