Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

21.09.2016

We wrześniu w Iluzjonie rozpoczynamy nowy cykl filmowy pod nazwą „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe”. Na pierwszą projekcję zapraszamy już 25 września 2016 roku o godzinie 18:30, zobaczymy „Wstyd” w reżyserii Steve'a McQueena.

Na jego podstawie zastanowimy się na czym polega niezależność i jaka może być jej cena? Jaki jest związek narcyzmu z samotnością? Na ile ciało i seksualność mogą być poddane kontroli czy postrzegane przez pryzmat racjonalnego myślenia? Czym jest bliskość, dlaczego budzi tyle lęku i jest tak trudna, chociaż jednocześnie upragniona?
 


O filmie

Steve McQueen przeprowadził w filmie „Wstyd” analizę bardzo aktualnego problemu współczesnego człowieka, który nie potrafi być z innymi i nie potrafi być sam. Brandon, bohater filmu, próbuje sobie radzić najlepiej jak umie, i niektórzy uważają że radzi sobie bardzo dobrze, a wielu nawet mu zazdrości, my jednak możemy zobaczyć, że cena jaką płaci za wyidealizowaną niezależność, pozornie wygodne życie i powodzenie, jest ogromna. Jest nią wieczny niepokój, ukrywane cierpienie, życie na krawędzi załamania, w ciasnym, stworzonym przez samego siebie, świecie wewnętrznych przymusów, w którym emocjonalny wpływ innej osoby powoduje zaburzenie, rozpad, katastrofę. Brandon próbuje żyć bez smutku, lęku, pomieszania, ale unikając tych uczuć musi odciąć się również od wzruszenia, pragnień, potrzeb, miłości.

Dyskusja po seansie

Gościem w dyskusji po filmie będzie Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityczka. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski, krytyk filmowy.

Cykl Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i kino Iluzjon. 

Bilety

Ceny biletów na seanse: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)
Kup bilet online
 

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria